2. Verfahren
Verfahren
Titel: Engstrandskolen - Støjdæmpende foranstaltninger
Beschreibung: Hvidovre Kommune skal gennemføre en række ombygninger på Engstrandskolen til forbedring af akustik og lydniveau i tre særskilte fløje. Hvidovre Kommune har vurderet at projektets kompleksitet kræver, at opgaven ikke løses i flere selvstændige kontrakter. Det er Hvidovre Kommunes hensigt at indgå en aftale om bygherrerådgivning for følgende hovedydelser. Fase 1: Behovs og afklaringsproces som omfatter analyse af eksisterende bygninger og tekniske forhold, identikation af væsentlige akustiske, indeklimamæssige og bygningsmæssige problemstillinger og afklaring af funktionelle behov. Rådgiver skal derudover identificere, kvalificere og prioritere mulige optioner. Optionerne kan angå forbedringer, der har naturligt sammenhæng med projektets formål, herunder forbedringer af naturligt lys/dagslys, akustik, lydisolering, æstetik, rumlige kvaliteter og lærings- og arbejdsmiljø. Målet er at få leverancer, der kan skabe et tilstrækkeligt oplyst og kvalificeret grundlag om videre beslutninger for projektets indhold, ambition og økonomiske rammer. Leverancer i fase 1 er på dispositions- og afklaringsniveau med enkelte visualiseringer. Fase 2: Projektering og udbud af hovedentreprise der omfatter arbejder videre med det valgte scenarie fra fase 1. Rådgiver skal i denne fase stå for materialet til udbuddet til en hovedentreprenør. Fase 3: Udførelse og aflevering omfatter rådgivning under udførelsen af hovedentreprisen herunder byggemøder, fagtilsyn, aflevering og 1. års gennemgang.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbud med tildelingskriterier
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001