520416-2026 - Wettbewerb
Polen – Intraokulare Linsen – Dostawa soczewek wewnątrzgałkowych i wyrobów medycznych do zabiegów okulistycznych wraz z najmem aparatu do fakoemulsyfikacji i witrektomii przedniej i tylnej
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelDostawa soczewek wewnątrzgałkowych i wyrobów medycznych do zabiegów okulistycznych wraz z najmem aparatu do fakoemulsyfikacji i witrektomii przedniej i tylnej
BeschreibungPrzedmiotem zamówienia są sukcesywne dostawy soczewek wewnątrzgałkowych i wyrobów medycznych do zabiegów okulistycznych wraz z najmem aparatu do fakoemulsyfikacji i witrektomii przedniej i tylnej. Zamówienie podzielone jest na 9 pakietów (części). Umowy w zakresie poszczególnych pakietów zostaną zawarte po zakończeniu niniejszego postępowania na okres 36 miesięcy. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia oraz wymagania Zamawiającego dotyczące realizacji zamówienia określają: a) Specyfikację dostaw zawiera załącznik nr 1 do niniejszej specyfikacji warunków zamówienia („Formularz oferty”), a szczegółową charakterystykę stanowi załącznik nr 1.1 (Formularz cenowy) oraz załączniki nr 1.1A, 1.1B, 1.1C, 1.1.D. b) Projektowane postanowienia umowy – Załącznik nr 2 do SWZ
Interne KennungAZP/15/P/2026
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtja
Begründung des beschleunigten VerfahrensW przedmiotowym postępowaniu zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia, której zaspokojeniu służy skrócenie terminu składania ofert na podstawie art. 138 ust. 2 pkt 2) ustawy Pzp. Zamawiający posiadał umowę na dostawę soczewek wewnątrzgałkowych i wyrobów medycznych do zabiegów okulistycznych z terminem obowiązywania do października 2026 r. W okresie realizacji umowy nastąpił znaczny, wykraczający poza pierwotne szacunki, wzrost liczby wykonywanych procedur chirurgicznych na Oddziale Okulistycznym, co wiązało się m.in. z uruchomieniem dodatkowej sali operacyjnej. Powyższe doprowadziło do wyczerpania alokacji finansowej oraz ilościowej przedmiotowej umowy przed upływem okresu, na jaki została zawarta, co powoduje brak możliwości zabezpieczenia wyrobów medycznych niezbędnych do wykonywania planowych i nieplanowych zabiegów operacyjnych. Wskazana okoliczność rodzi bezpośrednie ryzyko konieczności wstrzymania przyjęć pacjentów i przerwania ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych. Zachowanie standardowego terminu składania ofert uniemożliwi wyłonienie Wykonawcy w czasie zapewniającym ciągłość funkcjonowania Oddziału Okulistycznego. Skrócenie terminu składania ofert stanowi jedyny proporcjonalny środek pozwalający na zapobieżenie wystąpieniu przerwy w dostawach, przy jednoczesnym zachowaniu zasad konkurencji, równego traktowania wykonawców oraz przejrzystości postępowania.
Zentrale Elemente des VerfahrensPostępowanie o udzielenie zamówienia prowadzone jest w trybie: przetargu nieograniczonego, o którym mowa w art. 132 i dalsze ustawy Pzp, z zastosowaniem procedury, o której mowa w art.139 ust. 1 ustawy Pzp. Niepodleganie wykluczeniu w zakresie podstaw wykluczenia określonych w art. 108 ust. 1 pkt 1–5 ustawy Pzp może zostać potwierdzone podmiotowymi środkami dowodowymi wskazanymi w SWZ, składanymi na wezwanie zamawiającego na podstawie art. 126 ust. 1 ustawy Pzp lub ważnym certyfikatem wykonawcy, jeżeli z treści certyfikatu wynika potwierdzenie niepodlegania wykluczeniu w zakresie danej podstawy wykluczenia, a dane zawarte w oświadczeniu JEDZ składanym wraz z ofertą, umożliwiają zamawiającemu identyfikację certyfikatu oraz jego samodzielne uzyskanie. Niepodleganie wykluczeniu w zakresie podstaw wykluczenia określonych w: - art. 108 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp, - art. 7 ust. 1 ustawy z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, - art. 5k rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz.Urz. UE nr L 229 z 31 lipca 2014, str. 1). może zostać potwierdzone wyłącznie podmiotowymi środkami dowodowymi wskazanymi w SWZ, składanymi na wezwanie zamawiającego na podstawie art. 126 ust. 1 ustawy Pzp.  Podmiotowe środki dowodowe wskazane powyżej mogą zostać zastąpione ważnym certyfikatem wykonawcy zamówień publicznych, o którym mowa w art. 124 ust. 2 ustawy Pzp, wyłącznie w zakresie, w jakim certyfikat potwierdza brak podstaw wykluczenia albo spełnianie warunków udziału w postępowaniu w zakresie odpowiadającym wymaganiom określonym w SWZ.  