2. Verfahren
Verfahren
Titel: Vieraslajien ja muiden myrkyllisten kasvien mekaaninen torjunta
Beschreibung: Pyydämme tarjoustanne vieraslajien (mm. jättiputket) torjunnasta Tampereen seudun omistamilla rakennetuilla ja rakentamattomilla maa-alueilla €/h. Torjuntaa tehdään pääosin mekaanisesti esim. lapiolla kaivamalla. Torjunnassa kaivamisen ja kitkennän vuoksi painopiste työssä kohdistuu kevääseen/alkukesään (touko-kesäkuu) riippuen torjuttavan kasvin kasvu- ja lisääntymistavoista. Mekaaninen torjunta suoritettava, kun kasvi on pieni -helpompi kaivaa, kitkeä. Tilaaja määrittää torjuntatavan. Hinnan tulee sisältää kaikki kustannukset. Vieraslajien torjunnan arvioitu minimituntimäärä vuotta kohti esitetään tarjouspyyntöasiakirjoissa sitoumuksetta. Osa torjuntatöistä suoritetaan normaalityöajan ulkopuolisina töinä. Tuntihintaan sisältyy myös normaalin työajan ulkopuolella tehtävät työt sekä kaikki torjuntatyöhön kuuluvat kustannukset (mm. matkat, torjuntatyössä käytetty kalusto, välineet ja vieraslajikasvijjätteen käsittely). Työn suorituksen vasteajaksi määritetään viisi (5) arkipäivää tilauksesta. Tarkemmat kohteet ja aikataulut sovitaan tilaajan kanssa erikseen. Työt suoritetaan aina tilaajan erillisen työmääräyksen perusteella sovittujen toimintatapojen mukaisesti. Mahdollisissa epäselvissä ja tulkinnanvaraisissa tapauksissa urakoitsijan tulee ottaa yhteyttä tilaajaan. Torjuntatöiden dokumentointi vieraslajien mahdollisista havainnoista ja kaikista torjunnoista kuuluu urakkaan ja se tehdään tilaajan järjestelmällä sähköisesti, jonka käyttö ei tuo lisäkustannuksia urakoitsijalle.
Interne Kennung: H25025TP
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77310000 Anpflanzungs- und Pflegearbeiten an Grünflächen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77300000 Dienstleistungen im Gartenbau
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-039022-LOT-0001