See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af totalentreprisekontrakt på opførelse af 1 stk. 60 kV AIS udendørsanlæg til st. Holme
Beschreibung: Den udbudte kontrakt omfatter opførelse af 1 stk. ny komplet 60 kV udendørs AIS-anlæg på station Holme i totalentreprise. Opgaven omfatter alle arbejder og ydelser, der er nødvendige for opførelsen og ibrugtagning af anlægget, herunder bl.a. projektering, jord- og betonarbejder, jerntøj, komponentleverancer, opstilling, montering, test og idriftsættelse.
Vorherige Bekanntmachung: 230717-2025
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet er gennemført som et udbud med forhandling efter forsyningsvirksomhedsdirektivet på baggrund af Dinel A/S’ kvalifikationsordning til indkøb af 60 kV AIS-anlæg (etableret ved bekendtgørelse 230717-2025 offentliggjort i EU-Tidende den 9. april 2025). Blandt de kvalificerede økonomiske aktører på kvalifikationsordningen opfordrede Dinel A/S den 7. maj 2025 seks aktører til afgive tilbud på den udbudte opgave. Af de seks aktører, som Dinel A/S opfordrede til at afgive tilbud, afgav tre tilbudsgivere rettidigt indledende tilbud inden fristen den 6. juni 2025, kl. 23:59. Dinel A/S gennemførte forhandlingsmøder med de tre tilbudsgivere den 18. og 19. juni 2025. Efter forhandlingsrunden blev de tre tilbudsgivere opfordret til at indlevere revideret tilbud med frist den 30. juni 2025, kl. 12.00. Alle tre tilbudsgivere afgav rettidigt tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31211110 Steuertafeln, 31214300 Freiluft-Schaltanlagen, 31216100 Blitzschutzvorrichtungen, 31217000 Stoßspannungsbegrenzer, 31218000 Sammelschienen, 45100000 Baureifmachung, 45113000 Baustelleneinrichtung, 45232200 Arbeiten in Verbindung mit Starkstromleitungen, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 71311300 Beratung im Bereich Infrastrukturen, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71521000 Baustellenüberwachung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Totalentreprisekontrakt
Beschreibung: Totalentreprisekontrakt på opførelse af 1 stk. 60 kV AIS udendørsanlæg til st. Holme