Certyfikat zastępuje podmiotowe środki dowodowe wyłącznie w zakresie objętym ważną certyfikacją oraz wskazanym przez wykonawcę w oświadczeniu JEDZ. Jeżeli certyfikat obejmuje jedynie część podstaw wykluczenia albo część warunku udziału w postępowaniu, albo potwierdza spełnianie warunku na poziomie niższym niż wymagany w SWZ, wykonawca składa podmiotowe środki dowodowe w pozostałym zakresie.  W zakresie wynikającym z ważnego certyfikatu zamawiający nie żąda od wykonawcy innych podmiotowych środków dowodowych, z zastrzeżeniem art. 124 ust. 4 ustawy Pzp oraz art. 31 ust. 6 ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych.  Zgodnie z art. 126 ust. 1 ustawy Pzp zamawiający, przed wyborem najkorzystniejszej oferty, wezwie wykonawcę, którego oferta została najwyżej oceniona, do złożenia w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 10 dni od dnia wezwania, aktualnych na dzień złożenia podmiotowych środków dowodowych wskazanych w pkt 1, w zakresie, w jakim nie zostały one zastąpione ważnym certyfikatem wykonawcy zamówień publicznych, z uwzględnieniem punktów poniżej.  Jeżeli z oświadczenia JEDZ, wynika, że wykonawca będzie posługiwał się certyfikatem, oraz wykonawca podał dane umożliwiające samodzielne jego pobranie, zamawiający samodzielnie zweryfikuje certyfikat w bazie certyfikacji i nie wezwie wykonawcy do złożenia podmiotowych środków dowodowych w zakresie, w jakim okoliczności wymagane przez zamawiającego wynikają z tego certyfikatu, zgodnie z art. 127 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp.  Jeżeli certyfikat nie obejmuje wszystkich okoliczności wymaganych przez zamawiającego, zamawiający wezwie wykonawcę do złożenia podmiotowych środków dowodowych wyłącznie w zakresie nieobjętym certyfikacją.  Jeżeli dane wskazane przez wykonawcę nie pozwalają na odnalezienie albo weryfikację certyfikatu w bazie certyfikacji, zamawiający może wezwać wykonawcę do złożenia, uzupełnienia, poprawienia lub wyjaśnienia tych danych na zasadach określonych w art. 128 ust. 1 lub 4 ustawy Pzp. Jeżeli mimo wezwania zamawiający nie będzie mógł zweryfikować certyfikatu, certyfikat nie zostanie uwzględniony w zakresie, którego nie można zweryfikować.  Jeżeli dane niezbędne do oceny okoliczności potwierdzanych certyfikatem nie zostały ujawnione w certyfikacie albo w bazie certyfikacji ze względu na ich prawnie chroniony charakter, zamawiający może żądać od wykonawcy udostępnienia tych danych albo wyrażenia zgody na ich udostępnienie zamawiającemu przez podmiot certyfikujący, na podstawie art. 31 ust. 6 ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych.  W przypadku powzięcia przez zamawiającego informacji wskazujących, że wykonawca wprowadził podmiot certyfikujący w błąd, co mogło mieć istotny wpływ na udzielenie certyfikacji wykonawców zamówień publicznych, albo że wykonawca przestał spełniać warunki udzielenia tej certyfikacji, zamawiający, na podstawie art. 128a ust. 1 ustawy Pzp, wezwie wykonawcę do złożenia wyjaśnień w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 5 dni od dnia wezwania. Jeżeli zamawiający uzna wyjaśnienia wykonawcy za niewystarczające, zastosuje art. 128a ust. 2 ustawy Pzp.  W przypadku zawieszenia ważności certyfikacji wykonawców zamówień publicznych w toku postępowania zamawiający, na podstawie art. 128a ust. 3 ustawy Pzp, wezwie wykonawcę do złożenia, w wyznaczonym terminie nie krótszym niż 5 dni od dnia wezwania, podmiotowych środków dowodowych w zakresie, w jakim złożony certyfikat miał potwierdzać brak podstaw wykluczenia lub spełnianie warunków udziału w postępowaniu na potrzeby niniejszego postępowania. Przepisy art. 128 ust. 2–5 ustawy Pzp stosuje się odpowiednio.  W przypadku utraty ważności certyfikatu w całości albo w części w toku postępowania certyfikat nie będzie uwzględniany w zakresie, w jakim utracił ważność. W takim przypadku zamawiający wezwie wykonawcę do złożenia odpowiednich podmiotowych środków dowodowych w zakresie, w jakim certyfikat miał potwierdzać brak podstaw wykluczenia lub spełnianie warunków udziału w postępowaniu (jeżeli je określono).
