519114-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten – Proiectare, execuție lucrări și asistenţă tehnică din partea proiectantului pentru obiectivul de investitii: Reabilitarea, modernizarea, extinderea și dotarea Clubului Sportiv Municipal Onești - Strada Perchiului nr.3, municipiul Onești, județul Bacău – 14454
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Proiectare, execuție lucrări și asistenţă tehnică din partea proiectantului pentru obiectivul de investitii: Reabilitarea, modernizarea, extinderea și dotarea Clubului Sportiv Municipal Onești - Strada Perchiului nr.3, municipiul Onești, județul Bacău – 14454
Beschreibung: Proiectare, execuție lucrări și asistenţă tehnică din partea proiectantului pentru obiectivul de investitii: Reabilitarea, modernizarea, extinderea și dotarea Clubului Sportiv Municipal Onești - Strada Perchiului nr.3, municipiul Onești, județul Bacău – 14454 Valoarea estimată maximă este de 79.987.790,33 lei fără TVA, compusă din valoarea estimată minimă de 76.230.991,47 lei fără TVA + valoarea aferentă lucrărilor suplimentare, conform art. 104 alin. (8) din Legea 98/2016, de 3.756.798,86 lei fără TVA. Valoarea estimată este de 76.230.991,47 lei, fără TVA, compusă din:  Capitolul 3 – Cheltuieli pentru proiectare şi asistenţă tehnică a proiectantului: 2.564.984,73 lei;  Capitolul 4 – Cheltuieli pentru investiţia de bază: 72.570.992,38 lei;  Capitolul 5 – Alte cheltuieli: 1.095.014,36 lei, din care: Subcapitolul 5.1 - Organizare de şantier: 1.095.014,36 lei, respectiv: • Subcapitolul 5.1.1 – Lucrări de construcții: 821.260,77 lei; • Subcapitolul 5.1.2 – Cheltuieli conexe organizării șantierului: 273.753,59 lei. Legenda AC - Autoritate contractantă ANAP - Agenția Națională pentru Achiziții Publice BCE - Banca Centrală Europeană Cciv - Codul civil CDS - Contract de servicii de dirigenție de șantier CE - Contract de execuție CF - Contract de furnizare CNI - Compania Națională de Investiții „C.N.I.” – S.A. CP - Contract de proiectare CPE - Contract de proiectare și execuție CPEAT - Contract de proiectare, execuție lucrări și asistență tehnică din partea proiectantului CS - Caiet de sarcini DA- Documentația de atribuire DALI - Documentația de avizare a lucrărilor de intervenții DTAC - Documentație tehnică pentru autorizarea executării lucrărilor de construire DTAD - Documentație tehnică pentru autorizarea executării lucrărilor de desființare GBE -Garanție de bună execuție GP -Garanție de participare HG - Hotărârea Guvernului HG 395/2016 - Normele metodologice aprobate prin H.G. nr. 395/2016 IFN - Instituție financiară nebancară IMM - Întreprindere mică și mijlocie Legea 98/2016 - Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice MDLPA - Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației OA - Ofertant asociat OE - Operator economic OI - Ofertant individual ONRC - Oficiul Național al Registrului Comerțului PF - Persoană fizică PFA - Persoană fizică autorizată PFIN - Propunere financiară PJ - Persoană juridică PNCIPS Programului național de construcții de interes public sau social PNRR - Planul Național de Redresare și Reziliență PT - Proiect tehnic de execuție PTH - Propunere tehnică PV - Proces-verbal Regulamentul (UE) 2022/576 Regulamentul (UE) 2022/576 al Consiliului din 8 aprilie 2022 de modificare a Regulamentului (UE) nr. 833/2014 privind măsuri restrictive având în vedere acțiunile Rusiei de destabilizare a situației în Ucraina S - Subcontractant SA - Serviciul Achiziții SEO -Serviciul Evaluare Oferte SF - Studiu de fezabilitate SPF - Studiu de prefezabilitate TS - Terț susținător Modificarea ctr. de achizitie publica, in cursul perioadei sale de valabilitate, se face in conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016. Modificarea ctr. in cursul perioadei sale de valabilitate, altfel decat in cazurile si conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016, se realizeaza prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, in conformitate cu dispozitiile legii. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 28 zile, respectiv 20 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. AC stabileste ca termenul limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari sau informatii suplimentare, este in a 22 a zi, respectiv in a 12 a zi inainte de termenul limita de depunere al ofertelor.
Interne Kennung: 14273221_2026_PAAPD1621748
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Atribuirea contractului de lucrări având ca obiect servicii de proiectare - proiect tehnic și detalii de execuție, execuție lucrări și asistență tehnică din partea proiectantului pe perioada execuției lucrărilor, fazele:  Documentație tehnică pentru autorizarea executării lucrărilor de construire – D.T.A.C. inclusiv proiecte de specialitate și întocmirea documentației pentru obținerea avizelor necesare emiterii Autorizației de Construire;  Proiectul tehnic de execuție – P.T.+C.S.+D.E.;  Documentație tehnică pentru autorizarea executării organizării lucrărilor – D.T.O.E.;  Proiecte tehnologice și studiu geotehnic în detaliu;  Asistență tehnică pe perioada de execuție a lucrărilor (inclusiv fazele determinante și eventuale modificări ale proiectului);  Elaborare certificat energetic anexa la procesul verbal de recepție la terminarea lucrărilor;  Întocmire raport la terminarea execuției lucrărilor permanente;  Proiect „as-built” pentru obiectivul de investiții: „Reabilitarea, modernizarea, extinderea și dotarea Clubului Sportiv Municipal Onești - Strada Perchiului nr.3, municipiul Onești, județul Bacău”; Prezentul contract este un contract de lucrări, varianta CPEAT. Durata contractului este de 60 luni (1800 zile) și cuprinde:  proiectare: 4 luni (120 de zile);  execuție: 20 luni (660 zile);  perioada de garanție de bună execuție a lucrărilor: 36 luni (1080 zile).
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45212200 Bauarbeiten für Sportanlagen, 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen