520637-2025 - Wettbewerb
Polen – Bauarbeiten – Rozbudowa i modernizacja Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Branicach w formule "zaprojektuj - wybuduj".
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelRozbudowa i modernizacja Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Branicach w formule "zaprojektuj - wybuduj".
Beschreibung1. Przedmiotem zamówienia jest „Rozbudowa i modernizacja Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Branicach w formule „zaprojektuj-wybuduj””. 2. Efektem inwestycji jest zaprojektowanie i rozbudowa obiektu ROPS w Branicach celem zabezpieczenia i zapewnienia odpowiedniej ilości miejsc do wykonywania środka zabezpieczającego o maksymalnym stopniu zabezpieczenia w kraju oraz poprawa efektywności funkcjonowania jednostki i zapewnienie ciągłości świadczonych usług. Inwestycja będzie się składała z 4 zadań w tym: Zadanie 1. Rozbudowa Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Branicach Rozbudowa Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Branicach o 74 dodatkowe łóżka dla pacjentów do wykonywania orzeczonego przez sądy środka zabezpieczającego o maksymalnym stopniu zabezpieczenia. Zadanie nr 2. Dostosowanie budynku istniejącego do obowiązujących przepisów. Zadanie nr 3. Budowa 3 zespołów budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej (6 mieszkań służbowych dla podstawowego personelu medycznego tj. dla lekarzy i psychologów). Zadanie nr 4: Rozbudowa ogrodzenia wewnętrznego - budowa ogrodzenia panelowego wewnętrznego placu spacerowego jako zwiększenie bezpieczeństwa przed samowolnym oddalaniem się pacjentów przebywających w Ośrodku. 3. Zakres inwestycji obejmuje: a) Zadanie nr 1, zadanie nr 2, zadanie nr 3, zadanie nr 4 – opisane szczegółowo w Programie Funkcjonalno-Użytkowym nr 1 (PFU1), b) Prawo Opcji nr 1, Prawo Opcji nr 2, Prawo Opcji nr 3 - opisane szczegółowo w Programie Funkcjonalno-Użytkowym nr 1 (PFU1), Programie Funkcjonalno-Użytkowym nr 2 (PFU2) oraz dokumentacji PO2. Zamawiający zastrzega sobie prawo do podjęcia decyzji o skorzystaniu z Prawa Opcji nr 1 lub/i Prawa Opcji nr 2 lub/i Prawa Opcji nr 3, jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy. 4. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia został wskazany w załączniku nr 9 do SWZ, w załączniku nr 1a – Formularz cenowy oraz we wzorze umowy stanowiącym załącznik nr 7 do SWZ. 5. Wymagany okres gwarancji zgodnie z zapisami wzoru umowy stanowiącym załącznik nr 7 do SWZ. 6. Prawo opcji: Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji w cenie wynikającej z oferty w zakresach określonych załącznikami do SWZ. Zamawiającemu przysługuje decyzja o skorzystaniu lub braku skorzystania z Prawa Opcji nr 1 lub/i Prawa Opcji nr 2 lub/i Prawa Opcji nr 3 nie później niż terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy. 7. Warunki skorzystania z prawa opcji zostały zawarte w Załączniku nr 7 do SWZ – projekt umowy. 8. Skorzystanie z zamówienia opcjonalnego uzależnione będzie od potrzeby i możliwości finansowych Zamawiającego jako uprawnienie, z którego może, lecz nie musi skorzystać. 9. Zamawiający ma prawo skorzystania z prawa opcji w czasie trwania umowy. 10. Zamówienia realizowane w ramach prawa opcji są jednostronnym uprawnieniem Zamawiającego. Brak złożenia zamówienia objętego prawem opcji nie rodzi po stronie Wykonawcy żadnych roszczeń w stosunku do Zamawiającego. 11. Wykonawca zobowiązany jest do realizacji zamówienia przewidzianego prawem opcji na warunkach opisanych w SWZ i wzorze umowy. 