522459-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Bauarbeiten für Fernstraßen – Servicii de proiectare fazele PAC+PTE+AT si Executie lucrari pentru obiectivul: “DN 5B KM 3+200 – KM 39+500 GIURGIU – GHIMPATI, JUDETUL GIURGIU”.
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de proiectare fazele PAC+PTE+AT si Executie lucrari pentru obiectivul: “DN 5B KM 3+200 – KM 39+500 GIURGIU – GHIMPATI, JUDETUL GIURGIU”.
Beschreibung: Obiectivul general al investitiei il constituie reabilitarea DN 5B de la km 3+200 la km 39+500. A. Conform art. 160 alin. 1 din Legea 98/2016, termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari/informatii suplimentare in legatura cu Documentatia de Atribuire este: - primul termen este cu 26 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor; - al doilea termen este cu 18 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. B. Conform art. 160 alin. 2 din Legea 98/2016, Autoritatea Contractanta stabileste doua termene limita in care va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare: - primul termen-limita este cu 20 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor; - al doilea termen-limita este cu 12 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. In functie de complexitatea solicitarilor de clarificare adresate de operatorii economici, pentru care raspunsurile ar trebui publicate la primul termen indicat mai sus, Autoritatea Contractanta isi rezerva dreptul de a publica raspunsurile la clarificarile respective la al doilea termen stabilit in Documentatia de Atribuire. Termenele de raspuns la clarificari au fost stabilite astfel incat operatorii economici sa aiba o perioada adecvata pentru analizarea Documentatiei de Atribuire si, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma raspunsurilor oferite de Autoritatea Contractanta. C. Orice solicitare de clarificare transmisa dupa data mentionata la punctul A, va pune AC in imposibilitatea de a oferi un raspuns si drept urmare se va considera TARDIVA. D. Orice solicitare de clarificari trebuie transmisa in SEAP (www.e-licitatie.ro).
Interne Kennung: 16054368/2026/2163/S4
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45233130 Bauarbeiten für Fernstraßen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectivul general al investitiei il constituie reabilitarea DN 5B de la km 3+200 la km 39+500
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71322500 Technische Planungsleistungen für Verkehrsanlagen, 71356200 Technische Hilfe
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Autoritatea contractanta opteaza pentru achizitionarea ulterioara de lucrari noi de la operatorul economic a carui oferta va fi declarata castigatoare, in conformitate cu prevederile art. 104, alin 8 din Legea nr. 98/216, cu modificarile si completarile ulterioare, in acest sens luand in calcul la stabilirea valorii estimate a procedurii un cuantum aferent a 35% din valoarea estimata a lucrarilor/serviciilor supuse procedurii. Astfel, la intocmirea propunerii financiare, ofertantii se vor raporta la valoarea de 383.227.157,34 lei fara TVA. Diferenta de 133.786.505,07 lei fara TVA, pana la concurenta sumei de 517.013.662,41 lei fara TVA, reprezinta valoarea estimata a lucrarilor similare ulterioare ce pot fi achizitionate de Autoritatea contractanta prin negociere fara publicarea prealabila a unui anunt de participare, cf. art. 104, alin. 8 din Legea nr. 98/2016. Valoarea de 133.786.505,07 fara TVA, nu se va oferta.