521131-2026 - Wettbewerb
Finnland – Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens – Ohkolan sairaalan pitkäaikaishoidossa olevien potilaiden suun terveydenhuollon palvelujen järjestäminen
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ohkolan sairaalan pitkäaikaishoidossa olevien potilaiden suun terveydenhuollon palvelujen järjestäminen
Beschreibung: Hankinnan kohteena on suun terveydenhuollon palvelu (hammaslääkäri-hammashoitaja-työpari ja suuhygienisti) 120 pitkäaikaispotilaalle Ohkolan sairaalassa (Ohkolantie 10, Kellokoski), joilla lähes kaikilla on psykoosisairausdiagnoosi. Psykoosisairauteen usein kuuluu toimintakyvyn heikentyminen, joka saattaa näkyä myös puutteellisena kykynä huolehtia omasta suuhygieniasta. Lisäksi usein elämänhallinnan ja toimintakyvyn puutteisiin liittyy suun terveyden näkökulmasta haitallisia ruokailutottumuksia ja/tai esim. nikotiinituotteiden käyttöä. Hammashoidon tarve on runsasta ja aiempi hammashoito on usein jäänyt toteutumatta pitkältä ajalta. Potilaiden hoitoaika sairaalassa on pitkäaikainen, keskimääräinen hoitoaika on useita vuosia. Palvelu järjestetään Ohkolan sairaalan tiloissa palveluntuottajan tarvikkeilla/välineistöllä (tilaa tulee voida käyttää myös muuhun toimintaan niinä päivinä, kun hammashoitoa ei toteuteta) tai Ohkolan sairaalan piha-alueella palveluntuottajan liikkuvassa palvelussa säännöllisesti etukäteen sovittuina päivinä esimerkiksi 1 päivä viikossa. Toteutustavalla ei ole vaikutusta tarjousten vertailuun, edellyttäen että palvelu täyttää tarjouspyynnössä asetetut vaatimukset. Hoitoon kuuluu suun tutkimus, tarvittavat intraoraalikuvat ja hoitosuunnitelman mukainen hoito, joka voi sisältää parodontologisen hoidon, paikkaushoidon, perushammaslääkärin vastaanotolla tehtävät pienet kirurgiset toimenpiteet, proteettisen hoidon sekä ennaltaehkäisevän hoidon. Tarjouskilpailussa eniten pisteitä (halvimman hinnan tarjonnut) saanut Palveluntuottaja valitaan. Hankinnan kohdetta on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteessä 2 (Palvelukuvaus). Sopimuskausi on kaksi (2) vuotta ja sitä voidaan jatkaa kahdella (2) yhden (1) vuoden optiokaudella.
Interne Kennung: HUS 049-2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Avoin menettely
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85000000 Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens
5. Los
Los: LOT-0000