516719-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Möbel (einschließlich Büromöbel), Zubehör, Haushaltsgeräte (ausgenommen Beleuchtung) und Reinigungsmittel – Indkøb af løst inventar - Aarhus Universitet - Genudbud
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelIndkøb af løst inventar - Aarhus Universitet - Genudbud
BeschreibungBeskrivelse af udbuddet Baggrund Universitetsbyen er Aarhus Universitets nye by-integrerede campus, hvor store dele af Aarhus BSS får en central placering i den nærmeste fremtid. Aarhus BSS er det erhvervs- og samfundsvidenskabelige fakultet på Aarhus Universitet (AU), som i løbet af efteråret/vinteren 2025/2026 flytter ind i Universitetsbyen. Universitetsbyen husede Århus Kommunehospital frem til 2019, hvor Forskningsfondens Ejendomsselskab (FEAS) overtog bygningerne og nu sammen med AU er i gang med at ombygge og renovere hospitalsbygningerne, så de bliver en integreret del af AU. Nem adgang via passage Universitetsbyen er forbundet med de øvrige institutter i Universitetsparken via passagen under Nørrebrogade, så det er nemt at komme fra det ene sted til det andet. Samarbejde på tværs Når fem ud af seks institutter fra Aarhus BSS samles på samme sted, skaber det et miljø, hvor studerende og medarbejdere kan trives og udvikle sig sammen. Det giver også mulighed for et bedre samarbejde på tværs af fagområder, og forhåbentlig kan det også inspirere og tiltrække nye, dygtige og engagerede studerende og medarbejdere. Et samlet Aarhus BSS Samlet set giver Universitetsbyen og Universitetsparken Aarhus BSS én fælles, samlende campus i Aarhus, der kan styrke både de studerendes og forskernes samspil med det øvrige fakultet og universitetet samt eksterne samarbejdspartnere. Formålet med udbuddet Formålet med nærværende udbud er at få en Rammeaftale der sikrer aftaledækning af Ordregivers behov for løst inventar i forbindelse med indflytningen i Universitetsbyen samt den videre Campus-udvikling i universitetsparken. Det forventes at udbuddet sikrer løst inventar til gode priser og kvalitet. Initialanskaffelse Aarhus BSS fraflytter ultimo 2025 helt Campus Fuglesangs Alle og flytter størstedelen af aktiviteten til nye lokaler i Universitetsbyen cirka 3 km væk. Indflytningen sker i to etaper i november 2025 og januar 2026. Det er derfor et krav at Leverandøren kan afsætte de nødvendige ressourcer til at varetage denne opgave og levere det angivne inventar til tiden. Se detaljeret opgavebeskrivelse i Bilag 5 - Initialanskaffelse af løst inventar
Interne Kennung2025-0839895
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til Udbudslovens § 56 (Lov nr. 1564 af 15/12/2015), hvilket betyder, at alle interesserede Tilbudsgivere har mulighed for at afgive tilbud i tilknytning til nærværende udbud.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39000000 Möbel (einschließlich Büromöbel), Zubehör, Haushaltsgeräte (ausgenommen Beleuchtung) und Reinigungsmittel
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31527300 Haushaltsbeleuchtung, 34991000 Außenbetriebsbeleuchtung
5. Los
LosLOT-0000