2. Verfahren
Verfahren
Titel: Echipamente pentru caracterizare fizico-chimica Lotul 1: “Echipament de Spectroscopie Fotoelectronică” Lotul 2: “Echipament de microscopie Raman confocală”
Beschreibung: LOT 1: “Echipament de Spectroscopie Fotoelectronică” Echipamentul va fi utilizat pentru caracterizarea fizico-chimică a straturilor subțiri și a interfețelor, prin analiza compoziției elementale și a stărilor chimice ale materialelor semiconductoare, oxidice sau de altă natură. Acesta va permite investigarea proprietăților de suprafață și de interfață ale structurilor micro- și nano-electronice, pentru aplicații de cercetare-dezvoltare și prototipare în domeniul materialelor avansate și al tehnologiilor semiconductoare. LOT 2: “Echipament de microscopie Raman confocală” Echipamentul va fi utilizat pentru caracterizarea fizico-chimică a micro- și nanomaterialelor, prin analiza Raman și imagistica materialelor semiconductoare, a straturilor subțiri, nanomaterialelor, polimerilor și structurilor micro-fabricate. Acesta va permite identificarea compoziției chimice, a structurii cristaline și a distribuției spațiale a materialelor, cu rezoluție spațială ridicată, pentru aplicații de cercetare-dezvoltare și prototipare în domeniul materialelor avansate, micro- și nano-electronicii. Echipamentul va fi prevăzut cu sistem de control computerizat, calculator și software dedicate. Deși ambele echipamente sunt destinate caracterizării materialelor avansate, acestea utilizează principii fizice diferite, au configurații tehnice distincte, funcționalități complementare și răspund unor necesități experimentale diferite. Echipamentele nu sunt interschimbabile și nu pot fi comasate într-un singur lot fără afectarea obiectivelor tehnice și funcționale urmărite prin proiect, precum și fără restrângerea nejustificată a competiției între operatorii economici specializați pe fiecare categorie de echipamente. Termenele in care autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare solicitate de operatorii economici interesati: în a 11-a zi inainte de termenul limită stabilit în anunțul de participare pentru depunerea ofertelor. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari, inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 18 zile.
Interne Kennung: 2026 /Anexa 27/19
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38900000 Bewertungs- und Testinstrumente
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: “Echipament de Spectroscopie Fotoelectronică”
Beschreibung: “Echipament de Spectroscopie Fotoelectronică” - Scopul principal al echipamentului este de a permite analiza avansată a materialelor semiconductoare, a straturilor subțiri și a interfețelor, având în vedere faptul că proprietățile de suprafață și de interfață influențează decisiv performanța dispozitivelor și structurilor micro- și nano-electronice.
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0002
Titel: "Echipament de microscopie Raman confocală”
Beschreibung: “Echipament de microscopie Raman confocală” Echipament de microscopie Raman confocală” - echipament dedicat caracterizării fizico-chimice a micro și nanomaterialelor (oxidice, semiconductoare sau de altă natură). Scopul principal al echipamentului este de a permite analiza RAMAN și imagistica materialelor semiconductoare, a straturilor subțiri, nanomaterialelor, polimerilor și structurilor micro-fabricate, având în vedere faptul că proprietățile de suprafață influențează decisiv performanța dispozitivelor și structurilor micro- și nano-electronice.
Interne Kennung: 2
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 2026 /Anexa 27/19
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 38900000 Miscellaneous evaluation or testing instruments
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: 1
Lot: LOT-0002
Internal identifier: 2