513100-2026 - Ergebnis
Rumänien – Übungssimulatoren – Furnizare LOT 1 “SIMULATOR MANIPULARE MARFURI LICHIDE IN VRAC (LCHS) FULL MISSION”, LOT 2 “SIMULATOR MAȘINI NAVALE (ERS) FULL MISSION”
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Furnizare LOT 1 “SIMULATOR MANIPULARE MARFURI LICHIDE IN VRAC (LCHS) FULL MISSION”, LOT 2 “SIMULATOR MAȘINI NAVALE (ERS) FULL MISSION”
Beschreibung: LOT 1 “SIMULATOR MANIPULARE MARFURI LICHIDE IN VRAC (LCHS) FULL MISSION”si LOT 2 “SIMULATOR MAȘINI NAVALE (ERS) FULL MISSION” conform specificaţiilor tehnice din caietului de sarcini, Simulatoarele furnizate de ofertant trebuie să fie în deplină conformitate cu cerințele internaționale, inclusiv cu capitolele relevante din cele mai recente standarde de performanță ale „Standardelor de formare, certificare și veghe pentru navigatori” (STCW95 cu amendamentele din 2010) pentru simulatoarele utilizate în formarea și evaluarea competențelor. Ofertantul trebuie să furnizeze un certificat valabil aprobat de una dintre societățile de clasificare membre ale IACS cu privire la conformitatea simulatorului relevant cu cele mai recente cerințe ale STCW95 cu amendamentele din 2010 Termene pentru depunerea / raspunsul la solicitarile de clarificari / informatii suplimentare: - În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, termenul limită până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legatură cu documentația de atribuire este de 20 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. - În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, Autoritatea Constractanta va transmite răspunsul consolidat formulat la solicitările de clarificări/informații suplimentare cu cel putin 10 zile înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor, în măsura în care sunt transmise în termenul precizat.
Interne Kennung: 15566688_2026_PAAPD1597940
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34152000 Übungssimulatoren
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Furnizare “SIMULATOR MANIPULARE MARFURI LICHIDE IN VRAC (LCHS) FULL MISSION”
Beschreibung: Autoritatea contractantă va încheia un contract cu un singur operator economic, in urma aplicarii procedurii de licitatie deschisa, pentru furnizarea SIMULATORULUI MANIPULARE MARFURI LICHIDE IN VRAC (LCHS) FULL MISSION. Simulatorul pentru misiuni complete manipulare a marfuriolr lichide în vrac să includă următoarele caracteristicile tehnice conform cerințelor descrise în acest capitol: Simulator pentru misiuni complete de manipulare a mărfurilor lichide în vrac (LCHS) - conform DNVGL clasa A, pentru a permite instruirea și certificarea pe simulator (conform STCW și mai mult) a ofițerilor operaționali, manageriali și personalului auxiliar ambarcat pe navele tip tanc, precum și tipuri speciale de instruire; a. Control asigurat de 1 stație de instructor care să conțină cel puțin 2 monitoare pentru pregătirea, controlul și monitorizarea instruirii și un monitor suplimentar pentru vizualizarea selectivă a instalatiilor/echipamentelor, CCTV pentru funcția de observare/înregistrare și echipat cu modul de testare și evaluare; b. Camera de control al operatorilor cu marfă (CCR) – set de pagini ale simulatorului cu panouri pentru monitorizare și control de la distanță din camera de control al operațiunilor cu marfă (CCR); c. Compartimentul mașină (ER) – set de pagini ale simulatorului cu panouri de control locale pentru echipamente și unități, situate în compartimentul masina (ER); d. Sistem computerizat de monitorizare (CMS) – set de pagini ale simulatorului cu ecrane ale sistemului computerizat de monitorizare a tancurilor bazat pe PC, echipamente; e. Diagrame schematice ale sistemelor modelate (SYS) – set de diagrame pentru simularea monitorizării și controlului manual local din compartimentul masina si/sau alte compartimente (SYS); f. Vizualizare 3D (DECK) – pagina simulatorului cu etapa 3D a navei