515146-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau – Acord-cadru - Servicii de întocmire documentații tehnico-economice necesare implementării proiectelor derulate de către Sectorul 4 al Municipiului București pentru reabilitarea, consolidarea, renovarea si eficientizare energetica a cladirilor rezidentiale multifamiliale situate pe raza Sectorului 4 al Municipiului Bucureşti
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Acord-cadru - Servicii de întocmire documentații tehnico-economice necesare implementării proiectelor derulate de către Sectorul 4 al Municipiului București pentru reabilitarea, consolidarea, renovarea si eficientizare energetica a cladirilor rezidentiale multifamiliale situate pe raza Sectorului 4 al Municipiului Bucureşti
Beschreibung: Obiectivul general al acordului cadru il reprezinta îmbunățirea condițiilor de viață pentru cetatenii sectorului, prin continuarea investițiilor de anvergură, derulând la nivelul său un amplu program de reabilitare, consolidare, renovare şi eficientizare energetică a clădirilor rezidenţiale multifamiliale situate pe raza să administrativ teritorială., în condițiile unei dezvoltări durabile. Documentațiile tehnico-economice a căror realizare va fi încredinţată prin procedura acordului cadru sunt necesare implementării proiectelor derulate de către Sectorul 4 al Municipiului București pentru reabilitarea, consolidarea, renovarea şi eficientizare energetică a clădirilor rezidenţiale multifamiliale situate pe raza Sectorului 4 al Municipiului Bucureşti. Obiectul prezentei achizitii il reprezinta semnarea unui Acord-Cadru, care sa stabileasca termenii, conditiile precum si cadrul legal, financiar, tehnic si administrativ pentru atribuirea Contractelor subsecvente, in vederea asigurarii de catre Ofertanti serviciilor descrise prin caietul de sarcini. Durata contractelor subsecvente incheiate in perioada de valabilitate a acordului cadru poate depasi durata acordului cadru si se intinde pana la finalizarea completa a activitatilor ce constituie obiectul acestora, luand in calcul orice forme de prelungire, perioada de remediere a defectiunilor etc. Descrierea serviciilor este făcută in Caietul de sarcini, in care se regasesc toate informațiile necesare pentru elaborarea ofertei. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 11.837.000,00 lei fara TVA. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 zile. Clarificarile solicitate dupa acest termen nu vor mai fi luate in considerare. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare /informatii suplimentare, in cea de-a 11-a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor.
Interne Kennung: 4316422/10/2023
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Sectorul 4 al Municipiului Bucureşti, în calitate de autoritate contractantă derulează procedura de achiziție publică în scopul achiziţionării de servicii de întocmire documentații tehnico-economice necesare implementării proiectelor derulate de către Sectorul 4 al Municipiului București pentru reabilitarea, consolidarea, renovarea şi eficientizare energetică a clădirilor rezidenţiale multifamiliale situate pe raza Sectorului 4 al Municipiului Bucureşti. Estimari ale cantitatilor minime si maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord cadru si a celor care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata Acordului Cadru se regasesc in cadrul caietului de sarcini. Modificarea acordului-cadru/contractului de achizitie publica, in cursul perioadei sale de valabilitate, se va putea efectua in conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016 si al prevederilor din cadrul Instructiunii ANAP nr. 1/2021. Avand in vedere ca documentatia de atribuire contine un set minim de informatii specifice referitoare la estimari ale cantitatilor minime si maxime care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru, precum si estimari ale cantitatilor minime si maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata acordului-cadru, subliniem faptul ca aceste cantitati minime si maxime pe care autoritatea contractanta le stabileste initial in documentatia de atribuire si ulterior in acordul-cadru reprezinta estimari ale unor cantitati care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru si nu cantitatile exacte care vor fi achizitionate, acestea din urma putand fi mai mici, egale sau mai mari raportat la cele estimate, in functie de necesitatile reale ale autoritatii contractante. Promitentul-Achizitor îşi rezerva dreptul/opțiunea de a suplimenta cantitatea estimată la nivelul documentației de atribuire cu până la maxim 50% din cantitatea maximă pentru acordul-cadru/contractul subsecvent, pentru fiecare categorie de servicii în parte. Pretul articolelor care vor fi achizitionate suplimentar in baza clauzei de revizuire va fi cel din propunerea financiara ce sta la baza acordului-cadru (ajustat dupa caz conform formula de ajustare), perioada de timp in care se va putea utiliza aceasta optiune de catre promitentul Achizitor: pe toata durata de valabilitate a acordului-cadru/contractului subsecvent. Modificarea de valoare scăzută prevăzută de art. 221 alin. (1), lit. f) din Legea nr. 98/2016 se trateaza si calculeaza distinct de modificarea in baza art. 221 alin. (1), lit. a) din Legea nr. 98/2016” Contractele subsecvente vor fi finanțate si din alte surse financiare legal constituite. Pentru finanțarea excuției lucrărilor aferente contractelor subsecvente incheiate in derularea acordului cadru, autoritatea contractantă va accesa proiecte și/sau programe finanțate din fonduri naționale si ale Uniunii Europene (PNRR, POR etc.) fără ca aceasta descriere sa fie una limitativa
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71242000 Entwurf und Gestaltung, Kostenschätzung, 71356200 Technische Hilfe, 79930000 Dienstleistungen bezüglich Produktdesign