520289-2026 - Ergebnis
Rumänien – Instandhaltung von Fernstraßen – Acord cadru – Lucrari de intretinere curenta – parte carosabila, acostamente, benzi de urgenta si benzi de incadrare anul I – IV –DRDP Craiova: Lot 1 SDN Craiova Lot 2 SDN Tr. Severin Lot 3 SDN Tg. Jiu Lot 4 SDN Rm. Valcea Lot 5 SDN Slatina
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Acord cadru – Lucrari de intretinere curenta – parte carosabila, acostamente, benzi de urgenta si benzi de incadrare anul I – IV –DRDP Craiova: Lot 1 SDN Craiova Lot 2 SDN Tr. Severin Lot 3 SDN Tg. Jiu Lot 4 SDN Rm. Valcea Lot 5 SDN Slatina
Beschreibung: Executie lucrari de intretinere curenta – parte carosabila, acostamente, benzi de urgenta si benzi de incadrare anul I – IV –DRDP Craiova: Lot 1 SDN Craiova, Lot 2 SDN Tr. Severin, Lot 3 SDN Tg. Jiu, Lot 4 SDN Rm. Valcea, Lot 5 SDN Slatina Realizarea lucrărilor de întreţinere curenta a partii carosabile specifica tipului de imbracaminte, a acostamentelor, a benzilor de urgenta si a benzilor de incadrare se va efectua conform prevederilor: -„Normativ privind intretinerea si repararea drumurilor publice“ - ind. AND nr.554-2002, aprobat prin Decizia Directorului General al A.N.D. - R.A. nr.13/2002, -„Normativ privind lucrarile de intretinere pentru remedierea degradarilor la imbracamintile rutiere bituminoase pe drumurile publice reabilitate” ind. AND 576-2010, aprobat prin Decizia Directorului General nr.480/2020, -„Normativ pentru prevenirea si remedierea defectiunilor la imbracaminti rutiere moderne” ind. AND 547-2013, aprobat prin Decizia Directorului General nr.1277/2013, -„Normativ- Mixturi asfaltice executate la cald. Conditii tehnice privind proiectarea, prepararea si punerea in opera” ind. AND 605/2016, aprobat prin Decizia Directorului General nr.437/2014, a reglementarilor tehnice si standardelor din domeniu in vigoare. ”Nomenclatorul activitatilor de administrare, exploatare, intretinere si reparatii la drumurile publice“ aprobat prin Ordinul ministrului transporturilor nr.346/2000, anexa nr.1 si nr.2, cap.B, indicativ 101.2. si cu descrierile de preturi prezentate in caietul de sarcini. Lucrarile de intretinere curenta – parte carosabila, acostamente, benzi de urgenta si benzi de incadrare ce se vor executa sunt exceptate de la obligativitatea obtinerii unei autorizatii de construire conform art.11, alin.1 lit.k) din Legea 50/1991. Descrierea lucrarilor pentru intretinere curenta – parte carosabila, acostamente, benzi de urgenta si benzi de incadrare din adiministrarea SDN 1-5 sunt prezentate in Caietele de sarcini lot 1-5, inclsuiv in cadrul anexelor atasate celor 5 caiete de sarcini. Achizitorul va emite Ordinul de incepere a lucrarilor pentru Contractul subsecvent de lucrari dupa constituirea Garantie de buna executie a lucrarilor si a asigurari, care va acoperi, de la data inceperii si pana la procesul verbal de receptie la terminarea lucrarilor – in faza unica, toate riscurile privind persoanele implicate real, lucrarile executate, utilajele , instalatiile de lucru, echipamentele, materialele pe stoc, personalul propriu si reprezentantii imputerniciti sa verifice, sa testeze sau sa receptioneze lucrarile, precum si daunele sau prejudiciile aduse beneficiarului sau tertelor persoane fizice sau juridice pe toata durata de valabilitate a contractului, si la solicitarea SDN-ului pe raza caruia se executa lucrarile. Nota: A) In temeiul art.160 alin 1 din Legea 98/2016, modificata si completata, termenul limita pana la care operatorii economici interesati de participarea la procedura de achizitie publica au dreptul de a solicita clarificari in legatura cu documentatia de atribuire este de 20 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. B) Conform obligatiei prevazute la art.160 alin 2 din Legea 98/2016, modificata si completata, autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si concret la toate solicitarile de clarificari in a 11-a zi inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Orice solicitare de clarificare transmisa dupa data mentionata la punctul A), va pune autoritatea contractanta in imposibilitatea de a oferi un raspuns in termenul mentionat la punctul B) si drept urmare orice solicitare de clarificare in termenele mentionate se va considera tardiva.