modelate, cu posibilitatea de a apela panouri de control locale pentru operarea valvulelor, etc., pe punte (DECK) si vizualizare 3D (CCTV) – pagina simulatorului care modelează afișajele televiziunii cu circuit închis (CCTV); e. Canal de vizualizare adițional LCHS cu vizualizare 3D a diverselor compartimente ale navei, cu cel puțin 3 ecrane de 75” orientate vertical și coloană de alarmă virtuală; g. Postul de operare locală (LOP) al compartimentului masina: 2 monitoare; 1 PC; Postul de operare locală LOP - cu două ecrane pentru afișarea paginilor cu diagrame ale sistemului (SYS), LOP ale diferitelor echipamente/instalatii și vizualizare 3D. *Configurația include: 2 x ecran consolă cursant TR-S-TS-SW02; 1 x player de vizualizare 3D TR-S-TS-SW03. *Cerințe minime de hardware: Procesor i7 cu 8 nuclee; RAM 16 Gb; NVidia GTX 750 și superior sau NVidia GTX 950 și superior; Windows 8.1; h. Coloană luminoasă de alarmă (panou software): 1 monitor vertical de 27”, 1 PC, 1 x afișaj consolă cursant TR-S-TS-SW02; *Cerințe hardware minime pentru PC: Procesor i7 cu 4 nuclee; RAM 8 Gb; NVidia GTX 550 și superior; Windows 8.1 i. Coloană luminoasă de alarmă (panou hardware): Lampă roșie rotativă de alarmă; Set de indicatoare de alarmă; Buton de confirmare „Dead Man”; Relee pentru controlul luminii în sala de clasă – simularea Blackout-ului și a luminilor în caz de urgență EMCY. Simulatorul furnizat de ofertant trebuie să fie în deplină conformitate cu cerințele internaționale, inclusiv cu capitolele relevante din cele mai recente standarde de performanță ale „Standardelor de formare, certificare și veghe pentru navigatori” (STCW95 cu amendamentele din 2010) pentru simulatoarele utilizate în formarea și evaluarea competențelor. Ofertantul trebuie să furnizeze un certificat valabil aprobat de una dintre societățile de clasificare membre ale IACS cu privire la conformitatea simulatorului relevant cu cele mai recente cerințe ale STCW95 cu amendamentele din 2010. Pentru realizarea obiectului contractului, furnizorul va asigura – livrare, transport, container, asigurare, taxe vamale, instalare, testare, instruire personal operational si instruire personal intretinere; service gratuit pe întreaga perioadă de garanţie; orice alte taxe/costuri ocazionale de livrare sau furnizare. Perioada de garantie solicitata: min. 24 de luni de la data recepției sistemului Furnizorul va asigura posibilitatea de a furniza servicii post-garanție și piese de schimb pentru o perioadă de minimum 5 ani de la sfârșitul perioadei de garanție, în schimbul anumitor costuri și în conformitate cu acorduri separate viitoare. Furnizorul va asigura că vor fi lansate noi versiuni ale software-ului, actualizări și upgrade-uri pentru simulatorul furnizat pe o perioadă de minimum 5 ani de la sfârșitul perioadei de garanție. Software-ul de simulare actualizat va fi furnizat de furnizor la cererea beneficiarului, în schimbul anumitor costuri și în conformitate cu acorduri separate viitoare. Pe perioada de garanţie, furnizorul va asigura suport şi asistenţă tehnică gratuită. Pretul total pentru mentenanța produsului include mentenanța preventivă, corectivă, și evolutivă. Ofertantul trebuie să asigure nivelul necesar de instruire operațională și de instructor pentru personalul CERONAV (max. 8 angajati CERONAV), cu o durată minimă de instruire de 5 zile. Ofertantul trebuie să asigure nivelul necesar de instruire în domeniul întreținerii simulatorului pentru max. 3 angajati CERONAV persoane cu pregătire IT din cadrul CERONAV durată minimă de instruire de 2 zile
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0002
Titel: Furnizare “SIMULATOR MAȘINI NAVALE (ERS) FULL MISSION”
