520809-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Arzneimittel – Lægemidler
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelLægemidler
BeschreibungForsvarets Materiel og Indkøbsstyrelse ønsker at indkøbe Lægemidler der dækker alt fra almindelige lægemidler til specialiteter. Leverandøren skal ligeledes kunne håndtere pakning og samt transport. Der forventes en årlig omsætning på ca 2 mio dkk i en periode på 4 år, men grundet forsvarets opnummering de kommende år kan den samlede omsætning blive op til 24 mio dkk i løbet af 4 år. FMI anvender lægemidler i en række opgaver - alt fra ekspeditioner i Grønland og Færøerne, evakueringer i krigsområder af både civilt befolkning og egne eller allieredes soldater rundt om i verden, til de værnepligtige på de danske fregatter og kassernerne i hele Danmark – både til dyr og mennesker. Opgaverne er mangfoldige og mangeartede, men fælles for dem alle er at lægemidlerne skal leve op til vores mantra om at FMI har Rette lægemiddel, i rette tid, i rette kvalitet
Interne Kennung2024/024091
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensTilbudsgiver skal som en del af sit tilbud indgive det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD). Det bemærkes, at tilbudsgiver kan basere sig på andre enheders formåen (f.eks. et moder- eller søsterselskab eller en underleverandør), uanset den juridiske karakter af relationen mellem tilbudsgiveren og de(n) enhed/enheder, som tilbudsgiveren baserer sig på. I så fald skal tilbudsgiver sikre sig, at et ESPD fra de(n) enhed(er), som tilbudsgiver baserer sig på, fremsendes sammen med tilbudsgivers eget ESPD. Denne/disse enhed(er)s ESPD skal indeholde tilsvarende oplysninger. En tilbudsgiver må kun afgive ét tilbud. Tilbudsgiver, og eventuelt deltagerne i en sammenslutning af enheder og/eller støttende enheder, skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148, som foreløbig dokumentation for, at deltagerne ikke er omfattet af de i udbudslovens §§ 135 og 136 anførte udelukkelsesgrunde, og at tilbudsgiver opfylder de fastsatte krav til egnethed. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt tilbudsgiver er en sammenslutning (konsortier), skal de deltagere, der ikke indgiver tilbuddet, underskrive deres ESPD-dokument. Eventuelle støttende enheder skal også underskrive ESPD.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33600000 Arzneimittel
5. Los
LosLOT-0000