518756-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Wartung von Straßenbeleuchtungen – Servicii de întreținere și reparații ale sistemului de iluminat public din municipiul Bistrița și localitățile componente
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de întreținere și reparații ale sistemului de iluminat public din municipiul Bistrița și localitățile componente
Beschreibung: Obiectul contractului constă în prestarea de servicii de întreținere și reparații ale sistemului de iluminat public din municipiul Bistrița și localitățile componente (Unirea, Slătinița, Ghinda, Viișoara, Sigmir și Sărata), o infrastructură edilitară complexă ce totalizează un inventar estimat de 7.350 de stâlpi, 7.692 de corpuri de iluminat și 196,6 km de rețea electrică aeriană și subterană. Contractul include asigurarea forței de muncă calificate și autorizate, a utilajelor specifice, precum și punerea în operă a tuturor materialelor și echipamentelor de schimb compatibile cu rețeaua existentă. Sistemul de activități și operații cuprinde patru pachete funcționale majore, indivizibile din punct de vedere tehnic, logistic și operațional: (i) Mentenanța și înlocuirea elementelor structurale: Demontarea suporturilor avariate (inclusiv din accidente rutiere) și montarea de stâlpi noi din beton armat (seriile SC și SE) sau stâlpi metalici stradali și ornamentali din fontă , incluzând lucrări complete de fundare, aducere la verticalitate și vopsire anticorozivă; (ii) Mentenanța și modernizarea aparatelor optice: Întreținerea și înlocuirea corpurilor de iluminat defecte cu aparate moderne cu tehnologie LED (gama Schréder IZYLUM, KAZU, Flexia sau corpuri asimetrice dedicate trecerilor de pietoni) , echipate cu drivere programabile DALI și socluri NEMA/Zhaga compatibile cu rețeaua municipală; (iii) Întreținerea și reparația rețelelor electrice (LEA/LES): Înlocuirea conductorilor aerieni și a cablurilor subterane de joasă tensiune (0,4 kV) pozate în asfalt, pavaj sau spații verde , implicând localizarea defectelor cu autolaborator PRAM și realizarea de manșoane termocontractabile de legătură; (iv) Revizia punctelor de aprindere și operarea telegestiunii: Înlocuirea aparatajului electric din cutiile de distribuție și tablouri (siguranțe MPR, contactori, comutatoare, cleme) , refacerea prizelor de pământ și asigurarea serviciului permanent (24/7) de monitorizare și configurare a platformei software de telegestiune Schréder EXEDRA. Specificațiile tehnice complete, lista celor 92 de operații și indicatorii de performanță se regăsesc în caietul de sarcini. Notă: Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este 20 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări, transmise în termenul menționat, în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 25503261/2026/ PAAPD1600227
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50232100 Wartung von Straßenbeleuchtungen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectul contractului constă în prestarea de servicii de întreținere și reparații ale sistemului de iluminat public din municipiul Bistrița și localitățile componente (Unirea, Slătinița, Ghinda, Viișoara, Sigmir și Sărata) , o infrastructură edilitară complexă ce totalizează un inventar estimat de 7.350 de stâlpi , 7.692 de corpuri de iluminat și 196,6 km de rețea electrică aeriană și subterană. Contractul include asigurarea forței de muncă calificate și autorizate , a utilajelor specifice , precum și punerea în operă a tuturor materialelor și echipamentelor de schimb compatibile cu rețeaua existentă. Sistemul de activități și operații cuprinde patru pachete funcționale majore, indivizibile din punct de vedere tehnic, logistic și operațional: (i) Mentenanța și înlocuirea elementelor structurale: Demontarea suporturilor avariate (inclusiv din accidente rutiere) și montarea de stâlpi noi din beton armat (seriile SC și SE) sau stâlpi metalici stradali și ornamentali din fontă , incluzând lucrări complete de fundare, aducere la verticalitate și vopsire anticorozivă; (ii) Mentenanța și modernizarea aparatelor optice: Întreținerea și înlocuirea corpurilor de iluminat defecte cu aparate moderne cu tehnologie LED (gama Schréder IZYLUM, KAZU, Flexia sau corpuri asimetrice dedicate trecerilor de pietoni) , echipate cu drivere programabile DALI și socluri NEMA/Zhaga compatibile cu rețeaua municipală; (iii) Întreținerea și reparația rețelelor electrice (LEA/LES): Înlocuirea conductorilor aerieni și a cablurilor subterane de joasă tensiune (0,4 kV) pozate în asfalt, pavaj sau spații verde , implicând localizarea defectelor cu autolaborator PRAM și realizarea de manșoane termocontractabile de legătură; (iv) Revizia punctelor de aprindere și operarea telegestiunii: Înlocuirea aparatajului electric din cutiile de distribuție și tablouri (siguranțe MPR, contactori, comutatoare, cleme) , refacerea prizelor de pământ și asigurarea serviciului permanent (24/7) de monitorizare și configurare a platformei software de telegestiune Schréder EXEDRA. Specificațiile tehnice complete, lista celor 92 de operații și indicatorii de performanță se regăsesc în caietul de sarcini
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45316100 Installation von Beleuchtungsanlagen im Freien, 50232110 Betriebsbereitmachung von öffentlichen Beleuchtungsanlagen