518487-2026 - Ergebnis
Schweden – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Ramavtal - Projektledningskonsulter
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ramavtal - Projektledningskonsulter
Beschreibung: Ramavtalet omfattar beställarens samlade behov av nedan angivna konsulttjänster. • Projektledare • Projekteringsledningsledare • Byggledare • Installationsledare/-samordnare • Kontrollansvarig - behörighet N och K Ramavtalet omfattar tekniska konsulttjänster inom projektledning. Ramavtalet avses att användas både i små och stora byggprojekt samt i den löpande fastighetsförvaltningen. Uppdrag kan avse ett eller flera skeden såsom förstudie, programhandling, systemhandling, bygghandling och/eller i byggproduktion. Merparten av avropen kommer vara uppdrag inom stambyten, ombyggnationer, nybyggnationer, mindre hyresgästanpassningar och tillbyggnader. Ramavtal kommer att tecknas med tre (3) rangordnade leverantörer
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117731:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71540000 Bauverwaltungsleistungen, 71541000 Projektmanagement im Bauwesen