See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Trælasten, TB3 - Gavlhuset, Aarhus - Udbud af fagentrepriser, Nordstern
Beschreibung: Nordstern udbyder som delegeret bygherre/totalentreprenør 20 fagentrepriser i forbindelse med opførelse af almene boliger, som efter opførelse skal overdrages til Boligforeningen Ringgården. Projektet (Gavlhuset) omhandler opførelse af almene boliger syd for Daugbjergvej på Trælasten i Aarhus. Trælasten er betegnelsen for hele området. Byggepladsens adresse er Trælastgade 4, 8000 Aarhus C. Projektet Gavlhuset opføres som den østlige fløj i karreen og består af ombygning i en ”kælder” på 283 m2, og nyopførelse af ca. 3.900 m2 ”bygning”, samt tilhørende terrænarbejde.
Interne Kennung: Trælasten, TB3 - Gavlhuset, Aarhus - Udbud af fagentrepriser, Nordstern
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddene gennemføres som et offentlige udbud
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: 8.06a, Betonelementer, leverance eksklusive trapper
Beschreibung: Betonelemenleverance til almen bolig med 40 lejligheder fordelt på 5 etager på eksisterende kælderetage
Interne Kennung: 8.06a, Betonelementer, leverance eksklusive trapper
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 44110000 Baustoffe, 44114000 Beton, 44114200 Betonerzeugnisse, 44200000 Bauerzeugnisse, 45223822 Fertigbauteile, 45262311 Betonrohbauarbeiten, 45223500 Stahlbetonkonstruktionen, 45262310 Stahlbetonarbeiten, 44000000 Baukonstruktionen und Baustoffe; Bauhilfsprodukte (elektrische Apparate ausgenommen)
Los: LOT-0002
Titel: 8.06b, Trappeelementer, leverance inkl. værn
Beschreibung: Leverance af fire grå betonhovedtrapper i op til 5 etager inkl. levering og montering af ståltrappeværn. Projektering og statik udføres af leverandør.
Interne Kennung: 8.06b, Trappeelementer, leverance inkl. værn
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 44110000 Baustoffe, 44233000 Treppen, 45421140 Bautischlerei-Einbauarbeiten mit Metall, außer Türen und Fenstern, 71550000 Schmiedearbeiten
Los: LOT-0003
Titel: 8.06c, Elementmontage
Beschreibung: Elementmontage i almen bolig projekt, herunder også montage af konstruktionsstål, med 40 lejligheder fordelt på 5 etager på eksisterende kælderetage.
Interne Kennung: 8.06c, Elementmontage
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45223822 Fertigbauteile, 45262311 Betonrohbauarbeiten, 45223500 Stahlbetonkonstruktionen, 45262310 Stahlbetonarbeiten, 45262300 Betonarbeiten, 44114200 Betonerzeugnisse, 45223210 Bauarbeiten für Stahlkonstruktionen, 45262410 Baustahlmontagearbeiten für Gebäude
Los: LOT-0004
Titel: 8.08, Udvendigt murerarbejde inkl. platforme
Beschreibung: Skalmuring af almen bolig projekt i op til 5 etager. Murværket opføres i løberforbandt 1 og mures med bagsiden udad.
Interne Kennung: 8.08, Udvendigt murerarbejde inkl. platforme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45262500 Maurerarbeiten, 45262520 Mauerarbeiten, 45262522 Mauerwerksarbeiten
Los: LOT-0005
Titel: 8.08a, Klinke- og flisearbejder
Beschreibung: Klinke og flisearbejder i to insitubadeværelser samt klinkearbejder i trapperum ifm. almen boligprojekt med 40 lejligheder fordelt på 5 etager på eksisterende kælder.
Interne Kennung: 8.08a, Klinke- og flisearbejder
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45262500 Maurerarbeiten, 45262520 Mauerarbeiten, 45211310 Bau von Badezimmern, 44113200 Steinplatten, 45431000 Boden- und Fliesenarbeiten
Los: LOT-0006
Titel: 8.08d, Porebeton montage
Beschreibung: Porebetonmontage i almen bolig projekt med 40 lejligheder fordelt på 5 etager på eksisterende kælderetage.