Interne Kennung: 16054368/2022/1755/S/1+2
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45233139 Instandhaltung von Fernstraßen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Lot 1 SDN CRAIOVA
Beschreibung: Principalele tipuri de lucrari ce se vor executa: Ind. 101. - Intretinere curenta pe timp de vara Ind. 101.1.- Intretinerea partii carosabile, specifica tipului de imbracaminte (strat de rulare) Ind. 101.1.1.- Intretinerea imbracamintilor asfaltice, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.1.1.1.- Intretinerea suprafetelor degradate la DN - Plombari cu BA 16 rul mecanic in grosime de 4 cm (m2); Ind. 101.1.1.3.- Intretinerea suprafetelor degradate la DN - Plombari cu MAS 16 rul mecanic in grosime de 4 cm (m2); Ind. 101.1.2. - Intretinerea imbracamintilor cu lianti hidraulici, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.1.2.1. - Plombari cu mixtura asfaltica pe lianti hidraulici pentru adancimea medie de 4 cm (m2);
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0002
Titel: Lot 2 SDN Tr. Severin
Beschreibung: Principalele tipuri de lucrari ce se vor executa: Ind. 101. - Intretinere curenta pe timp de vara Ind. 101.1. - Intretinerea partii carosabile, specifica tipului de imbracaminte (strat de rulare) Ind. 101.1.1. - Intretinerea imbracamintilor asfaltice, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.1.1.1. - Intretinerea suprafetelor degradate la DN - Plombari cu BA 16 rul mecanic in grosime de 4 cm (m2); Ind. 101.1.1.3. - Intretinerea suprafetelor degradate la DN - Plombari cu MAS 16 rul mecanic in grosime de 4 cm (m2); Ind. 101.1.1.6. - Inlaturarea denivelarilor si fagaselor (numai prin frezare) (m2); Ind. 101.1.1.8. - Colmatarea fisurilor cu mastic bituminos (m); Ind. 101.2. - Intretinerea comuna a tuturor drumurilor Ind. 101.2.1. - Intretinerea platformei drumurilor, conform descrierii de preturi - Anexa 1), cuprinde: Ind. 101.2.1.1. - Tratarea tasarilor locale cu BA 16 rul (m2); Ind. 101.2.1.1. - Tratarea tasarilor locale cu MAS 16 rul (m2); Ind. 101.2.1.2. - Tratarea burdusirilor cu piatra bruta si BA 16 rul (m2); Ind. 101.2.1.2. - Tratarea burdusirilor cu piatra bruta si MAS 16 rul (m2); Pentru remedierea defectiunilor sub forma de tasari locale si tratare burdusiri se vor realiza urmatoarele structuri rutiere, respectand tehnologiile de asternere si compactare: Tasare locala pentru drumuri nationale (m2). Se va oferta pentru fiecare strat din sistemul rutier, pentru un sistem caracteristic, alcătuit din următoarea structura:  Mixtură asfaltică pentru stratul de uzură: BA 16 rul - 4 cm, MAS 16 rul - 4 cm (AND 605);  Mixtură asfaltică pentru stratul de legătură: BAD 22,4 leg - 6 cm (AND 605);  Geocompozit antifisura (AND 592);  Anrobat bituminos cu criblură: AB 31,5 baza - 8 cm (AND 605);  Piatră spartă sort 0-63 amestec optimal sau sort 40/63 - 30 cm (STAS 6400);  Balast sort 0-63/piatra sparta amestec optimal - 30 cm (STAS 6400);  Geotextil anticontaminant (AND 592). Tratare burdusiri pentru drumuri nationale (m2). Se va oferta pentru fiecare strat din sistemul rutier, pentru un sistem caracteristic, alcătuit din următoarea structura:  Mixtură asfaltică pentru stratul de uzură: BA 16 rul - 4 cm, MAS 16 rul - 4 cm (AND 605);  Mixtură asfaltică pentru stratul de legătură: BAD 22,4 leg - 6 cm (AND 605);  Geocompozit antifisura (AND 592);  Anrobat bituminos cu criblură: AB 31,5 baza - 8 cm (AND 605);  Piatră spartă sort 0-63 amestec optimal sau sort 40/63 - 30 cm (STAS 6400);  Balast sort 0-63/piatra sparta amestec optimal - 30 cm (STAS 6400);  Strat piatra bruta sort 150-200 - 40 cm (STAS 6400);  Geotextil anticontaminant (AND 592).
