See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: GloBE - Udbud af implementering, applikationsdrift, vedligeholdelse, support og videreudvikling af GloBE-systemet
Beschreibung: Formålet med anskaffelsen er at sikre OECD-aftalen om international minimumsbeskatning (Global Minimum Tax) mhp. at begrænse skatteundgåelse blandt de største internationale koncerner med grænseoverskridende transaktioner. Aftalen kaldes GloBE (Global Anti-Base-Erosion), der supplerens af EU-kommissionens direktivforslag til DAC9, som præciserer anvendelsen af GloBE-aftalen i EU-regi, og som efter vedtagelse vil skulle implementeres i Danmark senest 31. december 2025. Skatteforvaltningen skal derfor anskaffe standardsoftware, der enten direkte indeholder eller under-støtter følgende fem hovedydelser: • Indberetning af GIR-skemaer • Udveksling af GIR-data med andre skattemyndigheder • Samling af metadata til udstilling • En række integrationer til relevante eksterne systemer • Applikationsdrift – og vedligehold
Interne Kennung: GloBE
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Efter modtagelse af de indledende tilbud afholder ordregiver individuelle forhandlingsmøder med alle tilbudsgivere, der rettidigt har afleveret et indledende tilbud. Forhandlingerne gennemføres i overensstemmelse med ligebehandlingsprincippet, og alle tilbudsgivere får tildelt den samme tid til forhandlinger med ordregiver. Efter forhandlingerne kan ordregiver udsende et revideret udbudsmateriale med henblik på et yderligere indledende eller endeligt tilbud. Tilbudsgivere vil på samme tid blive informeret herom med opfordring til at afgive indledende eller endeligt tilbud. Ordregiver forbeholder sig ret til at tildele aftalen på grundlag af det indledende tilbud. Ordregiver yder ikke deltagelsesvederlag til tilbudsgiverne.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72130000 Beratung bei der Planung von Computeranlagen, 72150000 Beratung im Bereich Computerprüfung und Hardwareberatung, 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72210000 Programmierung von Softwarepaketen, 72212000 Programmierung von Anwendersoftware, 72212400 Entwicklung von Software für Geschäftstransaktionen und persönliche Arbeitsabläufe, 72220000 Systemberatung und technische Beratung, 72230000 Entwicklung von kundenspezifischer Software, 72300000 Datendienste
5. Los
Los: LOT-0000