514879-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Überholungs- und Sanierungsarbeiten – LUCRARI DE INTRETINERE SI REPARATII CURENTE LA UNITATILE DE INVATAMANT SI IMOBILELE ADMINISTRATE DE CATRE DIRECTIA GENERALA PENTRU ADMINISTRAREA PATRIMONIULUI IMOBILIAR
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: LUCRARI DE INTRETINERE SI REPARATII CURENTE LA UNITATILE DE INVATAMANT SI IMOBILELE ADMINISTRATE DE CATRE DIRECTIA GENERALA PENTRU ADMINISTRAREA PATRIMONIULUI IMOBILIAR
Beschreibung: Valoarea maxima estimata a acordului cadru este de 215.579.934,05 lei fără TVA, valoarea minima estimata a acordului cadru este de 3.233.699,01 lei fără TVA, valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent este de 25.869.592,09 lei fără TVA, iar valoarea estimata a celui mai mic contract subsecvent este de 1.077.899,67 fără TVA. Autoritatea Contractanta, în funcție de necesitățile din teren, isi rezerva dreptul de a achiziționa cantități suplimentare de lucrări de același tip cu cele prevăzute în prezenta procedura în limita a 50% din valoarea maximă a Acordului cadru, rezultand astfel o valoarea maximă estimată totală cu opțiuni a acordului-cadru de 323.369.901,08 lei. Acordul - cadru are ca obiectiv lucrari de intretinere si reparatii curente a unitatilor de invatamint preuniversitar de stat (gradinite, scoli, scoli speciale, scoli de muzica si arte plastice, colegii nationale si licee (teoretice, tehnologice)) si alte imobile aflate in administrarea DIRECTIEI GENERALE DE ADMINISTRARE A PATRIMONIULUI IMOBILIAR (D.G.A.P.I.). Lista unitatilor de invatamint si imobilelor care fac obiectul acordulul cadru este detaliata in caietul de sarcini. Unele dintre acestea sunt monumente istorice (categoria B si A) Categori de lucrari care fac obiectul contractelor subsecvente: • reparatii pardoseli • reparatii interioare • reparatii scari • reparatii plafoane • inlocuire tampalrie exterioara • inlocuire tamplarie interioara • manipulari si transp.materiale • reparatii terase+acoperisuri -desfaceri terase+acoperisuri • refacere beton de panta • refacere termoizolatii • refacere strat prot.termoizolatii • refacere hidroizolatii terase • refacere hidroizol.guri de scurgere • refacere acoperisuri • refacere invelitori acoperisuri • desfacere tencuieli exterioare categorie 16 desf.tencuieli exterioare • refacere reparatii tenc.exterioare • instalatii electrice • instalatii incalzire • instalatii sanitare • instalatii gaze • instalatii semnalizare incendiu • reparatii conducta apa+canal • reabilitare curti • refaceri imprejmuiri • restaurare componente artistice, etc • desfacere/curatare/refacere/integrare lucrari de monument istoric Cantitatile estimate (maxime si minime) aferente acestor categorii de lucrari sunt detaliate in documentul – LISTA CANTITATI ESTIMATE, parte a documentatiei de atribuire. Cantitatile previzionate si estimate de lucrari ce urmeaza a fi executate in baza contractelor subsecvente sunt prevazute in anexa la prezentul acord-cadru. Atat cantitatile minime cat si cantitatile maxime sunt estimate pentru contractele subsecvente si pentru acordul cadru, ele nefiind obligatorii pentru autoritatea contractanta, putand fi depasite. Pe parcursul derularii Acordului cadru, in functie de situatia concreta a imobilelor ce vor face obiectul contractelor subsecvente, promitentul achizitor va putea achizitiona cantitati mai mari sau mai mici din fiecare tip de categorie de lucrari. Cantitatile de lucrari aferente fiecarui contract subsecvent se vor stabili inainte de semnarea contractelor subsecvente. Termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 20 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde, în mod clar și complet, tuturor solicitărilor de clarificări/informațiilor suplimentare în a 11-a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor Orice solicitare de clarificari trebuie transmisa in SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub).
Interne Kennung: 14783794_2022_PAAPD1328719
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45453000 Überholungs- und Sanierungsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Autoritatea Contractanta initiaza procedura de atribuire a unui acord cadru, pentru implementarea caruia se vor incheia contracte subsecvente cu un numar de maxim 3 operatori economici. Atribuirea contractelor subsecvente incheierii acordului cadru se va realiza fara reluarea competitiei. Pe parcursul perioadei de derulare a acordului-cadru Autoritatea Contractanta va incheia contractele subsecvente cu frecventa trimestriala si se estimeaza ca vor fi incheiate aproximativ 40 contracte subsecvente. De fiecare data cand intentioneaza sa atribuie un contract subsecvent in baza acordului cadru, Autoritatea Contractanta se va consulta, in scris, cu operatorul economic, clasat pe primul loc solicitandu-i acestuia, in functie de necesitati, completarea ofertei prin prezentarea ofertei pentru obiectivul indicat de Autoritatea Contractanta. Autoritatea contractanta lanseaza comanda prin indicarea unitatii de invatamant sau a imobilului unde sunt necesare lucrari de reparatii si intretinere. Promitentul – Executant va face fotografii, va efectua constatări la fața locului, va efectua măsurători și va transmite o lista cu necesarul de cantitati (deviz oferta), prelucrata in conformitate cu preturile ofertate in cadrul ofertei financiare de atribuire a acordului cadru si o descriere a lucrarilor ce urmeaza a se executa. Autoritatea Contractanta va aviza aceste liste de cantitati si va emite Ordinul de incepere pentru executia lucrarilor. In cazul in care Promitentul executant clasat pe locul I nu are capacitatea de a raspunde solicitarii respective a Autoritatii Contractante, in termenul stabilit acesta va solicita oferta Promitentului executant clasat pe locul al II lea. Daca nici acesta nu va raspunde se va solicita oferta si Promitentului clasat pe locul al III lea. In baza ofertei financiare depuse, Autoritatea Contractanta va verifica conformitatea acesteia cu oferta financiara depusa in cadrul procedurii de atribuire, anexa a acordului cadru, intr-un termen care, de regula, nu va depasi 5 zile lucratoare.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45400000 Baufertigstellung, 45410000 Putzarbeiten, 45420000 Bautischlerei-Einbauarbeiten, 45430000 Bodenbelags- und Wandverkleidungsarbeiten, 45440000 Anstrich- und Verglasungsarbeiten, 45450000 Sonstige Baufertigstellungsarbeiten