2. Verfahren
Verfahren
Titel: Przewozy na gminnej sieci komunikacyjnej na terenie Gminy Kobierzyce w ramach publicznego autobusowego transportu zbiorowego na linii 851
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usługi przewozów na gminnej sieci komunikacyjnej na terenie Gminy Kobierzyce w ramach publicznego autobusowego transportu zbiorowego na linii 851. 2. Zakres zamówienia obejmuje: 1) Wykonywanie usług w zakresie przewozu osób i bagażu podręcznego w autobusowym transporcie zbiorowym organizowanym przez Gminę Kobierzyce na terenie Gminy Kobierzyce, na linii komunikacyjnej 851, w dni nauki szkolnej, zgodnie z zasadami określonymi w Projekcie umowy w szczególności: a) Charakterystyce usług przewozowych, stanowiącej Załącznik nr 2 do Projektu umowy, zawierającą aktualne dane dotyczące m. in. linii komunikacyjnych (w tym wielkość pracy przewozowej oraz rozkładu jazdy), rodzajów i cen biletów, a także inne informacje, istotne dla prawidłowej realizacji usług przewozowych, b) Parametrach technicznych i wyposażenia autobusów przeznaczonych do wykonywania usług przewozowych, stanowiących Załącznik nr 3 do Projektu umowy, c) Wymaganiach w zakresie jakości usług przewozowych, zasady kontroli jakości tych usług oraz zasady naliczania kar umownych za niewłaściwą jakość, stanowiących Załącznik nr 4 do Projektu umowy, 2) Prowadzenie sprzedaży biletów jednorazowych oraz kontroli dokumentów przewozu osób lub bagażu, w zakresie opisanym w § 3 Projektu umowy. Wpływy ze sprzedaży biletów, o których mowa w ustawie Prawo przewozowe, przysługują Zamawiającemu. 3) Publikowanie informacji dla pasażera, w zakresie opisanym w § 4 wzoru Umowy. 4) Udostępnienie Zamawiającemu w jego siedzibie na wskazanym przez niego komputerze oprogramowania komputerowego wraz z licencją na to oprogramowanie, niezbędnego do właściwego nadzoru realizacji zamówienia w postaci systemu automatycznej kontroli punktualności, bieżące napełnianie baz danych tego oprogramowania oraz przekazywanie Zamawiającemu aktualnych danych i zestawień statystycznych. Zasady udzielenia licencji nie mogą naruszać ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawach autorskich i prawach pokrewnych.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Zamawiający będąc zobowiązany do dbałości o gospodarne wydatkowanie środków publicznych, w celu określenia poziomu zainteresowania korzystania z linii autobusowej 851, w dniu 01 kwietnia 2026 roku w wyniku przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym bez negocjacji, zawarł umowę nr RZP.UM.22.2026 na świadczenie publicznego autobusowego transportu zbiorowego na linii 851 obejmującą okres od dnia 01 kwietnia 2026 roku do dnia 26 czerwca 2026 roku. Jednocześnie w ramach ww. umowy do obowiązków Wykonawcy należało m.in. wykonywanie badań napełnień autobusów na kursach linii 851 w celu podjęcia w przyszłości decyzji o ewentualnym kontynuowaniu świadczenia usługi w roku szkolnym 2026/2027. Podkreślić należy, że decyzja o kontynuacji przewozów mogła zostać podjęta dopiero po zakończeniu badań dotyczących napełnień, konieczność ich analizy oraz stwierdzenia realnej potrzeby istnienia tego transportu dla mieszkańców gminy. Powyższe potwierdziło taką potrzebę, co w konsekwencji doprowadziło do podjęcia czynności mających na celu przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia obejmującego swoim zakresem świadczenie przedmiotowej usługi w okresie od 01 września 2026 do 25 czerwca 2027 roku tj. roku szkolnym 2026/2027. Ponadto Zamawiający zastrzega, iż brak udzielenia zamówienia od 1 września spowodowałby przerwy w świadczeniu usługi publicznej w szczególności możliwości dojazdu dzieci i młodzieży do szkoły, co stanowi istotny interes publiczny. W tym miejscu należy podkreślić, że Zamawiający w celu realizacji przedmiotowej usługi ma w zamiarze wyłonienie usługodawcy w ramach otwartego postępowania, a biorąc pod uwagę długie czasy trwania postępowań o wartości powyżej progów unijnych, nie jest możliwe jego wyłonienie zachowując termin, o którym mowa w art. 138 ust. 1 Ustawy Pzp co czyni powyższą sytuację, jako pilną potrzebę udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Biorąc pod uwagę charakter przedmiotu zamówienia oraz mając na uwadze uwzględnienie przedmiotowego zamówienia w planie postępowań na 2026 rok, każdy z podmiotów jest w stanie przygotować i złożyć ofertę na realizację przedmiotowego zadania w warunkach, gdy termin składania ofert ulegnie skróceniu, wobec czego skrócenie terminu na składanie ofert nie powinno w żaden sposób wpłynąć na konkurencyjność postępowania. Skrócenie terminu składania ofert nie pozbawia również Wykonawców możliwości udziału w tym postępowaniu bowiem każdy z Wykonawców jako profesjonalny podmiot w obrocie prawno-gospodarczym, obiektywnie rzecz biorąc, jest w stanie przygotować i złożyć ofertę na realizację przedmiotowego zadania w sytuacji, gdy termin składania ofert będzie nie krótszy niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej. Ponadto, skrócenie terminu nie ogranicza konkurencji, gdyż na rynku przewozów w regionie wrocławskim oraz gminie Kobierzyce świadczy usługi co najmniej kilku wykonawców. W tym miejscu należy podkreślić, że skrócenie terminu składania ofert zgodnie z uprawnieniem przyznanym na mocy art. 138 ust. 2 ustawy Pzp nie musi wynikać z przyczyn niezależnych od Zamawiającego.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60112000 Öffentlicher Verkehr (Straße)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 63712100 Betrieb von Busbahnhöfen
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: RZP.271.44.2026
2. Procedure
Procedure
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: yes
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 60112000 Public road transport services
Additional classification (cpv): 63712100 Bus station services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: RZP.271.44.2026