516318-2026 - Wettbewerb
Finnland – Beratung im Bereich Bausubstanz – VAV / Lasirakenteisten parvekekaiteiden tarkastus
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: VAV / Lasirakenteisten parvekekaiteiden tarkastus
Beschreibung: Tilaajan tarkoituksena hankkia yhteistyökumppani, jonka avulla saadaan varmistettua VAV konsernin kiinteistöjen lasirakenteisten parvekekaiteiden ja luhtikäytävien lasikaiteiden turvallisuus ja kunto. Hankinnan laajuus on kuvattu liitteinä olevissa asiakirjoissa. Tarkastuksen alaisia kohteita on yhteensä 44 kpl, joissa on 2786 asuntoa. Kohteet ovat VAV Asunnot Oy, VAV Palvelukodit Oy ja VAV Yhtymä Oy omistamia. Kohteet sijaitsevat eripuolilla Vantaan kaupunkia. Kohteet on jaettu neljään (4) ryhmään. Tarjouksen voi antaa kaikkiin tai osaan ryhmistä. Toimeksiannon vertailuperuste on ryhmäkohtainen kokonaishinta. Laskutus tapahtuu kohdekohtaisesti toimijan täyttämän tarjoustaulukon perusteella. Tarkastus tehdään noudattamalla ”Pääkaupunkiseudun rakennusvalvontojen suositukset ja ohjeet parvekkeiden lasikaiteiden tarkastuksista" (liite 2) ja RT 103757 -kortin ohjetta. Kustakin kohteesta laaditaan tilaajalle tarkastusraportti, jossa esitetään kunkin lasikaiteen tarkastuksen tulos sekä ehdotetut jatkotoimenpiteet. Sopimuksessa noudatetaan KSE 2013. Toimeksiannon veloitusperuste on kokonaispalkkio. Toimeksiannossa ei korvata: ”5.4 Erityiset korvaukset”, ”5.5 Kulut” (kuten esim. mahdolliset nostinkulut) ja ”5.6 Matkakustannusten ja matka-ajan korvaukset” vaan ne tulee sisältyä tarjoushintaan. Mikäli ryhmän parvekkeiden ja luhtikäytävien yhteenlaskettu lasikaiteiden toteutunut määrä on suurempi kuin tarjouspyynnössä esitetty asuntomäärä, on toimijalla oikeus lisäkorvaukseen yksikköhinnalla (yksikköhinta=ryhmän tarjoushinta / ryhmän asuntomäärä tarjouspyynnössä). Toimijan tulee laatia kohdekohtaisesti asukastiedote tarkastuksesta (esim. aikataulu, toimenpiteet kohteessa). Tilaaja hoitaa jakelun asukkaille.
Interne Kennung: 622064
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä. Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista (348/2007) sekä lakia täydentävää asetusta (614/2007) sekä hankintadirektiiviä. Mikäli yksikään saaduista tarjouksista ei vastaa tarjouspyyntöä Tilaajan edellyttämällä tavalla, taikka olosuhteet tarjouskilpailun aikana muuttuvat sellaisiksi, ettei Tilaaja voi hyödyntää tarjouskilpailun tuloksia, Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan. Tarjouksen tekemisestä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta Tarjoajille korvausta. Tilaaja pidättää oikeuden olla hyväksymättä mitään annetuista tarjouksista. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. EU kynnysarvon ylittävässä hankinnassa sopimus voidaan tehdä aikaisintaan 14 vuorokauden kuluttua siitä, kun tarjoaja on saanut tai hänen katsotaan saaneen päätöksen perusteluineen tiedoksi.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71315100 Beratung im Bereich Bausubstanz
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Ryhmä 1
Beschreibung: Parvekkeiden ja luhtikäytävien lasikaiderakenteiden tarkastus.
Interne Kennung: Ryhmä 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Ryhmä 2
Interne Kennung: Ryhmä 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Ryhmä 3
Interne Kennung: Ryhmä 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Ryhmä 4
Interne Kennung: Ryhmä 4-3