Interne Kennung: 2
Los: LOT-0003
Titel: Lot 3 SDN Tg. Jiu
Beschreibung: Principalele tipuri de lucrari ce se vor executa: Ind. 101.- Intretinere curenta pe timp de vara Ind. 101.1.- Intretinerea partii carosabile, specifica tipului de imbracaminte (strat de rulare) Ind. 101.1.1.- Intretinerea imbracamintilor asfaltice, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.1.1.1.- Intretinerea suprafetelor degradate la DN - Plombari cu BA 16 rul mecanic in grosime de 4 cm (m2); Ind. 101.1.1.3. - Intretinerea suprafetelor degradate la DN - Plombari cu MAS 16 rul mecanic in grosime de 4 cm (m2); Ind. 101.1.1.8. - Colmatarea fisurilor cu mastic bituminos (m); Ind. 101.1.2. - Intretinerea imbracamintilor cu lianti hidraulici, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.1.2.1. - Plombari cu mixtura asfaltica pe lianti hidraulici pentru adancimea medie de 4 cm (m2); Ind. 101.1.2.3. - Colmatari fisuri si crapaturi cu mastic bituminos pe lianti hidraulici (m); Ind. 101.2. - Intretinerea comuna a tuturor drumurilor Ind. 101.2.1. - Intretinerea platformei drumurilor, conform descrierii de preturi - Anexa 1), cuprinde: Ind. 101.2.1.1. - Tratarea tasarilor locale cu BA 16 rul (m2); Pentru remedierea defectiunilor sub forma de tasari locale se vor realiza urmatoarele structuri rutiere, respectand tehnologiile de asternere si compactare: Tasare locala pentru drumuri nationale (m2). Se va oferta pentru fiecare strat din sistemul rutier, pentru un sistem caracteristic, alcătuit din următoarea structura:  Mixtură asfaltică pentru stratul de uzură: BA 16 rul - 4 cm (AND 605);  Mixtură asfaltică pentru stratul de legătură: BAD 22,4 leg - 6 cm (AND 605);  Geocompozit antifisura (AND 592);  Anrobat bituminos cu criblură: AB 31,5 baza - 8 cm (AND 605);  Piatră spartă sort 0-63 amestec optimal sau sort 40/63 - 30 cm (STAS 6400);  Balast sort 0-63/piatra sparta amestec optimal - 30 cm (STAS 6400);  Geotextil anticontaminant (AND 592).