Interne Kennung: 8.08d, Porebeton montage
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45262300 Betonarbeiten, 45262311 Betonrohbauarbeiten
Los: LOT-0007
Titel: 8.10, Indvendigt tømrerarbejde
Beschreibung: Indvendig tømrer- og snedkerarbejder i almen bolig projekt med 40 lejligheder fordelt på 5 etager på eksisterende kælderetage. Herunder bl.a. indvendige døre, låsetekniske løsninger, gerigter, fodlister, lofter og loftskørter, lette skillevægge og lejlighedsskel samt delvis lukning af facadevægge.
Interne Kennung: 8.10, Indvendigt tømrerarbejde
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 44230000 Material für Bauzimmermannsarbeiten, 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten
Los: LOT-0008
Titel: 8.11, Undergulve
Beschreibung: EPS og slidlagsgulve i almen boligprojekt med 40 lejligheder fordelt på 5 etager på eksisterende kælderetage.
Interne Kennung: 8.11, Undergulve
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45262320 Estricharbeiten, 45262350 Arbeiten mit nicht verstärktem Beton, 45233228 Oberflächenbeschichtungsarbeiten
Los: LOT-0009
Titel: 8.12, Gulvbelægning
Beschreibung: Montering og levering af vinylkorkgulve udlagt på dampspærre i almen bolig projekt med 40 lejligheder fordelt på 5 etager på eksisterende kælderetage.
Interne Kennung: 8.12, Gulvbelægning
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45432100 Bodenverlege- und Bodenbelagsarbeiten
Los: LOT-0010
Titel: 8.13, Køkkeninventar inkl. hvidevarer
Beschreibung: Køkkeninventar og hvidevarer samt værelsesinventar til almen bolig projekt med 40 lejligheder fordelt på 5 etager på eksisterende kælderetage.
Interne Kennung: 8.13, Køkkeninventar inkl. hvidevarer
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 42716120 Waschmaschinen, 39713100 Geschirrspülmaschinen, 39710000 Elektrische Haushaltsgeräte, 39100000 Möbel, 39141000 Küchenmöbel, 39150000 Diverse Möbel und Einrichtungen, 45421151 Installation von Einbauküchen, 39000000 Möbel (einschließlich Büromöbel), Zubehör, Haushaltsgeräte (ausgenommen Beleuchtung) und Reinigungsmittel
Los: LOT-0011
Titel: 8.14, Tagdækning
Beschreibung: Tagdækningsarbejder i almen bolig projekt med 40 lejligheder fordelt på 5 etager på eksisterende kælderetage. Tagpap på tagkrydsfinér samt tagpap på tagkrydsfinér som underlag for tagklikfals i stål inkl. faldsikringssystem. Tagklikfals monteres af anden entreprenør. Ovenlys udføres for røgudluftning i tre trappeopgange.
Interne Kennung: 8.14, Tagdækning
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45260000 Dachdeckarbeiten und Spezialbauarbeiten, 45261210 Dachdeckarbeiten
Los: LOT-0012
Titel: 8.15, Konstruktionsstål inkl. brandisolering
Beschreibung: Levering af konstruktionsstål inkl. brandisolering til almen boligprojekt med 40 lejligheder fordelt på 5 etager på eksisterende kælderetage. Projektering og statik udføres af leverandør.
Interne Kennung: 8.15, Konstruktionsstål inkl. brandisolering
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45223210 Bauarbeiten für Stahlkonstruktionen, 44100000 Baustoffe und Zubehör, 45262410 Baustahlmontagearbeiten für Gebäude, 45262420 Baustahlmontagearbeiten für Konstruktionen
Los: LOT-0013
Titel: 8.16, Smedearbejde inkl. altaner
Beschreibung: Levering og montering af altaner og baldakinstål til almen bolig projekt med 40 lejligheder fordelt på 5 etager på eksisterende kælderetage.
