513030-2026 - Wettbewerb
Ungarn – Erdgas – Földgáz 2026
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Földgáz 2026
Beschreibung: A Pázmány Péter Katolikus Egyetem vagyonkezelésében, üzemeltetésében álló ingatlanok feljogosított fogyasztási helyei részére Földgáz adásvételi szerződés a magyar földgáz hálózaton folyamatosan rendelkezésre álló, szabványos minőségű földgáz energia versenypiaci beszerzése 2026.10.01. 06:00 órától 2028.10.01. 06.00 óráig tartó időszakra vonatkozóan, teljes ellátás alapú földgáz-kereskedelmi szerződés keretében. A kereskedőváltás feltételi valamennyi felhasználási hely esetében biztosítottak. Kapacitáslekötés nem történt még meg a 2027-es gázév tekintetében. Az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény módosítása révén bevezetett energiahatékonysági kötelezettségi rendszerből fakadó, Ajánlatkérő energiafelhasználásából adódó, a nyertes ajánlattevőt terhelő többlet fizetési kötelezettséget Ajánlatkérő kifejezett és közvetlen jogszabályi felhatalmazás nélkül nem kíván átvállalni. A RHD díjakat a 2026. október 1. napjától hatályos tarifarendelet (11/2016. (XI. 14.) MEKH rendelet) alapján szükséges meghatározni, amennyiben az ajánlattétel időpontjában kihirdetésre kerül.
Interne Kennung: EKR001299182026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Az Ajánlatkérő a Kbt. 81. § (10) bekezdése alapján gyorsított nyílt eljárást alkalmaz. A beszerzés tárgya a 2026. október 1. napján kezdődő gázévre vonatkozó földgázellátás biztosítása. A földgázellátás olyan folyamatos közszolgáltatási jellegű beszerzés, amelynek kezdő időpontja nem halasztható, az ellátás folyamatosságát 2026. október 1. napjától megszakítás nélkül biztosítani kell. A földgázpiac sajátossága, hogy a kereskedők a rendszerüzemeltetői szabályok szerinti éves kapacitáslekötéseket a gázévet megelőzően végzik el. A 2026/2027. gázévre vonatkozó éves kapacitáslekötés határnapja 2026. augusztus 3. napja. Az Ajánlatkérő gazdasági érdeke, hogy a közbeszerzési eljárás eredményeként kiválasztott földgázkereskedő a szükséges éves kapacitásokat még olyan időpontban tudja lekötni, amikor azok teljes körben rendelkezésre állnak. A késedelmes szerződéskötés következtében előfordulhat, hogy a kereskedő az ellátáshoz szükséges kapacitásokat már csak rövidebb időszakra vagy kedvezőtlenebb feltételekkel tudja biztosítani, amely magasabb rendszerhasználati díjakat és ezáltal magasabb ellátási költségeket eredményezhet. A beszerzés tárgya tőzsdei terméknek minősülő földgáz, amelynek piaci ára folyamatosan változik, ezért a beszerzési eljárás időigénye közvetlenül befolyásolja az Ajánlatkérő által elérhető beszerzési feltételeket és a közpénzek hatékony felhasználását. A közbeszerzési eljárás eredményes lezárását követően a szerződéskötésen túl további, időigényes rendszerüzemeltetői, kereskedőváltási és adminisztratív folyamatok lefolytatása szükséges annak érdekében, hogy a földgázellátás a gázév első napjától megszakítás nélkül biztosított legyen. Az Ajánlatkérőnek ezen túlmenően számolnia kell a szerződéskötési moratórium, az esetleges előzetes vitarendezési vagy jogorvoslati eljárások időigényével, valamint azzal is, hogy eredménytelen közbeszerzési eljárás esetén új eljárás megindítása válhat szükségessé. A Kbt. szerinti általános ajánlattételi határidő alkalmazása esetén az eljárás teljes időigénye – figyelemmel az ajánlattételi határidőre, az ajánlatok értékelésére, az összegezés megküldésére, a szerződéskötési moratóriumra, valamint