Interne Kennung: 3
Los: LOT-0004
Titel: Lot 4 SDN Rm. Valcea
Beschreibung: Principalele tipuri de lucrari ce se vor executa: Ind. 101. - Intretinere curenta pe timp de vara Ind. 101.1. - Intretinerea partii carosabile, specifica tipului de imbracaminte (strat de rulare) Ind. 101.1.1. - Intretinerea imbracamintilor asfaltice, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.1.1.1. - Intretinerea suprafetelor degradate la DN - Plombari cu BA 16 rul mecanic in grosime de 4 cm (m2); Ind. 101.1.1.3. - Intretinerea suprafetelor degradate la DN - Plombari cu MAS 16 rul mecanic in grosime de 4 cm (m2); Ind. 101.1.1.6. - Inlaturarea denivelarilor si fagaselor (numai prin frezare) (m2); Ind. 101.1.2. - Intretinerea imbracamintilor cu lianti hidraulici, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.1.2.1. - Plombari cu mixtura asfaltica pe lianti hidraulici pentru adancimea medie de 4 cm (m2); Ind. 101.2. - Intretinerea comuna a tuturor drumurilor Ind. 101.2.1. - Intretinerea platformei drumurilor, conform descrierii de preturi - Anexa 1), cuprinde: Ind. 101.2.1.1. - Tratarea tasarilor locale cu BA 16 rul (m2); Ind. 101.2.1.1. - Tratarea tasarilor locale cu MAS 16 rul (m2); Ind. 101.2.1.2. - Tratarea burdusirilor cu piatra bruta si BA 16 rul (m2); Ind. 101.2.1.2. - Tratarea burdusirilor cu piatra bruta si MAS 16 rul (m2); Pentru remedierea defectiunilor sub forma de tasari locale si tratare burdusiri se vor realiza urmatoarele structuri rutiere, respectand tehnologiile de asternere si compactare: Tasare locala pentru drumuri nationale (m2). Se va oferta pentru fiecare strat din sistemul rutier, pentru un sistem caracteristic, alcătuit din următoarea structura:  Mixtură asfaltică pentru stratul de uzură: BA 16 rul - 4 cm, MAS 16 rul - 4 cm (AND 605);  Mixtură asfaltică pentru stratul de legătură: BAD 22,4 leg - 6 cm (AND 605);  Geocompozit antifisura (AND 592);  Anrobat bituminos cu criblură: AB 31,5 baza - 8 cm (AND 605);  Piatră spartă sort 0-63 amestec optimal sau sort 40/63 - 30 cm (STAS 6400);  Balast sort 0-63/piatra sparta amestec optimal - 30 cm (STAS 6400);  Geotextil anticontaminant (AND 592). Tratare burdusiri pentru drumuri nationale (m2). Se va oferta pentru fiecare strat din sistemul rutier, pentru un sistem caracteristic, alcătuit din următoarea structura:  Mixtură asfaltică pentru stratul de uzură: BA 16 rul - 4 cm, MAS 16 rul - 4 cm (AND 605);  Mixtură asfaltică pentru stratul de legătură: BAD 22,4 leg - 6 cm (AND 605);  Geocompozit antifisura (AND 592);  Anrobat bituminos cu criblură: AB 31,5 baza - 8 cm (AND 605);  Piatră spartă sort 0-63 amestec optimal sau sort 40/63 - 30 cm (STAS 6400);  Balast sort 0-63/piatra sparta amestec optimal - 30 cm (STAS 6400);  Strat piatra bruta sort 150-200 - 40 cm (STAS 6400);  Geotextil anticontaminant (AND 592).
