See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Fastighetsdrift Stockholm
Beschreibung: Kontraktet avser tre (3) drifttekniker på heltid under ordinarie arbetstid, kl. 07.00 – 16.00 helgfri måndag-fredag. Entreprenören ska även tillhandahålla servicebilar för nyttjande i arbeten inom Kontraktet. Entreprenören ska tillhandahålla drifttekniker året runt, även under semesterperioder. Fastighetsdriften kommer främst att utföras i byggnader inom Stockholms Hamns byggnader men vid behov kan det bli aktuellt att arbete utförs i Nynäshamns hamn, Norviks hamn och Kapellskärs hamn. Kontraktet avser även jourtjänster, utanför ordinarie arbetstid, för Stockholms innerstadshamnar, Nynäshamns hamn och Norviks hamn. Option 1: Stockholms hamn har möjlighet att utlösa en (1) option avseende en (1) drifttekniker. Arbetstiden kommer att vara heltid under ordinarie arbetstid, kl. 07.00 – 16.00 helgfri måndag-fredag. Arbete kommer att utföras i Beställarens hamnar, d.v.s. Stockholms hamnar, Nynäshamns hamn, Norviks hamn och Kapellskärs Hamn. Option 2: Stockholms hamn har möjlighet att utlösa en (1) option avseende jourutryckning till Kapellskärs hamn. Denna upphandling är inte delad i kontraktsområden. Beställaren avser att teckna Kontrakt med en (1) Entreprenör. Grunden för utvärdering är det ekonomiskt mest fördelaktiga anbuden baserat på pris Kontraktets uppskattade omsättning är sju miljon tvåhundra tusen (7 200 000) svenska kronor/år. Uppskattad omsättning är varken bindande eller ska uppfattas som en utfästelse.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50700000 Reparatur und Wartung von Einrichtungen in Gebäuden
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:132589:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 75123000 Administrative Dienste im Wohnungswesen, 70330000 Immobilienverwaltung gegen Einzelhonorar oder auf Vertragsbasis, 70332000 Verwaltung von Liegenschaften, die Nichtwohnzwecken dienen, 70332200 Verwaltung von gewerblichen Immobilien, 63721500 Betrieb von Passagierterminals
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Option 1: Stockholms hamn har möjlighet att utlösa en (1) option avseende en (1) drifttekniker. Arbetstiden kommer att vara heltid under ordinarie arbetstid, kl. 07.00 – 16.00 helgfri måndag-fredag. Arbete kommer att utföras i Beställarens hamnar, d.v.s. Stockholms hamnar, Nynäshamns hamn, Norviks hamn och Kapellskärs Hamn. Option 2: Stockholms hamn har möjlighet att utlösa en (1) option avseende jourutryckning till Kapellskärs hamn.