2. Verfahren
Verfahren
Titel: Execuție lucrări pentru obiectivul „Eficientizare energetică în clădiri rezidențiale în Municipiul Lupeni, Bloc 55, Bulevardul Păcii”, Cod SMIS 348066
Beschreibung: Achiziția presupune atribuirea unui contract de execuție lucrări, al cărui obiect constă în eficientizarea energetică a unui imobil cu destinație de clădire rezidențială multifamilială (bloc de locuințe) din Municipiul Lupeni, Bulevardul Păcii, Blocul 55, în baza unei finanțări nerambursabile acordată prin Programul Regional Vest 2021-2027, Prioritatea 3: O regiune cu orașe prietenoase cu mediul / Obiectiv specific: RSO2.1_Promovarea măsurilor de eficiență energetică și reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, Apelul de proiecte PRV/233/PRV_P3/OP2/RSO2.1/PRV_A21 - PRV/3.1.A/1.6 Eficiență energetică în clădiri rezidențiale – UAT ITI Valea Jiului, în baza Contractului de Finanțare nr. 453 / 22.05.2026. Execuția lucrărilor se va realiza cu respectarea strictă a specificațiilor din proiectele tehnice și documentațiile tehnico-economice anexate Caietului de Sarcini, a normativelor în vigoare, precum și a principiilor DNSH instituite de către Comisia Europeană. Ofertanții vor avea obligația explicitării modului în care lucrările executate sunt convergente principiilor DNSH. Principalele beneficii așteptate de către Autoritatea Contractantă vizează renovarea energetică a 20 de gospodării, reducerea cu 70% a consumului anual de energie primară a imobilului, reducerea cu 72% a emisiilor de gaze cu efect de seră ca urmare a reabilitării imobilului.. Autoritatea contractantă va răspunde tuturor solicitărilor de clarificări/informațiilor suplimentare printr-un "raspuns consolidat" incarcat la sectiunea "LISTA CLARIFICARI, NOTIFICARI SI DECIZII" din cadrul Anuntului de participare în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor: 18
Interne Kennung: 2
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45453000 Überholungs- und Sanierungsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Lucrările vizează creșterea eficienței energetice a Blocului 55 situat pe Bulevardul Păcii din Municipiul Lupeni. Lucrările contribuie în mod direct la realizarea obiectivului specific al Intervenției Regionale 3.1.A – Creșterea eficienței energetice a clădirilor rezidențiale multifamiliale, prin următoarele aspecte esențiale: (1) Reducerea consumului de energie primară: Proiectul prevede lucrări de reabilitare energetică ce vor conduce la diminuarea consumului de energie primară cu 70% față de nivelul actual și scăderea emisiilor de CO₂, aliniindu-se la obiectivele Pactului verde european și la tranziția către neutralitate climatică
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45321000 Wärmedämmarbeiten