522439-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Elektrische Akkumulatoren – Furnizare, montaj, comisionare și punere în funcțiune sistem de baterii de stocare energie electrică compatibile cu invertorul Huawei SUN2000 -100KTL M2, inclusiv intervenții electrice conexe, necesare pentru integrarea cu sistemul fotovoltaic și sistemul de management energetic existent la Palatul Administrativ din județul Maramureș
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Furnizare, montaj, comisionare și punere în funcțiune sistem de baterii de stocare energie electrică compatibile cu invertorul Huawei SUN2000 -100KTL M2, inclusiv intervenții electrice conexe, necesare pentru integrarea cu sistemul fotovoltaic și sistemul de management energetic existent la Palatul Administrativ din județul Maramureș
Beschreibung: Obiectul contractului îl constituie furnizarea, transportul, manipularea, montajul, conectarea, configurarea, comisionarea, punerea în funcțiune și integrarea unui sistem de 4 baterii de stocare energie electrică compatibile cu invertoarele Huawei SUN2000 -100KTL M2 existente, împreună cu toate intervențiile la instalațiile electrice, civile, de împământare, monitorizare, protecție și amenajare necesare funcționării integrate cu sistemul fotovoltaic existent, precum și obținerea avizului de la operatorul de distribuție DEER SA.Scopul principal al achiziției este creșterea gradului de utilizare locală a energiei electrice produse de sistemul fotovoltaic existent, prin stocarea energiei produse în perioadele cu excedent și utilizarea acesteia pentru alimentarea consumatorilor clădirii în perioadele în care consumul depășește producția instantanee. • optimizarea autoconsumului de energie electrică; • creșterea eficienței energetice a clădirii; • reducerea energiei absorbite din rețeaua publică; • integrarea controlată a sistemului fotovoltaic existent cu un sistem de baterii; • monitorizarea fluxurilor energetice; • creșterea siguranței și predictibilității exploatării instalației electrice; • asigurarea unei infrastructuri energetice moderne, eficiente și compatibile cu cerințele actuale privind tranziția energetică. Descrierea detaliată a obiectului contractului se prezintă, fără a se limita la: 1. Întocmire documentații tehnice de execuție pentru sistemul de stocare, reglementarea tehnică a acestora pentru funcționarea conformă, obținerea avizului proiectantului de specialitate instalatii electrice inițial; 2. Obținere ATR actualizat și avizare la operatorul de distribuție DEER SA a documentației tehnice; 3. Furnizare și montaj ansamblu de 4 baterii de stocare compatibile cu invertoarele Huawei SUN2000 -100KTL M2; 4. Transport, manipulare, macara, poziționare și fixare echipamente; 5. Modificare TDG-RN 0,4 kV existent; 6. Montare în TDG-RN a unui întrerupător de racord către tabloul TDC-ESS 0,4 kV; 7. Montare protecție electronică de curent, tensiune și frecvență; 8. Adaptare și completare sistem de bare 0,4 kV; 9. Realizare coloană 0,4 kV între TDG-RN existent și TDC-ESS 0,4 kV; 10. Furnizare și montaj TDC-ESS 0,4 kV; 11. 11. Echipare TDC-ESS cu întrerupător general prevăzut cu toate protecțiile impuse de normativele și legislația în vigoare și 4 întrerupătoare de racord a unităților de stocare; 12. Furnizare și montaj cabluri pentru realizare coloane 0,4 kV între TDC-ESS și ansamblurile de baterii ESS1, ESS2, ESS3, ESS4. Se vor utiliza cabluri de tip N2XH conform secțiunilor rezultate din documentația tehnică întocmită de executant, dar cu obligația respectării caracteristicilor impuse de normativele în vigoare pentru cabluri amplasate în clădiri publice; 13. Furnizare și montaj jgheaburi, tuburi de protecție, papuci terminali, presetupe, bride, cleme și accesorii; 14. Realizare priză de pământ cu R < 4 ohmi și racordarea echipamentelor la aceasta; 15. Furnizare și montaj Smart Meter care să permită funcționarea corelată a sistemului de stocare cu sistemul de producție energie electrică din surse regenerabile; 16. Furnizare și montaj Power Sensor sau reductori de curent aferenți Smart Meter; 17. Integrare cu sistemul fotovoltaic existent; 18. Configurare sistem de monitorizare, comunicație și control; 19. Integrare sistem de stocare în sistemul de monitorizare a consumurilor de energie implementat în clădirea administrativă; 20. Probe, verificări, reglaje, comisionare și PIF; 21. Instruirea personalului beneficiarului; 22. Predarea documentației tehnice finale și a dosarului calității Manualul de operare; 23. Obținerea certificatului de racordare actualizat de la operatorul de distribuție DEER SA.
Interne Kennung: 3627315_2026_PAAPD1632293
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 31430000 Elektrische Akkumulatoren
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectul contractului îl constituie furnizarea, transportul, manipularea, montajul, conectarea, configurarea, comisionarea, punerea în funcțiune și integrarea unui sistem de 4 baterii de stocare energie electrică compatibile cu invertoarele Huawei SUN2000 -100KTL M2 existente, împreună cu toate intervențiile la instalațiile electrice, civile, de împământare, monitorizare, protecție și amenajare necesare funcționării integrate cu sistemul fotovoltaic existent, precum și obținerea avizului de la operatorul de distribuție DEER SA. Având in vedere faptul că în momentul de față sunt în desfășurare lucrări de construire care prevăd reabilitarea totală a clădirii administrative, obiect al unui contract de eficientizare energetică a clădirii finanțat din fonduri europene (contract de finanțare nr. 136/30.09.2024, proiect „Reabilitare Palat Administrativ din județul Maramureș” SMIS 302822, finanțat prin Programul Regional Nord-Vest 2021-2027), ofertantul are obligativitatea obținerii de la Antreprenorul general (Asocierea S.C. EURAS S.R.L. - Lider de asociere – S.C. CONSTRUCȚII ERBAȘU S.A. – S.C. CUBICON INVEST S.R.L. – S.C. AVRIL S.R.L.) a unui acord/aviz pentru soluția tehnică pe care o ofertează și pentru stabilirea poziției exacte de amplasare a ansamblurilor de baterii, anterior implementării soluției ofertate (în situația în care este declarat câștigător), pentru a se evita cheltuielile suplimentare din partea Antreprenorului care execută lucrările de reabilitare, inclusiv prelungirea termenului de execuție - 01.11.2026 – termen curent de finalizare.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 09332000 Sonnenenergieanlage, 45311200 Elektroinstallationsarbeiten, 51112000 Installation von Elektrizitätsverteilungs- und -schalteinrichtungen