51346-2024 - Ergebnis
Dänemark – Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport) – B2X - Udbud af metroerstatningskørsel
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: B2X - Udbud af metroerstatningskørsel
Beschreibung: Udbuddet omfatter erstatningskørsel i forbindelse med testkørsel på Sydhavnsmetroen, hvor metrolinje M3 og M4 indstiller driften. Udbuddet omfatter genudbud af tidligere udbudt drift, og udføres i overensstemmelse med FVD art. 45, stk. 3 om hastetilfælde, da der er tale om forsyningsmæssigt behov for offentlig transport til erstatning for nedlukket metrodrift, som skal lægge på det af udbuddet omfattede driftstidspunkt, og ikke kan skubbes yderligere.
Interne Kennung: B2X
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Udbuddet omfatter genudbud af tidligere udbudt drift, som markedet i hidtil udbudt form ikke i tilstrækkeligt omfang kunne afgive tilbud på. Udbuddet udføres derfor i overensstemmelse med FVD art. 45, stk. 3 om hastetilfælde, da der er tale om forsyningsmæssigt behov for offentlig transport til erstatning for nedlukket metrodrift, som skal lægge på det af udbuddet omfattede driftstidspunkt, og ikke kan skubbes yderligere.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60112000 Öffentlicher Verkehr (Straße)
5. Los
Los: LOT-0000