51661-2025 - Ergebnis
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Rammeaftaler på teknisk rådgivning
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftaler på teknisk rådgivning
Beschreibung: Frederiksberg forsyning har løbende behov for Teknisk Rådgivning, for både Vand, Kloak- & klimatilpasninger og for Fjernvarme & Fjernkøl.
Interne Kennung: 2024/8
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Rammeaftale teknisk rådgivning Vand
Beschreibung: FF indvinder ca. 2.5 mio. m3 vand fra 5 boringer på Frederiksberg. Vandet behandles med avanceret vandbehandling, hvorefter det leveres i gennem FF’s ledningsnet. I alt leverer vi ca. 5 mio. m3 vand til vores kunder. Resten af vandet købes af HOFOR og blødgøres centralt på FF’s vandværk. På ledningsnet findes der 4 pumpestationer som aktiveres ved behov. FF er ved at sektionere ledningsnettet, således at FF fremover vil have bedre kontrol med tryk, vandtab m.v. I den forbindelse er der installeret fjernaflæste målere hos FF’s forbrugere. FF har behov for løbende bistand til gennemførelse af projekter til drift og videreudvikling af vandområdet.
Interne Kennung: Ramme på vand
Los: LOT-0002
Titel: Rammeaftaler for Teknisk Rådgivning kloak og klimatilpasninger
Beschreibung: FF driver kloaknettet på Frederiksberg, men råder ikke over egne rensningsanlæg. En stor del af fokus i den kommende rammeaftaleperiode er på at udvikle og anlægge klimatilpasningsanlæg på Frederiksberg i samarbejde med private aktører samt Frederiksberg Kommune, Københavns Kommune og HOFOR. Bl.a. skal der udføres tilslutning af oplande på Femte Juni Plads skybrudstunnel, som på sigt skal aflede regnvand til det tværkommunale projekt i Grøndalsparken. Der skal projekteres og anlægges klimatilpasningsprojekter på private boligforeningers ejendomme, både overfladebaseret og underjordisk magasinering, med henblik på at håndtere tag- og overfladevand fra nærliggende oplande. Derudover udarbejdes der hydrauliske oplandsplaner (tilsvarende Københavns Kommunes masterplaner), som ved brug af hydrauliske beregninger og kortlægning udpeger løsningsstrukturer til håndteringen af kraftig regn for konkrete vandoplande.
Interne Kennung: Ramme på kloak
Los: LOT-0003
Titel: Rammeaftaler for teknisk rådgivning Fjernvarme og fjernkøl
Beschreibung: FF leverer årligt ca. 2.500 TJ fjernvarme til ca. 4.300 kunder på Frederiksberg. Fjernvarmen købes næsten udelukkende hos Centralkommunernes Transmissionsselskab (CTR) og leveres til FF’s distributionsnet via 6 store vekslerstationer. FF råder pt. ikke over egne produktionsenheder – heller ikke til spidslast. FF’s distributionsnet består af ca. 185 km tracé, som primært er etableret fra 1985 og frem. FF leverer fjernkøling til en række større kunder på Frederiksberg og i Carlsberg Byen via to adskilte fjernkølesystemer, som består af egne produktionsanlæg og distributionsnet. Begge systemer er under udbygning, og der vil således i de kommende år blive behov for at anlægge nye hoved- og stikledninger, mens der sandsynligvis også vil være behov for at udbygge produktions- og eventuelt lagerkapaciteten. Endelig kan etablering af helt nye fjernkølesystemer komme på tale.
Interne Kennung: Ramme på fjernvarme og fjernkøl