517458-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Reparatur- und Wartungsdienste – Contract de achiziție publică pentru servicii de reparare si de intretinere a autovehiculelor, motoagregatelor și echipamentelor conexe aparținând Inspectoratului pentru Situații de Urgență ”Dunărea” al județului Brăila
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Contract de achiziție publică pentru servicii de reparare si de intretinere a autovehiculelor, motoagregatelor și echipamentelor conexe aparținând Inspectoratului pentru Situații de Urgență ”Dunărea” al județului Brăila
Beschreibung: Acord cadru pentru achiziția de servicii de reparare si de intretinere a autovehiculelor, motoagregatelor și echipamentelor conexe aparținând Inspectoratului pentru Situații de Urgență ”Dunărea” al județului Brăila Inspectoratul pentru Situații de Urgență ”Dunărea„ al județului Brăila, în calitate de autoritate contractantă este interesată să achiziționeze prestarea de servicii de revizii, inspecții tehnice periodice și reparații la autospecialele de suport logistic, autospecialele de stingere, autospecialele de descarcerare și de lucru la înălțime , autospecialele de transport container, ambulanțelor SMURD, a generatoarelor de curent si a motopompelor de mare capacitate, a remorcilor cu destinație specială, precum și a instalațiilor și echipamentelor conexe din compunerea acestora, pentru un număr de 60 vehicule, 13 remorci, 3 generatoare, 2 motopompe și de 20 instalații speciale împarțite în 10 loturi, conform tabelului de mai jos. Lucrările de mai sus se vor executa în ateliere specializate ale presatorilor (operatori economici specializați) care sunt câștingătorii acordulurilor cadru, care face obiectul prezentei proceduri. Serviciile ce fac obiectul prezentului acord-cadru sunt de întreținere și de reparații, precum și de inspecție tehnică periodică, cum ar fi cele enumerate mai jos, dar fără a se limta la acestea:  Revizii tehnice periodice efectuate la intervale de timp/parcurs  Diagnoză defecțiuni mecanice/ electrice/electronice  reparații curente rezultate din reviziile tehnice sau apărute accidental la ansamblurile, subansamblurile și piesele din sistemele de frânare, direcție, suspensie, transmisie, motor, echipament electric;  inspecție tehnică periodică;  verificare și reparare a instalației de aer condiționat/climatizare;  lucrări de tinichigerie efectuate asupra elementelor de caroserie corodate sau care nu fac obiectul dosarelor de daună;  lucrări de vopsitorie auto;  lucrări de decolantare  lucrări de colantare Serviciile de reparații se identifică și se stabilesc în urma unei constatări/diagnoze tehnice de specialitate, a unor operațiuni de demontare și/sau reasamblare de piese de schimb, a unei probe de drum/funcționare sau combinații a acestor operații. Activitățile prestate în cadrul acordului cadru se tarifează cu luarea în considerare a normativelor de timp stabilite de producătorul tehnicii la dată aprobării devizului – comandă fermă. În afara serviciilor principale ce fac obiectului acordului cadru, prestatorul, din proprie inițiativă, poate semnala și propune soluții de remediere achizitorului, pentru defecțiuni și uzuri ce afectează siguranța pasagerilor și a circulației, identificate ca urmare a operațiunilor de demontare și/sau reasamblare de piese de schimb. Nota: La autovehiculele / instalațiile speciale aflate în garanție, lucrările / serviciile care fac obiecitul contractelor de garanție, vor fi executate de către operatori economici agreați de producătorul autovehiculului / instalației , menționați în contractele de achizitie / certificatele de garanției. Autoritatea contractanta va avea responsabilitatea efectuarii lucrărilor în perioada de garanție a autovehiculelor / instalațiilor speciale. Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui Ofertant este de 2. Ofertantul va depune oferta de preț detaliat, conform specificațiilor din caietul de sarcini. Procedura de achiziție se va finaliza prin încheierea cu operatorii economici a căror ofertă va fi declarată câștigătoare a unui acord cadru, valabil pentru o perioadă de 42 de luni, în baza căruia vor fi atribuite de către autoritatea contractantă , contracte subsecvente.