Interne Kennung: 8.16, Smedearbejde inkl. altaner
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45223210 Bauarbeiten für Stahlkonstruktionen, 44100000 Baustoffe und Zubehör, 45262410 Baustahlmontagearbeiten für Gebäude, 45262420 Baustahlmontagearbeiten für Konstruktionen, 71550000 Schmiedearbeiten
Los: LOT-0014
Titel: 8.17, Maler inkl. slutrengøring
Beschreibung: Indvendig malerarbejde til almen bolig projekt med 40 lejligheder fordelt på 5 etager. Behandling af bl.a. vægge i beton, porebeton og lette skillerumsvægge samt behandling af betonlofter (huldæk), loftskørter og gipslofter. Slutrengøring indeholdt.
Interne Kennung: 8.17, Maler inkl. slutrengøring
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45400000 Baufertigstellung, 45442100 Anstricharbeiten, 45442180 Neuanstricharbeiten
Los: LOT-0015
Titel: 8.22, EL
Beschreibung: El arbejder til almen bolig projekt med 40 lejligheder fordelt på 5 etager på eksisterende kælderetage. Komplet og færdig el installation med arbejder, som bl.a. omfatter byggestrøm, beskyttelse, forsyning, føringsvejer og trækrør, huller og lukninger, tavler, 230V/400V installation, lysinstallation, belysning, netværk, adgangskontrol, solcelleanlæg og brandtekniske installationer
Interne Kennung: 8.22, EL
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45311000 Installation von Elektroanlagen, 45317000 Sonstige Elektroinstallationsarbeiten, 45343000 Brandschutz-Installationsarbeiten
Los: LOT-0016
Titel: 8.23, Elevator
Beschreibung: Elevatorleverance- og montage til almen bolig projekt. Der udføres tre elevatorer til i alt 40 lejligheder fordelt på 5 etager på eksisterende kælderetage.
Interne Kennung: 8.23, Elevator
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 42416000 Aufzüge, Schrägaufzüge, Hebezeuge, Rolltreppen und Rollsteige, 45313100 Installation von Aufzügen
Los: LOT-0017
Titel: 8.28, Udvendigt tømrerarbejde inkl. mont. af vinduer- og døre og stålklikfals
Beschreibung: Udvendig tømrerarbejde til almen bolig projekt med 40 lejligheder fordelt på 5 etager på eksisterende kælderetage. Arbejdet omfatter bl.a. skeletkonstruerede vægge, spærkonstruktion, udvendige nedhængte- og påbyggede lofter, ovenlyslysninger, udvendig beklædning med tag- og facadeklikfals, træbeklædning, tagrender og nedløbsrør, baldakiner og montage af udvendige vinduer- og døre.
Interne Kennung: 8.28, Udvendigt tømrerarbejde inkl. mont. af vinduer- og døre og stålklikfals
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 44230000 Material für Bauzimmermannsarbeiten, 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten, 44000000 Baukonstruktionen und Baustoffe; Bauhilfsprodukte (elektrische Apparate ausgenommen), 44115400 Oberlichter, 45261300 Klempnerarbeiten, 45261320 Dachrinnenarbeiten
Los: LOT-0018
Titel: 8.28a, Pladefalse
Beschreibung: Pladefalsemontage til almen bolig projekt med 40 lejligheder fordelt på 5 etager på eksisterende kælderetage.
Interne Kennung: 8.28a, Pladefalse
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
Los: LOT-0019
Titel: 8.31, Badekabiner
Beschreibung: Badekabineleverance til almen bolig projekt med 40 lejligheder fordelt på 5 etager på eksisterende kælderetage. Heraf 38 lejligheder med badekabiner i to typer.
Interne Kennung: 8.31, Badekabiner
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 44100000 Baustoffe und Zubehör, 44110000 Baustoffe, 45223822 Fertigbauteile, 45211310 Bau von Badezimmern
Los: LOT-0020
Titel: 8.32, Træalu - vinduer og døre - leverance
Beschreibung: Levering af udvendige vinduer og døre til almen bolig projekt med 40 lejligheder fordelt på 5 etager på eksisterende kælderetage.
Interne Kennung: 8.32, Træalu - vinduer og døre - leverance
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44000000 Baukonstruktionen und Baustoffe; Bauhilfsprodukte (elektrische Apparate ausgenommen)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44221000 Fenster, Türen und zugehörige Artikel