Beschreibung: Autoritatea contractantă va încheia un contract cu un singur operator economic, in urma aplicarii procedurii de licitatie deschisa, pentru furnizarea SIMULATORULUI MAȘINI NAVALE (ERS) FULL MISSION. Simulatorul pentru misiuni complete compartiment masina să includă următoarele caracteristicile tehnice conform cerințelor descrise în acest capitol: Simulator pentru misiuni complete compartiment mașină (ERS) - conform DNV clasa A, pentru a permite instruirea și certificarea pe simulator (conform STCW și mai mult) a ofițerilor mecanici de cart, ofițerilor secunzi, șefilor mecanici și personalului auxiliar, precum și tipuri speciale de instruire. a) Control asigurat de 1 stații de instructor care să conțină cel puțin 2 monitoare pentru pregătirea, controlul și monitorizarea instruirii și un monitor suplimentar pentru vizualizarea selectivă a instalațiilor/echipamentelor, CCTV pentru funcția de observare/înregistrare și echipat cu modul de testare și evaluare; b. Compartimentul mașină (ER) cu 4 posturi de operare locale, fiecare incluzând 2 ecrane (24” sau mai mari), coloană de alarmă și ecran de vizualizare 3D a funcționării mașinilor; c. Camera de control (ECR) cu cel puțin 5 console cu ecrane tactile (24” sau mai mari) și coloană de alarmă d. 12 tablouri de distribuție energiei electrice montate în console și ecrane tactile (34” sau mai mari) și afișaj cu diagramă mimică; e. Cameră dedicată pentru modulul de realitate virtuală (VR) cu cască VR și comenzi dedicate pentru controlul mediului VR pentru parcurgerea VR și interacțiunea în diferite compartimente ale navei din compartimentul masina și manipularea întrerupătorului de înaltă tensiune în modul VR; f. Cameră dedicată pentru stația de mașini virtuale cu vizualizare 3D a diverselor compartimente ale navei, atât din perspectiva elicopterului, cât și dintr-o perspectivă mai imersivă, cu cel puțin 3 ecrane de 75” orientate vertical și coloană de alarmă virtuală. Simulatorul furnizat de ofertant trebuie să fie în deplină conformitate cu cerințele internaționale, inclusiv cu capitolele relevante din cele mai recente standarde de performanță ale „Standardelor de formare, certificare și veghe pentru navigatori” (STCW95 cu amendamentele din 2010) pentru simulatoarele utilizate în formarea și evaluarea competențelor. Ofertantul trebuie să furnizeze un certificat valabil aprobat de una dintre societățile de clasificare membre ale IACS cu privire la conformitatea simulatorului relevant cu cele mai recente cerințe ale STCW95 cu amendamentele din 2010. Pentru realizarea obiectului contractului, furnizorul va asigura – livrare, transport, container, asigurare, taxe vamale, instalare, testare, instruire personal operational si instruire personal intretinere; service gratuit pe întreaga perioadă de garanţie; orice alte taxe/costuri ocazionale de livrare sau furnizare. Perioada de garantie solicitata: min. 24 de luni de la data recepției sistemului Furnizorul va asigura posibilitatea de a furniza servicii post-garanție și piese de schimb pentru o perioadă de minimum 5 ani de la sfârșitul perioadei de garanție, în schimbul anumitor costuri și în conformitate cu acorduri separate viitoare. Furnizorul va asigura că vor fi lansate noi versiuni ale software-ului, actualizări și upgrade-uri pentru simulatorul furnizat pe o perioadă de minimum 5 ani de la sfârșitul perioadei de garanție. Software-ul de simulare actualizat va fi furnizat de furnizor la cererea beneficiarului, în schimbul anumitor costuri și în conformitate cu acorduri separate viitoare. Pe perioada de garanţie, furnizorul va asigura suport şi asistenţă tehnică gratuită. Pretul total pentru mentenanța produsului include mentenanța preventivă, corectivă, și evolutivă. Ofertantul trebuie să asigure nivelul necesar de instruire operațională și de instructor pentru personalul CERONAV (max. 8 angajati CERONAV), cu o durată minimă de instruire de 5 zile. Ofertantul trebuie să asigure nivelul necesar de instruire în domeniul întreținerii simulatorului pentru max. 3 angajati CERONAV persoane cu pregătire IT din cadrul CERONAV durată minimă de instruire de 2 zile
Interne Kennung: 2