510481-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Reinigung von Schulen – Marselisborg Gymnasium - Udbud af Rengøring 2026 - Prækvalifikation
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelMarselisborg Gymnasium - Udbud af Rengøring 2026 - Prækvalifikation
BeschreibungServicemægleren A/S har glæden af at bistå Marselisborg Gymnasium (herefter benævnt “Ordregiver") med ovennævnte udbud af rengøring.Opgaven omfatter rengøring hos Marselisborg Gymnasium beliggende på adressen:Birketinget 9, 8000 Aarhus COpgaven vedrører udførelse af daglig programmeret rengøring af undervisningslokaler, fællesområder, kantineområder, toiletfaciliteter, auditorium, sportshal og tilhørende omklædning m.m. Ordregiveres daglige brugere består hovedsageligt at elever og administrativt personale. Der er omkring 8.000 m2, der dagligt skal gøres rent hos Ordregiver på dennes adresser.Opgaven er ikke opdelt i delaftaler. Rengøringsopgavens omfang er nærmere beskrevet i bygnings- og lokalefortegnelser med tilhørende tegninger (Bilag C og C1).Specificering af nærværende rengøringsopgave findes i Kravspecificeringen (Bilag B)
Interne Kennung285398746
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud efter udbudsloven (lov nr. 1564 af 15/12/2015). Dette medfører at processen er opdelt i en prækvalifikationsfase og en tilbudsfase, hvor de prækvalificerede parter indsender deres tilbud på den udbudte opgave. Dette betyder, at udbudsproceduren er underlagt en række formelle regler og krav.Særligt skal det fremhæves, at Ordregiver kan være forpligtet til at afvise tilbud, derindeholder forbehold (afvigelser) over for udbudsmaterialets krav og betingelser, jf. punkt 3.1.ikke er vedlagt den dokumentation, der er efterspurgt i udbudsmaterialet, jf. afsnit 5.ikke er modtaget korrekt, jf. punkt 6.1.Tilbudsgiverne opfordres derfor til at sætte sig nøje ind i udbudsmaterialets bestemmelser og frister og i øvrigt stille spørgsmål, hvis der er forhold, der giver anledning til tvivl.Se nærværende udbudsmateriale for yderligere oplysninger.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90919300 Reinigung von Schulen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90910000 Reinigungsdienste, 90911100 Reinigung von Unterkünften, 90911200 Gebäudereinigung, 90919000 Büro-, Schul- und Büroausstattungsreinigung
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenKontrakten indeholder en række optioner, som Ordregiver ensidigt kan udnytte i kontraktperioden. Optionerne vedrører ekstra rengøring efter bestilling, udvidelse og reduktion af rengøringsarealer samt en række gulvbehandlingsydelser i form af polish-, sæbebehandling og opskuring af gulve. Herudover omfatter optionerne periodisk rengøring af hal, kantine og gymnastiksalen, rengøring efter fester i hallen, rengøring af køkkenudstyr i form af køleskabe, mikrobølgeovne og ovne samt højderengøring med og uden lift. Optionerne prissættes af tilbudsgiver i tilbudslisten (Bilag D) og indgår i evalueringen af underkriteriet "Tilbudspris" med en vægtning på 10 %, jf. udbudsbetingelsernes punkt 7.1.1. For nærmere beskrivelse af de enkelte optioner henvises til kravspecifikationens (Bilag B) afsnit 8. Kontrakten kan i øvrigt forlænges med op til 24 måneder.