12. Zamówienia nie podzielono na części. W ramach zadania wymagany jest jeden Wykonawca. Podział robót budowlanych objętych zamówieniem na części, mógłby spowodować niskie zainteresowanie potencjalnych kontrahentów oraz przede wszystkim nieefektywność, problemy logistyczne i koordynacyjne w wykonaniu zadania. Przyjęto założenie zgodne z zapisami wniosku inwestycyjnego w sprawie ustanowienia programu inwestycji budowlanej (PBI) pod nazwą „Rozbudowa i modernizacja ROPS w Branicach”, że inwestycja w zakresie realizacji robót budowlanych będzie wykonana jednoetapowo. Rozdział robót budowlanych na części, których wykonanie następowałoby kolejno po sobie, spowodowałoby opóźnienia i nieuzasadniony wzrost kosztów inwestycji. Zamawiający działając racjonalnie, chcąc uzyskać najlepsze efekty z poniesionych nakładów, nie może dopuścić do maksymalnego możliwego rozdrobnienia zamówienia, z uwagi na fakt, iż mogłoby to pociągnąć za sobą negatywne skutki. Podział tego zamówienia na części, z bardzo dużym prawdopodobieństwem wygenerowałby większe koszty realizacji całego zadania. Realizacja inwestycji przez kilku wykonawców wiązałaby się z koniecznością poniesienia wyższych kosztów i nakładów, nadto prowadziłaby do trudności z organizacją placu budowy, zapewnieniem ciągłości funkcjonowania działalności Ośrodka, w szczególności z transportem pacjentów, logistyką dostaw, odbiorem odpadów niebezpiecznych i komunalnych. Ponadto potrzeba skoordynowania działań różnych wykonawców realizujących poszczególne części zamówienia mogłaby poważnie zagrozić właściwemu wykonaniu zamówienia. Wskazać należy, że obiekt ośrodka jest budynkiem o charakterze specjalistycznym – powinien on uwzględniać szereg funkcjonalności niezbędnych celem świadczenia wydajnej i skutecznej opieki medycznej. Z uwagi na te uwarunkowania techniczne celowe jest, aby wykonawcą odpowiedzialnym za realizację robót budowlanych w tym zakresie był zarazem podmiot, który budynek zaprojektował. W ten sposób, wykonawca robót budowlanych nie będzie mógł również uchylać się od odpowiedzialności z tytułu nienależytej realizacji umowy, argumentując, że wadliwie została sporządzona dokumentacja projektowa w tym zakresie. Dążenie do jednolitej odpowiedzialności za cały rezultat prac daje większą gwarancję należytej realizacji zamówienia przez wykonawcę.
Vorherige Bekanntmachung235103-2025
Interne KennungPN.4.2025
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtja
Begründung des beschleunigten Verfahrens235103-2025 - Plan zakupu Polska – Roboty budowlane – Rozbudowa i modernizacja Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Branicach w formule "zaprojektuj - wybuduj". OJ S 72/2025 11/04/2025 Wstępne ogłoszenie informacyjne lub okresowe ogłoszenie informacyjne wykorzystywane do skrócenia terminu składania ofert
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 45111200 Baureifmachung und Abräumung, 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 45111291 Erschließungsarbeiten, 45111300 Abbauarbeiten, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45215140 Bau von Krankenhauseinrichtungen, 45232410 Kanalisationsarbeiten, 45233140 Straßenarbeiten, 45261410 Dachabdichtungs- und -dämmarbeiten, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45311000 Installation von Elektroanlagen, 45331100 Installation von Zentralheizungen, 45320000 Abdichtungs- und Dämmarbeiten, 45330000 Installateurarbeiten, 45331200 Installation von Lüftungs- und Klimaanlagen, 45333000 Installation von Gasanlagen, 45400000 Baufertigstellung, 45420000 Bautischlerei-Einbauarbeiten, 45421111 Einbau von Türrahmen, 45421131 Einbau von Türen, 45421146 Einbau von abgehängten Decken, 45421152 Installation von Trennwänden, 45430000 Bodenbelags- und Wandverkleidungsarbeiten, 45321000 Wärmedämmarbeiten, 45432111 Verlegen von nicht massiven Bodenbelägen, 45442100 Anstricharbeiten, 45443000 Fassadenarbeiten, 09331200 Photovoltaische Solarmodule/Solarzellen, 42511110 Wärmepumpen
