511779-2026 - Ergebnis
Finnland – Kühl- und Lüftungseinrichtungen – Ilmanvaihtolaitteiden suodattimet -puitejärjestely
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ilmanvaihtolaitteiden suodattimet -puitejärjestely
Beschreibung: Hankinnan kohteena oli kiinteistöjen koneellisten ilmanvaihtolaitteiden suodattimien toimittaminen tilaajille tarjouspyynnössä ja sen liitteissä määritetyillä ehdoilla. Hankinta sisältää tarjouspyynnössä yksilöidyt standardit ja erikoismittaiset pussisuodattimet, laajapintasuodattimet, aktiivihiilisuodattimet, kasetti- ja pienkonesuodattimet ja suodatinmatot sekä muut tarjouspyynnön liitteessä 1 Energiakustannus- ja tuotekustannuskori esitetyt suodattimet. Tilaajat voivat sopimuskauden aikana tilata sopimustoimittajalta myös muita toimittajan valikoimaan kuuluvia suodattimia, jonka vuoksi sopimustoimittajaksi valittavalta tarjoajalta vaaditaan riittävän laajaa suodatinten valikoimaa. Tuotteilta vaadittiin korkeaa laatua tarkoituksenmukaisen sisäilmanlaadun saavuttamiseksi ja sisäilmanvaihdon kokonaiskustannusten laskemiseksi. Sopimustoimittajaksi valittiin kokonaistaloudellisuuden perusteella yksi (1) tarjouspyynnön ehdot täyttävä tarjoaja. Hankintaa ei ole jaettu osiin eikä osa-tarjouksia hyväksytty. Sopimuskausi on 2 vuotta. Hankintayksikkö varaa mahdollisuuden jatkaa sopimusta kahdella (2) optiovuodella, vuosi kerrallaan. Hankintaan ei sisälly määräostovelvoitetta. Tarjouspyynnössä ja sen liitteissä esitetyt määrät (painotuskertoimet) olivat arvioita 1 vuoden aikana tarvittavista suodattimien määrästä.
Interne Kennung: LPR/746/02.08.02/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankinnasta on julkaistu tarjouspyynnön julkaisemisen yhteydessä ilmoitus Hilma-ilmoituskanavassa. Tarjouksen tekemisestä tai menettelyyn osallistumisesta ei makseta palkkiota. Tarjousasiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä. Tarjous laaditaan suomen kielellä. Ehdollisia tarjouksia ei hyväksytä. Tarjouksen on oltava muodoltaan ja sisällöltään tarjouspyynnön mukainen, muussa tapauksessa tarjous voidaan sulkea tarjouskilpailusta pois tarjouspyynnön vastaisena. Tarjousten käsittelyn vaiheet: 1. Tarjoajan soveltuvuuden tarkastaminen 2. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen 3. Tarjousten vertailu 4. Hankintapäätöksen tekeminen 5. Hankintasopimuksen tekeminen Vain kolmanteen (3.) vaiheeseen päässeet tarjoukset ovat mukana tarjousten lopullisessa vertailussa. Rinnakkaistarjouksia ei hyväksytä, tarjoaja voi jättää vain yhden tarjouksen. Hankintayksiköllä on oikeus hankintalain mukaisin perustein keskeyttää hankintamenettely sopimusta tekemättä.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42500000 Kühl- und Lüftungseinrichtungen
5. Los
Los: LOT-0000