See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Achiziționarea de echipamente IT&C inclusiv servicii de instalare și punere în funcțiune în cadrul proiectului cu titlul “HARGHITA BIBLIO DIGITAL HUB” în PNRR Componenta C7: Transformarea digitală, Operațiunea D. Competențe digitale
Beschreibung: Obiectul prezentei achizitii il reprezinta semnarea unui Contract de furnizare, pentru fiecare Lot în parte, care sa stabileasca termenii, conditiile precum si cadrul legal, financiar, tehnic si administrativ, in vederea furnizarii produselor descrise prin caietul de sarcini echipamente IT&C inclusiv servicii de instalare și punere în funcțiune pentru dotarea cu echipamente IT&C a bibliotecilor publice beneficiare care vor fi achiziționate în cadrul proiectului cu titlul “Harghita biblio digital Hub (HbdH)” pentru Achizitor. Cantitatea (totală) de echipamente IT&C inclusiv servicii de instalare și punere în funcțiune pentru dotarea cu echipamente IT&C a bibliotecilor publice beneficiare care vor fi achiziționate în cadrul proiectului cu titlul “Harghita biblio digital Hub (HbdH)” în urma semnării Contractului atribuite ca urmare a procesului de achiziție publică, pe toată durata acesteia, sunt prevăzute în: •Anexa nr. 1 - Descrierea cerințelor cantitative, tehnice Lotul nr. 1 ”Echipament de automatizare pentru bibliotecă”; •Anexa nr. 2 - Descrierea cerințelor cantitative, tehnice Lotul nr. 2 ”Computere portabile”; •Anexa nr. 3 - Descrierea cerințelor cantitative, tehnice Lotul nr. 3 ”Imprimante și trasatoare”; •Anexa nr. 4 - Descrierea cerințelor cantitative, tehnice Lotul nr. 4 ”Scanere informatice”; în cadrul proiectului cu titlul “Harghita biblio digital Hub (HbdH)”. Scopul proiectului este crearea condițiilor pentru cetățenii județului Harghita pentru îmbunătățirea competențelor digitale de bază ale comunității din județul Harghita prin asigurarea unor hub-uri de dezvoltare a competențelor digitale, precum și spații moderne, cu echipamentele informatice. Obiectivul general al proiectului este îmbunătățirea competențelor digitale de bază ale unei număr de 2500 de persoane din comunitatea județului Harghita prin reconversia a unui număr de 3 biblioteci din județul Harghita în hub-uri de dezvoltare a competențelor digitale, și moderniza echipamentele informatice a 35 de biblioteci. Elementele cheie ale atingerii obiectivului propus sunt: - Oferirea de servicii publice digitale pentru cetățeni și firme din județul Harghita - Asigurarea locurilor de utilizare în securitate a Internetului - Creșterea competențelor digitale a bibliotecarilor și a cetățenilor județului prin crearea unei rețele a bibliotecilor din județul Harghita ca hub-uri de învățare digitală. Obiectivele specifice ale proiectului: 1. Obiectiv specific 1: Renovarea și echiparea cu calculatoare pentru 2 biblioteci rurale, și 1 bibliotecă municipală din județul Harghita și transformarea lor în huburi de dezvoltare a competențelor digitale 2. Obiectiv specific 2: Schimbarea și modernizarea echipamentelor informatice în 35 biblioteci din județul Harghita. 3. Obiectiv specific 3: Dezvoltarea competențelor de bază, cum ar fi alfabetizarea digitală, comunicarea, educația în domeniul mass-mediei, crearea de conținut digital, securitatea digitală și educația antreprenorială digitală, ale unui număr de 2.500 de cetățeni din comunități defavorizate ale județului Harghita.
Interne Kennung: 4245763_2025_PAAP_Anexa_Nr_46_Pozitia_A02
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 30238000 Automationsgeräte für Bibliotheken
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Echipament de automatizare pentru bibliotecă
Beschreibung: Cantitatea (totală) de echipamente IT&C inclusiv servicii de instalare și punere în funcțiune pentru dotarea cu echipamente IT&C a bibliotecilor publice beneficiare care vor fi achiziționate în cadrul proiectului cu titlul “Harghita biblio digital Hub (HbdH)” în urma semnării Contractului atribuite ca urmare a procesului de achiziție publică, pe toată durata acesteia, sunt prevăzute în: • Anexa nr. 1 - Descrierea cerințelor cantitative, tehnice Lotul nr. 1 ”Echipament de automatizare pentru bibliotecă”;
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0002
Titel: Computere portabile
Beschreibung: Cantitatea (totală) de echipamente IT&C inclusiv servicii de instalare și punere în funcțiune pentru dotarea cu echipamente IT&C a bibliotecilor publice beneficiare care vor fi achiziționate în cadrul proiectului cu titlul “Harghita biblio digital Hub (HbdH)” în urma semnării Contractului atribuite ca urmare a procesului de achiziție publică, pe toată durata acesteia, sunt prevăzute în Anexa nr. 2 - Descrierea cerințelor cantitative, tehnice Lotul nr. 2 ”Computere portabile”
Interne Kennung: 2
Haupteinstufung (cpv): 30213100 Tragbare Computer