See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Proiectare si execuție aferente obiectivului de investiții „Sporirea eficienței economice și a siguranței feroviare prin creșterea nivelului de centralizare al instalațiilor de semnalizare feroviară” : 2 loturi
Beschreibung: Prezenta documentație reprezintă cerințele EC referitor la achiziționarea lucrărilor de Proiectare si execuție aferente obiectivului de investiții „Sporirea eficienței economice și a siguranței feroviare prin creșterea nivelului de centralizare al instalațiilor de semnalizare feroviară”: 2 loturi - Lot 1„Sporirea eficienței econ și a siguranței feroviare prin creșterea nivelului de centralizare al instalațiilor de semnalizare feroviară”–Lot 2 Sectoare CF: Lotul 2–Sucursalele Regionale Timișoara, Cluj - Lot 2„Sporirea eficienței econ și a siguranței feroviare prin creșterea nivelului de centralizare al instalațiilor de semnalizare feroviară”–Lot 8 Stații CF: Lotul 3–Sucursala Regionala Cluj Lucrările propuse şi necesar a fi executate sunt detaliate în documentul D.A.L.I, care va fi pus la dispoziția Contractantul de către EC. DALI-ul cu varianta 2 de executie, aprobata de CTE CNCF CFR SA, inclusiv Devizul General şi Acordul de mediu vor fi publicate de EC în cadrul documentației de atribuire şi vor sta la baza estimării categoriilor de cheltuieli în cadrul contractului. CLAUZA SUSPENSIVA:Procedura de atribuire se desfășoară sub incidenta prezentei clauze suspensive. Încheierea contractului cu op. econ. care va fi declarat câștigător în urma finalizării procedurii de achizitie sectorială, în vederea realizării Proiectarii si execuției lucrarilor aferente acestor obiective, este condiționată de obținerea/aprobarea finanțării lucrărilor, semnarea contractului fiind posibilă doar în situația în care se respecta dispozițiile referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intra sub incidenta legislației privind finanțele publice. În cazul în care, indiferent de motive, obtinerea/aprobarea finantarii lucrărilor din fonduri de la bugetul de stat si/sau fonduri externe nerambursabile nu se realizează, după primirea notificarii din partea autorităților competente cu privire la neacordarea finanțării, EC își rezervă dreptul de a aplica art. 225 alin (1) lit. c) din Legea 99/2016 actualizata: ”dacă încalcari ale prevederilor legale afectează procedura de atribuire sau dacă este imposibilă încheierea contractului”.Ofertanții participanți la prezenta procedura înţeleg ca EC si/sau MTI și orice alta structura funcționala implicată în implementarea acestui proiect si/sau Guvernul României, nu pot fi considerați răspunzatori pt vreun prejudiciu, indiferent de natura acestuia, în cazul anulării procedurii de atribuire/nesemnarea contractului de lucrări în termenul propus, și accepta utilizarea conditiilor speciale enunțate-clauza suspensivă-, asumându-și întreaga răspundere in raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi in situatia descrisa. Se estimează că perioada pe parcursul careia se aplica clauza suspensivă este de 12 luni de la aprobarea raportului procedurii. EC estimeaza că este posibil să obțină finanțarea necesară semnării contractului în cel tarziu sem II al anului 2025. Ofertanții vor avea in vedere prelungirea valabilitatii ofertei şi a garanţiei de participare, la solicitarea EC, până la semnarea contractului. Conf Hot. nr. 4/14.03.2024 a Consiliului de Administratie al CNCF” CFR” SA, după finalizarea tuturor activităților legate de semnarea contractului (aprobarea raportului procedurii, finalizare contestații, etc.) se va solicita CA aprobarea semnarii contractului conf. preved. legale incidente in vigoare. Orice op. econ. interesat are dreptul de a solicita clarificari/informații suplim în legătură cu documentația de atribuire pana in a 22-a zi inainte de data-limita stabilita pentru depunerea ofertelor. Conf. prev. art. 29 alin. (3) din HG 394/2016,.EC va răspunde doar la solicitările de clarifIcari adresate de op. econ. până la termenul limita stabilit anterior. Orice solicitare de clarificari trebuie transmisa in SEAP, iar raspunsul consolidat la solicitarile de clarificari oferit de EC se face prin intermediul SEAP.
Interne Kennung: 49 /;A /;1478;/ 2024
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45234115 Arbeiten für Eisenbahnsignalanlagen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Lot 1: „Sporirea eficienței economice și a siguranței feroviare prin creșterea nivelului de centralizare al instalațiilor de semnalizare feroviară”-Lot 2- Sectoare CF: Lotul 2: Sucursalele Regionale Timișoara, Cluj
Beschreibung: Proiectul are ca scop achiziția Lucrărilor de Proiectare și Execuție aferente obiectivului de investiţii: „Sporirea eficienței economice și a siguranței feroviare prin creșterea nivelului de centralizare al instalațiilor de semnalizare feroviară” Lot 2 - Sectoare CF: Lotul 2 - SUCURSALELE REGIONALE TIMIȘOARA si CLUJ in vederea modernizării instalațiilor de semnalizare feroviară din stațiile de cale ferată și linie curentă aferente celor 7 sectoare reprezentând Lotul 2. Informatii suplimentare se regasesc in Anexa -Informatii suplimentare Lot 1, atasata documentatiei de atribuire.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71322500 Technische Planungsleistungen für Verkehrsanlagen
Los: LOT-0002
Titel: Lot 2: „Sporirea eficienței economice și a siguranței feroviare prin creșterea nivelului de centralizare al instalațiilor de semnalizare feroviară” Lot 8 - Stații CF: Lotul 3 - Sucursala Regionala Cluj
Beschreibung: Proiectul are ca scop achiziționarea Lucrărilor de Proiectare și Execuție aferente obiectivului de investiţii: „Sporirea eficienței economice și a siguranței feroviare prin creșterea nivelului de centralizare al instalațiilor de semnalizare feroviară” Lot 8-Stații CF: Lotul 3–Sucursala Regională Cluj, 6 stații de cale ferată: Bușag, Acâș, Vișeu de Jos, Diosig, Biharia, Halmeu. Informatii suplimentare se regasesc in Anexa -Informatii suplimentare Lot 2, atasata documentatiei de atribuire.
Interne Kennung: 2