517727-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Dienstleistungen des Veterinärwesens – Acord-cadru privind Serviciile medical veterinare pentru câinii cazați în adăpostul ASPA Bragadiru
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Acord-cadru privind Serviciile medical veterinare pentru câinii cazați în adăpostul ASPA Bragadiru
Beschreibung: Obiectul contractului vizează achiziționarea serviciilor medical veterinare În ceea ce privește durata acordului-cadru, acesta prezintă o durată de 48 luni. În vederea îndeplinirii obiectivelor stabilite, Autoritatea Contractantă consideră că este necesară încheierea unui acord-cadru cu maximum 2 operatori economici, fără reluarea competiției între operatorii economici semnatari ai acordului-cadru. Autoritatea Contractantă are dreptul de a atribui Acordul-cadrul și către un singur ofertant admisibil. Contractele subsecvente se vor atribui către ofertantul clasat pe locul 1, cu respectarea prevederilor Acordului-cadru. Exclusiv, în cazul în care Ofertantul clasat pe primul loc nu acceptă încheierea contractului subsecvent sau nu răspunde în termenul indicat în cadrul solicitării, Autoritatea Contractantă are obligația de a notifica Ofertantul clasat pe locul 2 în cadrul procedurii de atribuire a Acordului-Cadru în vederea încheierii contractului subsecvent. Ca urmare a atribuirii prezentului acord-cadru, contractele subsecvente se vor atribui în funcție de necesitățile concrete precum și de fondurile alocate cu această destinație.
Interne Kennung: 27243460_2026_4
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85200000 Dienstleistungen des Veterinärwesens
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectul contractului vizează achiziționarea serviciilor medical veterinare Autoritatea pentru Supravegherea și Protecția Animalelor (ASPA) intenționează să achiziționeze servicii medical veterinare pentru adăpostul ASPA Bragadiru (Str. Gospodărie Agrozootehnică, Bragadiru, jud. Ilfov) autorizate din punct de vedere sanitar-veterinar de către Colegiul Medicilor Veterinari (CMV). Ofertanții au obligația de a prezenta în cadrul propunerii tehnice procedurile de lucru folosite pentru desfășurarea activităților medicale, conform cerințelor caietului de sarcini. În vederea îndeplinirii obiectivelor stabilite, Autoritatea Contractantă consideră că este necesară încheierea unui acord-cadru cu maximum 2 operatori economici, fără reluarea competiției între operatorii economici semnatari ai acordului-cadru. Autoritatea Contractantă are dreptul de a atribui Acordul-cadrul și către un singur ofertant admisibil. Contractele subsecvente se vor atribui către ofertantul clasat pe locul 1, cu respectarea prevederilor Acordului-cadru. Exclusiv în cazul în care în care Ofertantul clasat pe primul loc nu acceptă încheierea contractului subsecvent sau nu răspunde în termenul indicat în cadrul solicitării, Autoritatea Contractantă are obligația de a notifica Ofertantul clasat pe locul 2 în cadrul procedurii de atribuire a Acordului-Cadru în vederea încheierii contractului subsecvent. Prezenta procedură vizează servicii medical veterinare si este desfasurata in conformitate cu prevederile art. 111 alin. 2 din Legea nr. 98/2916, fiind servicii incluse în cadrul Anexei 2 - Servicii de sănătate, servicii sociale şi servicii conexe. Termenul in care autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari sau informatii suplimentare este de: inainte cu 6 zile de data limita de depunere a ofertelor, in masura in care aceste solicitari vor fi adresate in termenul de 15 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Valoarea estimată a procedurii de atribuire este de 9.161.952,00 lei, fără TVA (valoare minimă estimată) și 9.848.160,00 lei fără TVA (valoare maximă estimată). Frecventa de atribuire a contractelor este determinata de existenta fondurilor bugetare cu aceasta destinatie si de necesitatile Autoritatii contractante. Autoritatea Contractanta estimeaza ca se vor incheia contracte subsecvente avand durata/durate de 1 luna, 4 luni sau 12 luni. Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent este de 2.290.874,00 exclusiv TVA (12 luni).
Interne Kennung: 1