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33731110 Intraokulare Linsen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33140000 Medizinische Verbrauchsartikel, 33122000 Ophtalmologische Geräte
5. Los
LosLOT-0011
TitelPakiet nr 1 Soczewki wewnątrzgałkowe
BeschreibungSzczegółowy opis przedmiotu zamówienia oraz wymagania Zamawiającego dotyczące realizacji zamówienia określają: a) Specyfikację dostaw zawiera załącznik nr 1 do niniejszej specyfikacji warunków zamówienia („Formularz oferty”), a szczegółową charakterystykę stanowi załącznik nr 1.1 (Formularz cenowy) oraz załączniki nr 1.1A, 1.1B, 1.1C, 1.1.D. b) Projektowane postanowienia umowy – Załącznik nr 2 do SWZ.
Optionen
Beschreibung der OptionenZamawiający zgodnie z art. 441 ust. 1 Ustawy Pzp przewiduje prawo opcji zwiększające zakres zamówienia maksymalnie o 20% kwoty brutto w zakresie zamówienia. 1) W celu uruchomienia prawa opcji Zamawiający złoży Wykonawcy pisemne oświadczenie woli w przedmiocie skorzystania z prawa opcji w określonym zakresie. 2) Zamawiający ma prawo wielokrotnie korzystać z prawa opcji po zrealizowaniu zakresu podstawowego zamówienia – jednak do wyczerpania maksymalnego zakresu prawa opcji. 3) Uruchomienie opcji nie będzie wymagało zmiany umowy, tym samym nie wymaga zawarcia aneksu do umowy. 4) W momencie złożenia oświadczenia o skorzystaniu z prawa opcji następuje zaciągnięcie przez Zamawiającego zobowiązania finansowego w wysokości wynikającej z zakresu zamówienia objętego prawem opcji. 5) Prawo opcji jest jednostronnym uprawnieniem Zamawiającego, z którego może, ale nie ma obowiązku skorzystać w ramach realizacji przedmiotu zamówienia. W przypadku nie skorzystania przez Zamawiającego z prawa opcji Wykonawcy nie przysługują żadne roszczenia z tego tytułu. Jeżeli Zamawiający skorzysta z prawa opcji obowiązkiem umownym wykonawcy jest wykonanie świadczenia w zakresie objętym wykorzystanym prawem opcji na warunkach takich jak zamówienie podstawowe, w tym w szczególności - cena jednostkowa przedmiotu zamówienia objętego prawem opcji nie może być wyższa niż cena jednostkowa w ramach zamówienia podstawowego.
LosLOT-0012
TitelPakiet nr 2 Soczewki wewnątrzgałkowe bezaberracyjne, akrylowe, hydrofobowe
LosLOT-0013
TitelPakiet nr 3 Soczewki wewnątrzgałkowe asferyczne, hydrofobowe
LosLOT-0014
TitelPakiet nr 4 Soczewki wewnątrzgałkowe asferyczne, jednoogniskowe, hydrofobowe
LosLOT-0015
TitelPakiet nr 5 Soczewki wewnątrzgałkowe jednoczęściowe, akrylowe, hydrofobowa z poszerzoną głębią ostrości
LosLOT-0016
TitelPakiet nr 6 Soczewki przedniokomorowe do fiksacji tęczówkowej
LosLOT-0017
TitelPakiet nr 7 Soczewki wewnątrzgałkowe zwijalne, tylnokomorowe, akryl hydrofilny
LosLOT-0018
TitelPakiet nr 8 Soczewki wewnątrzgałkowe tylnokomorowe, akrylowe hydrofobowe
LosLOT-0019
TitelPakiet nr 9 Najem aparatów do fakoemulsyfikacji i witrektomii przedniej i tylnej wraz z kompatybilnymi materiałami i narzędziami
Haupteinstufung (cpv): 33140000 Medizinische Verbrauchsartikel
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33122000 Ophtalmologische Geräte