Interne Kennung: 4
Los: LOT-0005
Titel: Lot 5 SDN Slatina
Beschreibung: Principalele tipuri de lucrari ce se vor executa: Ind. 101. - Intretinere curenta pe timp de vara Ind. 101. - Intretinere curenta pe timp de vara Ind. 101.1. - Intretinerea partii carosabile, specifica tipului de imbracaminte (strat de rulare) Ind. 101.1.1.- Intretinerea imbracamintilor asfaltice, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.1.1.1. - Intretinerea suprafetelor degradate la DN - Plombari cu BA 16 rul mecanic in grosime de 4 cm (m2); Ind. 101.1.1.3. - Intretinerea suprafetelor degradate la DN - Plombari cu MAS 16 rul mecanic in grosime de 4 cm (m2); Ind. 101.1.1.6. - Inlaturarea denivelarilor si fagaselor (numai prin frezare) (m2); Ind. 101.1.1.8. - Colmatarea fisurilor cu mastic bituminos (m); Ind. 101.1.1.9. - Colmatarea fisurilor si crapaturilor cu mixtura asfaltica tip BA 8 rul pentru crapaturi cu deschiderea mai mare de 5 mm (m); Ind. 101.1.2. - Intretinerea imbracamintilor cu lianti hidraulici, conform descrierii de preturi - Anexa 1, cuprinde: Ind. 101.1.2.1. - Plombari cu mixtura asfaltica pe lianti hidraulici pentru adancimea medie de 4 cm (m2); Ind. 101.1.2.2. - Plombari cu beton de ciment pe lianti hidraulici pentru adancimea medie de 6 cm (m2); Ind. 101.1.2.3. - Colmatari fisuri si crapaturi cu mastic bituminos pe lianti hidraulici (m); Ind. 101.1.2.5. - Refacerea rosturilor pe lianti hidraulici (m); Ind. 101.1.2.6. - Eliminarea fenomenului de pompaj (m2); Ind. 101.1.2.7. - Refaceri de dale cu beton de ciment rutier (m2); Ind. 101.2. - Intretinerea comuna a tuturor drumurilor Ind. 101.2.1. - Intretinerea platformei drumurilor, conform descrierii de preturi - Anexa 1), cuprinde: Ind. 101.2.1.1. - Tratarea tasarilor locale cu BA 16 rul (m2); Ind. 101.2.1.1. - Tratarea tasarilor locale cu MAS 16 rul (m2); Ind. 101.2.1.2. - Tratarea burdusirilor cu piatra bruta si BA 16 rul (m2); Ind. 101.2.1.2. - Tratarea burdusirilor cu piatra bruta si MAS 16 rul (m2); Ind. 101.2.1.6. - Eliminarea gropilor sau adanciturilor prin acoperirea cu materialele din care au fost executate, pentru adancime mai mare de 4 cm (m2). Pentru remedierea defectiunilor sub forma de tasari locale si tratare burdusiri se vor realiza urmatoarele structuri rutiere, respectand tehnologiile de asternere si compactare: Tasare locala pentru drumuri nationale (m2). Se va oferta pentru fiecare strat din sistemul rutier, pentru un sistem caracteristic, alcătuit din următoarea structura:  Mixtură asfaltică pentru stratul de uzură: BA 16 rul - 4 cm, MAS 16 rul - 4 cm (AND 605);  Mixtură asfaltică pentru stratul de legătură: BAD 22,4 leg - 6 cm (AND 605);  Geocompozit antifisura (AND 592);  Anrobat bituminos cu criblură: AB 31,5 baza - 8 cm (AND 605);  Piatră spartă sort 0-63 amestec optimal sau sort 40/63 - 30 cm (STAS 6400);  Balast sort 0-63/piatra sparta amestec optimal - 30 cm (STAS 6400);  Geotextil anticontaminant (AND 592). Tratare burdusiri pentru drumuri nationale (m2). Se va oferta pentru fiecare strat din sistemul rutier, pentru un sistem caracteristic, alcătuit din următoarea structura:  Mixtură asfaltică pentru stratul de uzură: BA 16 rul - 4 cm, MAS 16 rul - 4 cm (AND 605);  Mixtură asfaltică pentru stratul de legătură: BAD 22,4 leg - 6 cm (AND 605);  Geocompozit antifisura (AND 592);  Anrobat bituminos cu criblură: AB 31,5 baza - 8 cm (AND 605);  Piatră spartă sort 0-63 amestec optimal sau sort 40/63 - 30 cm (STAS 6400);  Balast sort 0-63/piatra sparta amestec optimal - 30 cm (STAS 6400);  Strat piatra bruta sort 150-200 - 40 cm (STAS 6400);  Geotextil anticontaminant (AND 592).
Interne Kennung: 5