a szerződéskötést követően szükséges rendszerüzemeltetői és kereskedőváltási folyamatokra – olyan mértékben meghosszabbodna, hogy a szerződés teljesítésének biztonságos előkészítéséhez szükséges idő már nem állna rendelkezésre. Ennek következtében objektív veszélye állna fenn annak, hogy a földgázellátás 2026. október 1. napjától történő zavartalan biztosításához szükséges előkészítő folyamatok határidőben nem fejezhetők be. A gyorsított eljárás alkalmazását megalapozó sürgősség nem az Ajánlatkérő előkészítési kötelezettségének elmulasztásából ered. Az Ajánlatkérő az eljárás előkészítését folyamatosan végezte, ugyanakkor a beszerzés olyan, a földgázpiac működéséből, a gázévhez kapcsolódó rendszerüzemeltetői határidőkből, valamint a folyamatos ellátási kötelezettségből fakadó objektív körülményekhez igazodik, amelyek miatt a Kbt. szerinti általános ajánlattételi határidő alkalmazása mellett a beszerzés célja határidőben és a közpénzek hatékony felhasználásának követelményével összhangban nem lenne biztosítható. Mindezek alapján a jelen közbeszerzési eljárásban kivételesen indokolt és sürgős eset áll fenn, amelyre tekintettel a Kbt. 81. § (10) bekezdése szerinti gyorsított nyílt eljárás alkalmazásának feltételei fennállnak.
Zentrale Elemente des Verfahrens: Az értékelés módszerei: - Ár Az értékelés részletes leírását a Közbeszerzési Dokumentumok tartalmazza. Ajánlatkérő alkalmazza a közbeszerzési eljárásokban az alkalmasság és a kizáró okok igazolásának, valamint a közbeszerzési műszaki leírás meghatározásának módjáról szóló 321/2015. (X. 30.) Korm. rendelet (továbbiakban: 321/2015. Kr.) 22.§ (5) bekezdés előírásait a közös ajánlattevőként teljesített szolgáltatások esetében.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09123000 Erdgas
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Az ajánlatkérő(k) 2026.10.01. 06:00 órától 2028.10.01. 06.00 óra közötti időszakra vonatkozó földgázszükségletét biztosító földgázenergia megvásárlása 6 376 020 kWh + 637 602 kWh opció mennyiségben.‬ Ajánlatkérő rögzíti, hogy a részletes fogyasztási adatokat, a fogyasztási helyeket és a POD adatokat a közbeszerzési dokumentum műszaki melléklete tartalmazza.
Interne Kennung: EKR001299182026/1
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Az ajánlatkérő a Kbt.141.§ (4) bekezdés a) pontjára tekintettel is rögzítik az alábbiakat: Az Ajánlatkérő, mint Felhasználó a szerződés teljesítési időtartama alatt egyoldalúan jogosultak opciós jogot gyakorolni a szerződéses feltételekben rögzítettek szerint 637 602 kWh vonatkozásában. Az egyoldalú opciós jog gyakorlásával a nyertes ajánlattevőnek teljesítési kötelezettsége keletkezik a nem opciós mennyiségre vonatkozó feltételek és ellenérték mellett. Az opciós mennyiséget összevontan kell számítani függetlenül attól, hogy az egyes Felhasználók milyen arányban élnek ezen jogukkal.
2. Procedure
Procedure
Title: Földgáz 2026
Internal identifier: EKR001299182026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 09123000 Natural gas
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: Az ajánlatkérő(k) 2026.10.01. 06:00 órától 2028.10.01. 06.00 óra közötti időszakra vonatkozó földgázszükségletét biztosító földgázenergia megvásárlása 6 376 020 kWh + 637 602 kWh opció mennyiségben. Ajánlatkérő rögzíti, hogy a részletes fogyasztási adatokat, a fogyasztási helyeket és a POD adatokat a közbeszerzési dokumentum műszaki melléklete tartalmazza.
Internal identifier: EKR001299182026/1
Options: