51427-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Schlammentsorgung – UDBUD AF AFHENTNING, TRANSPORT, MELLEMLAGRING OG SLUTDISPONERING AF SLAM FRA RENSEANLÆG FOR AQUADJURS A/S
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: UDBUD AF AFHENTNING, TRANSPORT, MELLEMLAGRING OG SLUTDISPONERING AF SLAM FRA RENSEANLÆG FOR AQUADJURS A/S
Beschreibung: Udbuddet gennemføres som offentligt udbud art. 45, jf. Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/25/EU af 26. februar 2014 (”Forsyningsvirksomhedsdirektivet”). Der er direkte adgang til udbudsmaterialet på udbudsportalen Comdia. Her vil rettelsesblade, spørgsmål/svar og tilrettede dokumenter ligeledes være tilgængelige. Tilbudsgiver er selv ansvarlig for, at Tilbudsgivers tilbud lever op til alle krav og betingelser i udbudsmaterialet, og Tilbudsgiver bør være opmærksom på, at eventuelle uklarheder i oplysninger i Tilbudsgivers tilbud kan tillægges negativ vægt ved vurdering af Tilbudsgivers egnethed eller evaluering af tilbuddet. Udbuddet vedrører afhentning, transport, mellemlagring og slutdisponering af slam fra renseanlæg for perioden 01.04.2025 – 31.03.2029. Der er option på forlængelse af aftalen, hvilket vil medføre at Ordregiver kan forlænge aftalen med op til 4 x 12 måneder på uændrede vilkår, således at aftalen løber frem til den 31.03.2033. Rammeaftalen baseres på estimeret mængde per år svarende til 13.000 tons slam, hvilket svarer til samlet 104.000 tons for hele aftaleperioden inklusiv optioner. Den maksimale mængde udgør 16.000 tons slam per år, hvilket svarer til samlet 128.000 tons for hele aftaleperioden inklusiv optioner.
Interne Kennung: 415840
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90513900 Schlammentsorgung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90513800 Schlammbehandlung, 90513700 Schlammtransport
5. Los
Los: LOT-0000
Menge: 104 000 Tonnen
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Der er option på forlængelse af aftalen, hvilket vil medføre at Ordregiver kan forlænge aftalen med op til 4 x 12 måneder på uændrede vilkår, således at aftalen løber frem til den 31.03.2033.