2. Verfahren
Verfahren
Titel: Execuție de lucrări pentru obiectivul de investiție „Creșterea eficienței energetice a clădirii publice – corp B, din cadrul Liceului Tehnologic Agricol «Alexandru Borza», oraș Geoagiu, județul Hunedoara” (cod proiect/SMIS 352841)
Beschreibung: Achiziția are ca obiect execuția lucrărilor de construcții și instalații pentru creșterea eficienței energetice a clădirii publice cu funcțiune educațională (Corp B – clădirea C8), din cadrul Liceului Tehnologic Agricol „Alexandru Borza”, oraș Geoagiu, județul Hunedoara. Clădirea are regim de înălțime P+2E, a fost edificată în anul 1976 și este încadrată prin expertiză tehnică în clasa de risc seismic Rs III (susceptibilă de avariere moderată la cutremurul de proiectare, fără necesitatea unor intervenții majore de consolidare structurală). Lucrările cuprind, în principal: termoizolarea pereților exteriori opaci (vată minerală bazaltică 20 cm) și a soclului (XPS 10 cm); termoizolarea planșeului peste ultimul nivel (EPS 150 – 30 cm) și refacerea acoperișului în variantă terasă necirculabilă, termo- și hidroizolată, cu sistem complet de colectare a apelor meteorice; înlocuirea integrală a tâmplăriei exterioare cu tâmplărie PVC cu geam tripan low-E și sisteme de umbrire; reparații locale ale elementelor de beton și ale logiilor, trotuare de protecție și refaceri de finisaje în zonele de intervenție; modernizarea instalațiilor termice și sanitare (înlocuirea corpurilor statice, robineți termostatați, izolarea distribuției), realizarea unui sistem de ventilare mecanică cu recuperare de căldură, realizarea unei instalații electrice noi cu iluminat LED și senzori, precum și montarea unui sistem fotovoltaic hibrid de 30 kWp cu sistem de stocare (baterii LiFePO₄). Lucrările se execută cu respectarea principiului DNSH („Do No Significant Harm”). Valoarea estimată a achiziției: 4.048.383,19 lei fără TVA, din care (pe categorii de cheltuieli de lucrări, conform exportului de buget): • Amenajarea terenului – 110.000,00 lei; • Amenajări pentru protecția mediului și aducerea terenului la starea inițială – 86.200,00 lei; • Cheltuieli pentru relocarea/protecția utilităților – 10.000,00 lei; • Construcții și instalații – 2.559.008,76 lei; • Montaj utilaje, echipamente tehnologice și funcționale – 173.338,00 lei; • Utilaje, echipamente tehnologice și funcționale care necesită montaj – 786.281,84 lei; • Organizare de șantier – 323.554,59 lei. Termenul până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire este de 17 zile înainte de data-limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 10-a zi inclusiv, înainte de data-limită de depunere a ofertelor. Solicitările de clarificări vor fi transmise în format editabil.
Interne Kennung: 5742426/69/1/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45453000 Überholungs- und Sanierungsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Lucrările au ca scop creșterea performanței energetice a clădirii Corp B, respectiv reducerea consumurilor energetice în condițiile asigurării și menținerii climatului termic interior și atingerea nivelului NZEB. Clădirea are funcțiune educațională (spații didactice), regim de înălțime P+2E, suprafață construită de 594,00 m², suprafață desfășurată de 1.782,00 m², volum încălzit de 4.889 m³ și suprafață utilă încălzită (Aref) de 1.442,11 m². Intervențiile vizează reabilitarea termică a anvelopei (pereți, soclu, planșeu peste ultimul nivel), refacerea acoperișului în variantă terasă termo- și hidroizolată, înlocuirea tâmplăriei exterioare, modernizarea instalațiilor de încălzire, sanitare și de ventilare cu recuperare de căldură, realizarea unei instalații electrice noi cu iluminat LED și senzori, precum și montarea unui sistem fotovoltaic hibrid de 30 kWp cu sistem de stocare a energiei. Sunt incluse și lucrări conexe (reparații locale ale elementelor de beton, trotuare de protecție, refaceri de finisaje), cu respectarea principiului DNSH.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45321000 Wärmedämmarbeiten