Interne Kennung: 4205530_2026_PAAPD1627056
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Servicii de întreținere și reparații autoșasiu pentru 25 de autovehicule cu sarcina maximă autorizată mai mică sau egala cu 3,5 tone
Beschreibung: Servicii de întreținere și reparații autoșasiu pentru 25 de autovehicule cu sarcina maximă autorizată mai mică sau egala cu 3,5 tone - Lot 1.pdf. Operații de mentenanță preventiva si corectivă a sistemelor și instalațiilor principale a autovehiculelor la termenele prevăzute de producătorul autospecialelor
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50110000 Reparatur und Wartung von Kraftfahrzeugen und zugehörigen Ausrüstungen
Los: LOT-0002
Titel: Servicii de întreținere și reparații autoșasiu pentru 35 de autospeciale cu sarcina maximă autorizată mai mare de 3,5 tone
Beschreibung: Servicii de întreținere și reparații autoșasiu pentru 35 de autospeciale cu sarcina maximă autorizată mai mare de 3,5 tone - Lot 2.pdf. Operații de mentenanță preventiva si corectivă a sistemelor și instalațiilor principale a autovehiculelor la termenele prevăzute de producătorul autospecialelor
Interne Kennung: 2
Los: LOT-0003
Titel: Servicii de Inspecție Tehnică Periodică pentru 75 de autospeciale si remorci
Beschreibung: Efectuarea verificărilor tehnice periodice obligatorii pentru vehiculele dotarea autoritătii contractante cu scopiul de a certifica indeplinirea normelor de siguranta rutiera, protectia mediului si utilizarea conform destinatiei.
Interne Kennung: 3
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71631200 Technische Kontrolle von Kraftfahrzeugen
Los: LOT-0004
Titel: Servicii de întreținere și reparații instalații speciale din echiparea Romprim/Gradinariu a 8 (opt) autospeciale de stins incendii
Beschreibung: Operații de mentenanță preventiva si corectivă a instalațiilor speciale din compunerea suprastructurilor
Interne Kennung: 4
Los: LOT-0005
Titel: Servicii de întreținere și reparații instalații speciale din echiparea Wiss a 1 (una) autospecială de stins incendii
Interne Kennung: 5
Los: LOT-0006
Titel: Servicii de întreținere și reparații instalații speciale din echiparea Magirus a 2 (două) autospeciale de interventie si salvare de la înălțime
Beschreibung: Operații de mentenanță preventiva si corectivă a instalațiilor speciale din compunerea suprastructurilor autoscărilor
Interne Kennung: 6
Los: LOT-0007
Titel: Servicii de întreținere și reparații instalații speciale din echiparea Jacinto a 5 (cinci) autospeciale de stins incendii
Interne Kennung: 7
Los: LOT-0008
Titel: Servicii de întreținere și reparații echipamente hidraulice si pneumatice pentru descarcerare Holmatro
Beschreibung: Serviciile constau în efectuarea reviziilor periodice obligatorii, diagnosticării, recalibrăarii si testelor de siguranta pentru echipamentele hidraulice si pneumatice de descarcerare.
Interne Kennung: 8
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50110000 Reparatur und Wartung von Kraftfahrzeugen und zugehörigen Ausrüstungen, 50413200 Reparatur und Wartung von Feuerlöschanlagen
Los: LOT-0009
Titel: Servicii de reparații compartiment medical ambulante SMURD
Beschreibung: Serviciile de reparații vor consta în diagnosticarea si reparația defectiunilor apărute la sistemul de climatizare, încălzire si ventialtie din compartimentul medical, la instalatia electrică auxiliara si la managementul energiei, a sistemelor de avertizare acustică si optica, a elementelor constructive si de fixare a compartimentului medical si a elementelor de mobilier medical.
Interne Kennung: 9
Los: LOT-0010
Titel: Servicii de întreținere și reparații motopompe si generatoare curent
Beschreibung: Serviciile constau în executarea lucrărilor de întreținere periodică(revizii curente) si reparatii( mentenanta corectiva) pentru motopompele de mare debit si generatoarele de curent trifazate din dotarea instituției.
Interne Kennung: 10
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50511200 Reparatur und Wartung von Gaspumpen, 50532300 Reparatur und Wartung von Generatoren