511557-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Bauarbeiten für Abwasserbeseitigungsanlagen – CL 3 - Proiectare si executie extindere SEAU Braila – introducere treapta tertiara si SEAU Braila – instalatie de uscare, neutralizare si valorificare termica a namolului Braila
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: CL 3 - Proiectare si executie extindere SEAU Braila – introducere treapta tertiara si SEAU Braila – instalatie de uscare, neutralizare si valorificare termica a namolului Braila
Beschreibung: Obiectul contractului il reprezinta proiectarea si execuția unor lucrari de extindere SEAU Braila – introducere treapta tertiara (lucrări de curățare, reparații locale și re-compartimentare a bazinelor biologice existente, înlocuirea echipamentelor de mixare și a sistemului de distribuție și a difuzorilor de aer, amplasarea de pompe noi submersibile pentru recircularea internă, introducerea de senzori și sisteme locale de automatizare și comunicație (PLC-uri) și modificarea sistemului SCADA existent pentru a include noile echipamente ICA) si SEAU Braila – instalatie de uscare, neutralizare si valorificare termica a namolului Braila (Hală noua pentru instalatie; Stație de recepție a nămolurilor aduse de la stațiile de epurare deservite și transferarea nămolurilor în silozul tampon; Instalația de uscare și peletizare a nămolurilor; Linie de valorificare termică nămolurilor; Linie automată de evacuare a cenușii; Instalație automată de purificare a gazelor; Sistem SCADA), ce sunt prevazute prin ”Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apa si apa uzata din judetul Braila, in perioada 2014 – 2020” in vederea atingerii obiectivului general si a celor specifice ale POIM asumate de catre OR prin Contractul de Finantare. Durata estimata a contractului se compune din 6 luni durata estimata pentru proiectarea lucrarilor, 24 luni durata estimata pentru executie, la care se adaugă perioada de garanție care este de minim 36 de luni de la semnarea procesului verbal de recepție la terminarea lucrărilor. NOTE: In conformitate cu prevederile art. 172, alin. (1) din Legea nr. 99/2016, orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informaţii suplimentare în legătură cu documentaţia de atribuire, cu respectarea termenului-limită stabilit de entitatea contractantă. Entitatea Contractanta stabileste 2 termene pana la care va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificări, astfel: - primul termen: in a 21-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor EC va raspunde solicitarilor care au fost transmise pana in a 30-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor; - al doilea termen/ultimul termen: in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor EC va raspunde solicitarilor care au fost transmise pana in a 21-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. In conformitate cu prevederile art. 29, alin. (3) din HG nr. 394/2016, entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul-limita stabilit. Entitatea Contractantă nu are obligația de a răspunde la alte solicitări transmise după publicarea răspunsurilor de la doilea termen (ultimul termen), în cazul in care se prelungeste data limita de depunere a ofertelor. In situatia in care una sau mai multe din datele stabilite sunt in zile nelucratoare, se va lua in considerare ziua lucratoare imediat urmatoare acelei/acelor date, cu conditia respectarii termenului minim de 10 zile inainte de data limita pentru depunerea ofertelor. Daca nu se poate respecta termenul minim de 10 zile precizat, atunci raspunsul va fi publicat in ziua anterioara acelei/acelor date.
Interne Kennung: POIM-BR-CL3
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45232420 Bauarbeiten für Abwasserbeseitigungsanlagen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectul contractului il reprezinta proiectarea si execuția unor lucrari de extindere SEAU Braila – introducere treapta tertiara (lucrări de curățare, reparații locale și re-compartimentare a bazinelor biologice existente, înlocuirea echipamentelor de mixare și a sistemului de distribuție și a difuzorilor de aer, amplasarea de pompe noi submersibile pentru recircularea internă, introducerea de senzori și sisteme locale de automatizare și comunicație (PLC-uri) și modificarea sistemului SCADA existent pentru a include noile echipamente ICA) si SEAU Braila – instalatie de uscare, neutralizare si valorificare termica a namolului Braila (Hală noua pentru instalatie; Stație de recepție a nămolurilor aduse de la stațiile de epurare deservite și transferarea nămolurilor în silozul tampon; Instalația de uscare și peletizare a nămolurilor; Linie de valorificare termică nămolurilor; Linie automată de evacuare a cenușii; Instalație automată de purificare a gazelor; Sistem SCADA), ce sunt prevazute prin ”Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apa si apa uzata din judetul Braila, in perioada 2014 – 2020” in vederea atingerii obiectivului general si a celor specifice ale POIM asumate de catre OR prin Contractul de Finantare. Lucrarile vor fi executate in conformitate cu cerintele impuse prin documentatia de atribuire. In Caietul de Sarcini sunt prezentate cerintele minime necesare pentru indeplinirea contractului. Valoarea estimată a contractului nu include sume provizionate /cheltuieli diverse și neprevazute.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45252130 Ausrüstung für Kläranlage, 45252140 Bau von Schlammentwässerungsanlagen, 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau