See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Markedsdialog vedrørende udbud af lokomotivførerlicenser
Beschreibung: Som forberedelse til et kommende udbud af lokomotivførerlicenser ønsker Trafikstyrelsen at gennemføre en markedsdialog med potentielle leverandører. Formålet med markedsdialogen er at opnå viden om, hvad markedet kan tilbyde af muligheder og løsninger inden for udstedelse af lokomotivførerlicenser samt at modtage markedsaktørers eventuelle input til det kommende udbud. Denne bekendtgørelse er en invitation til markedsaktører om at tilkendegive interesse for at deltage i markedsdialogen. Opgavens omfang og karakter: Kontrakten omfatter udstedelse af lokomotivførerlicenser og indebærer i hovedtræk print af fysiske ID-kort til lokomotivførere, samt fremsendelse af samme. Trafikstyrelsen ønsker, at kontrakten understøtter overgang til en mere digitaliseret løsning. Udbudsprocessen forventes gennemført efter følgende tidsplan: - Deadline interessetilkendegivelse: 6. august 2026 - Markedsdialog: August 2026 - Forventet offentliggørelsestidspunkt: Oktober 2026 Markedsdialogens rammer Det er ikke en forudsætning for at kunne deltage i markedsdialogen, at aktøren vil byde på udbuddet, ligesom det ikke er en forudsætning for at byde, at markedsaktøren har deltaget i markedsdialogen. Markedsdialogens resultater vil i relevant omfang blive brugt i udarbejdelsen af udbudsgrundlaget, således at udbuddet kan udformes på en måde, hvor Trafikstyrelsens behov matches bedst muligt med det, markedet kan levere. På baggrund af de modtagne interessetilkendegivelser samt en afsøgning af markedet i øvrigt vil Trafikstyrelsen udvælge et relevant og repræsentativt antal markedsaktører til deltagelse i markedsdialogen. Trafikstyrelsen kan altså ikke garantere, at alle der ønsker at deltage i markedsdialogen får mulighed for det. Det afhænger således af det samlede antal interessetilkendegivelser. De markedsaktører, der bliver udvalgt til at deltage i markedsdialogen,vil få tilsendt en skriftlig spørgeramme, som indeholder de samme spørgsmål til alle parter. Afhængig af tilbagemeldingerne på den skriftlige markedsdialog, kan Trafikstyrelsen beslutte at indkalde relevante aktører til individuelle, mundtlige møder som en del af markedsdialogen. Dialogmøderne vil blive afholdt på samme grundlag, og vil således være ens for alle markedsaktører, der deltager. Markedsaktører, der tilmelder sig markedsdialogen, vil modtage oplæg og spørgsmål kort efter tilmeldelsen. Hvis din virksomhed ønsker at deltage i markedsdialogen, bedes du sende en mail til Trine Louise Balleby Dahl (tld@hortendahl.dk) med emnefelt “Markedsdialog Trafikstyrelsen” med dine kontaktoplysninger samt en kort beskrivelse af jeres relevans ift. at byde på opgaven. Deadline for tilkendegivelse af interesse er d. 06/08/2026. Der udbetales ikke honorar fra Trafikstyrelsen for aktørernes deltagelse i markedsdialogen. Markedsaktørens omkostninger forbundet ved anmodning om deltagelse i markedsdialogen samt aktørernes omkostninger forbundet med selve gennemførelsen af markedsdialogen er således Trafikstyrelsen uvedkommende.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 22454000 Führerscheine
Zusätzliche Einstufung (cpv): 22000000 Drucksachen und zugehörige Erzeugnisse, 22450000 Fälschungssichere Druckerzeugnisse, 22455000 Personalausweise