516413-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Möbel (einschließlich Büromöbel), Zubehör, Haushaltsgeräte (ausgenommen Beleuchtung) und Reinigungsmittel – ”Furnizare dotări pentru obiectivul „CONSTRUIRE LICEU TIP ȘCOALĂ VERDE ÎN COMUNA MOȘNIȚA NOUĂ, JUD. TIMIȘ”
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: ”Furnizare dotări pentru obiectivul „CONSTRUIRE LICEU TIP ȘCOALĂ VERDE ÎN COMUNA MOȘNIȚA NOUĂ, JUD. TIMIȘ”
Beschreibung: Prezenta achiziție are ca obiect furnizarea dotărilor necesare pentru operaționalizarea obiectivului de investiții „CONSTRUIRE LICEU TIP ȘCOALĂ VERDE ÎN COMUNA MOȘNIȚA NOUĂ, JUD. TIMIȘ”, în vederea asigurării condițiilor materiale, tehnice și funcționale necesare desfășurării procesului educațional. Achiziția este structurată în 6 loturi și include echipamente IT, digitale și multimedia, mobilier școlar și funcțional, aparate electrice, electrocasnice și dotări funcționale, mobilier medical, aparatură și echipamente medicale și stomatologice, precum și mobilier și echipamente pentru laboratoare și activități didactice. Achiziția vizează furnizarea echipamentelor, mobilierului și dotărilor necesare asigurării condițiilor materiale, tehnice și funcționale pentru desfășurarea procesului educațional în cadrul noii unități de învățământ și este structurată în 6 loturi, după cum urmează: LOT 1 – Echipamente IT, digitale și multimedia; LOT 2 – Mobilier școlar și funcțional; LOT 3 – Aparate electrice, electrocasnice și dotări funcționale; LOT 4 – Mobilier medical; LOT 5 – Aparatură și echipamente medicale și stomatologice; LOT 6 – Mobilier și echipamente pentru laboratoare și activități didactice. Produsele ce urmează a fi achiziționate sunt destinate dotării spațiilor educaționale, administrative, medicale, laboratoarelor și celorlalte spații funcționale aferente obiectivului de investiții. Furnizarea produselor include, după caz, transportul, manipularea, montarea, instalarea, configurarea, testarea, punerea în funcțiune și instruirea personalului desemnat, în conformitate cu cerințele și specificațiile tehnice prevăzute în Caietul de sarcini. A. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, termenul limita pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de maxim 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. B. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016 autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarficare/informatiilor suplimentare in a 10 -a zi dinainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor. Orice solicitare de clarificare transmisa dupa data mentionata la punctul A., va pune autoritatea contractanta in imposibilitatea de a oferi un raspuns in termenul mentionat la punctul B. si drept urmare, orice solicitare de clarificare in afara termenelor mentionate se va considera TARDIVA.
Interne Kennung: 1/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39000000 Möbel (einschließlich Büromöbel), Zubehör, Haushaltsgeräte (ausgenommen Beleuchtung) und Reinigungsmittel
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: LOT 1 – Echipamente IT, digitale și multimedia
Beschreibung: Furnizarea, transportul, livrarea, instalarea, configurarea, punerea în funcțiune, testarea și instruirea personalului pentru utilizarea echipamentelor IT, digitale și multimedia necesare dotării obiectivului de investiții „Construire Liceu Tip Școală Verde în Comuna Moșnița Nouă, județul Timiș”, conform cerințelor din Caietul de sarcini. Lotul include echipamente IT și multimedia, precum sisteme de control acces, display-uri interactive, laptopuri, calculatoare, imprimante, echipamente audio, telefoane, echipamente de rețea și alte dotări specifice.
Interne Kennung: 1
Haupteinstufung (cpv): 30200000 Computeranlagen und Zubehör
Zusätzliche Einstufung (cpv): 30213100 Tragbare Computer, 30213300 Tischcomputer, 30232110 Laserdrucker, 32322000 Multimediaausrüstung, 32342412 Lautsprecherboxen, 32552100 Telefonapparate, 35120000 Überwachungs- und Sicherheitssysteme und -einrichtungen, 35121700 Alarmsysteme
Los: LOT-0002
Titel: LOT 2 - Mobilier școlar și funcțional
Beschreibung: Furnizarea, transportul, livrarea, montarea, instalarea (după caz), amplasarea și punerea în funcțiune a mobilierului școlar și funcțional necesar dotării obiectivului de investiții „Construire Liceu Tip Școală Verde în Comuna Moșnița Nouă, jud. Timiș”, conform cerințelor Caietului de sarcini. Lotul cuprinde mobilier pentru săli de clasă, birouri administrative, cancelarie, bibliotecă, cabinet psihologic, cabinet medical, spații comune, mobilier pentru ateliere și arte plastice, mobilier exterior, precum și alte dotări funcționale necesare desfășurării activității educaționale. Contractul include, după caz, montarea, amplasarea produselor, verificarea acestora, precum și colectarea și evacuarea ambalajelor rezultate în urma livrării și montajului.
Interne Kennung: 2
Haupteinstufung (cpv): 39160000 Schulmöbel
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39112000 Stühle, 39113300 Sitzbänke, 39113600 Bänke, 39121200 Tische, 39130000 Büromöbel, 39134000 Computermöbel, 39150000 Diverse Möbel und Einrichtungen, 39153000 Möbel für Konferenzräume, 39155000 Büchereimöbel
Los: LOT-0003
Titel: LOT 3 - Aparate electrice, electrocasnice și dotări funcționale
Beschreibung: Furnizarea, transportul, livrarea, montarea, instalarea și punerea în funcțiune, după caz, a aparatelor electrice, electrocasnice și a dotărilor funcționale necesare obiectivului de investiții „Construire Liceu Tip Școală Verde în Comuna Moșnița Nouă, jud. Timiș”, conform cerințelor Caietului de sarcini. Lotul cuprinde aparate frigorifice, aparate pentru prepararea băuturilor calde, cuptoare cu microunde, dozatoare, ventilatoare, vitrine frigorifice, echipamente și accesorii pentru grupurile sanitare, echipamente pentru curățenie, precum și alte dotări funcționale necesare desfășurării activității educaționale și administrative. Contractul include, după caz, montarea, verificarea funcționării echipamentelor, precum și colectarea și evacuarea ambalajelor și a deșeurilor rezultate în urma livrării și instalării produselor.
Interne Kennung: 3
Haupteinstufung (cpv): 39700000 Haushaltsgeräte
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39711100 Kühlschränke und Tiefkühltruhen, 39711310 Elektrische Kaffeemaschinen, 39711362 Mikrowellengeräte, 42933100 Verkaufsautomaten für Sanitärartikel
Los: LOT-0004
Titel: LOT 4 - Mobilier medical
Beschreibung: Furnizarea, transportul, livrarea, montarea și amplasarea mobilierului medical necesar dotării obiectivului de investiții „Construire Liceu Tip Școală Verde în Comuna Moșnița Nouă, jud. Timiș”, conform cerințelor Caietului de sarcini. Lotul cuprinde mobilier destinat cabinetului medical școlar, cabinetului stomatologic și spațiului de izolare, inclusiv paturi de consultație și de izolare, dulapuri pentru medicamente și instrumentar, dulapuri pentru consumabile, noptiere, paravane medicale, rafturi și alte piese de mobilier medical specializat. Contractul include, după caz, montarea, amplasarea și verificarea stabilității produselor, precum și colectarea și evacuarea ambalajelor și a deșeurilor rezultate în urma livrării și montajului.
Interne Kennung: 4
Haupteinstufung (cpv): 33192000 Möbel für ärztliche Zwecke
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33192100 Medizinische Betten, 33192200 Medizinische Tische, 33192300 Möbel für ärztliche Zwecke, außer Betten und Tischen
Los: LOT-0005
Titel: LOT 5 - Aparatură și echipamente medicale și stomatologice
Beschreibung: Furnizarea, transportul, livrarea, instalarea, punerea în funcțiune, testarea și instruirea personalului desemnat, după caz, pentru aparatura, dispozitivele și echipamentele medicale și stomatologice necesare dotării obiectivului de investiții „Construire Liceu Tip Școală Verde în Comuna Moșnița Nouă, jud. Timiș”, conform cerințelor Caietului de sarcini. Lotul cuprinde echipamente și dispozitive medicale destinate cabinetului medical școlar și cabinetului stomatologic, inclusiv unit stomatologic, defibrilator extern automat (AED), autoclav, compresor stomatologic, aspirator chirurgical stomatologic, instrumentar și echipamente pentru diagnostic, precum și alte dispozitive și accesorii medicale necesare desfășurării activității medicale în condiții de siguranță. Contractul include, după caz, instalarea, configurarea, punerea în funcțiune, verificarea funcționării echipamentelor, instruirea personalului desemnat de Autoritatea Contractantă, precum și colectarea și evacuarea ambalajelor și a deșeurilor rezultate în urma livrării și instalării produselor.
Interne Kennung: 5
Haupteinstufung (cpv): 33100000 Medizinische Geräte
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33126000 Ausrüstung für Stomatologie, 33141623 Verbandkästen, 33182100 Defibrillator, 33190000 Verschiedene medizinische Geräte und Produkte, 33191110 Autoklaven, 33192400 Zahnärztliche Arbeitsstationen
Los: LOT-0006
Titel: LOT 6 - Mobilier și echipamente pentru laboratoare și activități didactice
Beschreibung: Furnizarea, transportul, livrarea, montarea, instalarea, punerea în funcțiune, testarea și, după caz, instruirea personalului desemnat pentru mobilierul și echipamentele destinate laboratoarelor și activităților didactice necesare dotării obiectivului de investiții „Construire Liceu Tip Școală Verde în Comuna Moșnița Nouă, jud. Timiș”, conform cerințelor Caietului de sarcini. Lotul cuprinde mobilier și dotări pentru laboratoarele de informatică, fizică, chimie și biologie, mobilier și echipamente pentru activități de arte plastice, microscoape, aparatură didactică și de laborator, hote, reactivi, materiale biologice și alte echipamente necesare desfășurării procesului educațional în condiții optime. Contractul include, după caz, montarea, instalarea, configurarea și punerea în funcțiune a echipamentelor, verificarea funcționării acestora, precum și colectarea și evacuarea ambalajelor și a deșeurilor rezultate în urma livrării și instalării produselor.
Interne Kennung: 6
Haupteinstufung (cpv): 38000000 Laborgeräte, optische Geräte und Präzisionsgeräte (außer Gläser)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 38410000 Zählinstrumente, 38510000 Mikroskope, 39162200 Lehrmittel und -geräte, 39180000 Labormöbel