5. Los
LosLOT-0001
TitelRozbudowa i modernizacja Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Branicach w formule „zaprojektuj-wybuduj” w zakresie zadania inwestycyjnego pn.: „Rozbudowa i modernizacja ROPS w Branicach” Zadanie realizowane jest w ramach zadania inwestycyjnego finansowanego z budżetu państwa będącego w dyspozycji Ministra właściwego do spraw Zdrowia nr decyzji OII.3150.29.2024.GL
Beschreibung1. Przedmiotem zamówienia jest „Rozbudowa i modernizacja Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Branicach w formule „zaprojektuj-wybuduj””. 2. Efektem inwestycji jest zaprojektowanie i rozbudowa obiektu ROPS w Branicach celem zabezpieczenia i zapewnienia odpowiedniej ilości miejsc do wykonywania środka zabezpieczającego o maksymalnym stopniu zabezpieczenia oraz poprawa efektywności funkcjonowania jednostki i zapewnienie ciągłości świadczonych usług. Inwestycja będzie się składała z 4 zadań w tym: Zadanie 1. Rozbudowa Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Branicach o 74 dodatkowe łóżka dla pacjentów do wykonywania orzeczonego przez sądy środka zabezpieczającego o maksymalnym stopniu zabezpieczenia. Zadanie nr 2. Dostosowanie budynku istniejącego do obowiązujących przepisów. Zadanie nr 3. Budowa 3 zespołów budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej (6 mieszkań służbowych dla podstawowego personelu medycznego tj. dla lekarzy i psychologów). Zadanie nr 4: Rozbudowa ogrodzenia wewnętrznego - budowa ogrodzenia panelowego wewnętrznego placu spacerowego jako zwiększenie bezpieczeństwa przed samowolnym oddalaniem się pacjentów przebywających w Ośrodku. 3. Zakres inwestycji obejmuje: a) Zadanie nr 1, zadanie nr 2, zadanie nr 3, zadanie nr 4 – opisane szczegółowo w Programie Funkcjonalno-Użytkowym nr 1 (PFU1), b) Prawo Opcji nr 1, Prawo Opcji nr 2, Prawo Opcji nr 3 - opisane szczegółowo w Programie Funkcjonalno-Użytkowym nr 1 (PFU1), Programie Funkcjonalno-Użytkowym nr 2 (PFU2) oraz dokumentacji PO2. Zamawiający zastrzega sobie prawo do podjęcia decyzji o skorzystaniu z Prawa Opcji nr 1 lub/i Prawa Opcji nr 2 lub/i Prawa Opcji nr 3, jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy. 4. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia został wskazany w załączniku nr 9 do SWZ, w załączniku nr 1a – Formularz cenowy oraz we wzorze umowy stanowiącym załącznik nr 7 do SWZ. 5. Wymagany okres gwarancji zgodnie z zapisami wzoru umowy stanowiący załącznik nr 7 do SWZ. 6. Prawo opcji: Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji w cenie wynikającej z oferty w zakresach określonych załącznikami do SWZ. Zamawiającemu przysługuje decyzja o skorzystaniu lub braku skorzystania z Prawa Opcji nr 1 lub/i Prawa Opcji nr 2 lub/i Prawa Opcji nr 3 nie później niż terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy. 7. Warunki skorzystania z prawa opcji zostały zawarte w Załączniku nr 7 do SWZ – projekt umowy. 8. Skorzystanie z zamówienia opcjonalnego uzależnione będzie od potrzeby i możliwości finansowych Zamawiającego jako uprawnienie, z którego może, lecz nie musi skorzystać. 9. Zamawiający ma prawo skorzystania z prawa opcji w czasie trwania umowy. 