See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rådgiveraftale vedr. udarbejdelse af oplandsplaner til valg af Fremtidens Afløbssystem i Lyngby-Taarbæk Kommune
Beschreibung: Lyngby-Taarbæk Forsyning og Lyngby-Taarbæk Kommune har udarbejdet en Strategi for valg af Fremtiden Afløbssystem, som danner rammerne for arbejdet med at sikre vandmiljøet og klimatilpasningen af afløbssystemerne i fremtiden. Lyngby-Taarbæk Forsyning og Lyngby-Taarbæk Kommune vil analysere hvert opland i kommunen i ”Oplandsplaner”, og beregne hvordan strukturen af afløbssystemerne i fremtiden skal tilpasses, så det sker miljømæssigt og økonomisk mest hensigtsmæssigt og så fremtidens afløbssystemer tilpasses på en bæredygtig måde. Rådgiver skal analysere scenarierne således, at det kan politisk besluttes, hvilken afløbsstrategi der fremover skal arbejdes videre med, for at afløbssystemet i fremtiden lever op til Skrift 27 og miljøkravene. Der henvises til ydelsesbeskrivelsen og det øvrige udbudsmateriale for en nærmere redegørelse af opgaven samt de krav, der stilles til udførelsen.
Interne Kennung: Udbud af kontrakt
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbudsproceduren er offentligt udbud, og derfor kan alle, der opfylder kravene til egnethed, og som ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene, afgive tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90713100 Beratung in Sachen Wasserversorgung und Abwasser in anderen Bereichen als dem Bausektor
5. Los
Los: LOT-0000