517148-2026 - Ergebnis
Finnland – Forschungs- und Entwicklungsdienste und zugehörige Beratung – Energiataseiden ja kasvihuonekaasupäästöjen perusskenaarion päivitys
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Energiataseiden ja kasvihuonekaasupäästöjen perusskenaarion päivitys
Beschreibung: Hankkeessa laaditaan arviot Suomen kasvihuonekaasupäästöjen ja energiataseen kehityskuluista nykyisillä energia- ja ilmastopoliittisilla toimilla, eli ns. perusskenaario, vuoteen 2060. Hanke analysoi skenaariomallinnusten avulla, onko Suomi polulla kohti niitä kansallisia ja kansainvälisiä ilmasto- ja energiatavoitteita ja -velvoitteita, joita Suomelle on asetettu. Selvityksen skenaariotuloksia ja energia- ja ilmastotavoitteiden saavuttamisen arvioita voidaan käyttää seuraavan hallituskauden energia- ja ilmastopolitiikan suunnittelun lähtökohtana ja hallitusohjelman laatimisen taustamateriaalina. Hankkeen mallinnus tehdään integroidulla energiajärjestelmämallilla, joka kattaa kaikki energiasektorit sekä Kioton pöytäkirjan kasvihuonekaasupäästöt ja niiden vähennysteknologiat, esim. TIMES-mallilla. Olemassa olevia ajantasaisia sektorikohtaisia skenaarioita tulee hyödyntää hankkeessa mallinnuksen lähtökohtana. Hanke edellyttää koordinointia vuoden 2026 aikana toteutettavan maankäyttösektorin ja maatalouden skenaarioiden mallinnuksen kanssa.
Interne Kennung: VN/12093/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 73000000 Forschungs- und Entwicklungsdienste und zugehörige Beratung
5. Los
Los: LOT-0000