10. Zamówienia realizowane w ramach prawa opcji są jednostronnym uprawnieniem Zamawiającego. Brak złożenia zamówienia objętego prawem opcji nie rodzi po stronie Wykonawcy żadnych roszczeń w stosunku do Zamawiającego. 11. Wykonawca zobowiązany jest do realizacji zamówienia przewidzianego prawem opcji na warunkach opisanych w SWZ i wzorze umowy.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 45111200 Baureifmachung und Abräumung, 45111291 Erschließungsarbeiten, 45111300 Abbauarbeiten, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45215140 Bau von Krankenhauseinrichtungen, 45232410 Kanalisationsarbeiten, 45233140 Straßenarbeiten, 45261410 Dachabdichtungs- und -dämmarbeiten, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45311000 Installation von Elektroanlagen, 45320000 Abdichtungs- und Dämmarbeiten, 45330000 Installateurarbeiten, 45331100 Installation von Zentralheizungen, 45331200 Installation von Lüftungs- und Klimaanlagen, 45332000 Installateurarbeiten und Verlegung von Abwasserleitungen, 45333000 Installation von Gasanlagen, 45400000 Baufertigstellung, 45400000 Baufertigstellung, 45420000 Bautischlerei-Einbauarbeiten, 45421111 Einbau von Türrahmen, 45421131 Einbau von Türen, 45421146 Einbau von abgehängten Decken, 45421152 Installation von Trennwänden, 45430000 Bodenbelags- und Wandverkleidungsarbeiten, 45321000 Wärmedämmarbeiten, 45432111 Verlegen von nicht massiven Bodenbelägen, 45442100 Anstricharbeiten, 45443000 Fassadenarbeiten, 09331200 Photovoltaische Solarmodule/Solarzellen, 42511110 Wärmepumpen
Optionen
Beschreibung der OptionenZamawiający przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji w cenie wynikającej z oferty w następującym zakresie: Opcja nr 1: Termomodernizacja budynku istniejącego: Zakres tej części zamówienia obejmuje termomodernizację istniejącego budynku Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Branicach, obejmującą wykonanie dodatkowej warstwy docieplenia ścian w postaci płyt styropianowych (z zastąpieniem płyt styropianowych, płytami z wełny mineralnej w miejscach lokalizacji ścian oddzielenia przeciwpożarowego), docieplenie stropodachu budynku, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, zgodnie z aktualnymi wymaganiami (od 2021r.) dotyczącymi oszczędności energii i izolacyjności cieplnej zawartych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2022, poz. 1225 z późn. zm.) oraz zgodnie z posiadanym przez Zamawiającego audytem. Zakres i terminy wykonania prac wynikających z Opcji nr 1 szczegółowo opisane zostało w załączniku nr 9b do SWZ (PFU2) oraz we wzorze umowy załączniku nr 7, Opcja nr 2: Przebudowa węzłów higieniczno-sanitarnych w czterech zespołach leczniczo - rehabilitacyjnych. Zakres Opcji nr 2 szczegółowo opisany jest w załączniku nr 9c do SWZ. Opcja nr 3: Wymiana wewnętrznej stolarki drzwiowej w istniejącym budynku. 1. Zakres robót objętych prawem opcji nr 3 stanowi wymianę wewnętrznej stolarki drzwiowej w całej istniejącej części budynku przedstawionej na rzutach poszczególnych kondygnacji, stanowiących inwentaryzację obiektu. Wykonawca winien uwzględnić konieczność dostosowania wymiarów poszczególnych otworów drzwiowych do wymagań obowiązujących przepisów, w szczególności Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2022 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Charakterystykę drzwi należy przyjąć według pkt 3.3.6 programu funkcjonalno-użytkowego. Zamawiającemu przysługuje decyzja o skorzystaniu lub braku skorzystania z Prawa Opcji nr 1 lub/i Prawa Opcji nr 2 lub/i Prawa Opcji nr 3 do 30 dni od zawarcia umowy.