522786-2026 - Wettbewerb
Finnland – Krankenhauswäsche – Liinavaatteet 1/ 2026
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Liinavaatteet 1/ 2026
Beschreibung: Puro Tekstiilihuoltopalvelut Oy pyytää tarjousta terveydenhuollon liinavaatteista: 1. Tyynyliina 2. Liukulakana 3. Nostolakana 4. Vuodesuoja 5. Pussilakana, vauvan 6. Froteepyyhe 50x65 cm 7. Froteepyyhe 70x140 cm 8. Froteepeite Sopimuskausi 2 vuotta + optio 1 vuosi. Sopimuksenalaisilla tuotteilla on 10% (laskettuna koko sopimuskauden määrästä) varastointivelvoite Euroopassa. Toimitus varastosta 2 viikon kuluessa tilauksesta. Liinavaatteiden mallikappaleet ovat nähtävillä Puro Tekstiilihuoltopalvelut Oy:n Keravan toimipisteessä 8.6.-15..6.2026. Tarjoajien tulee sopia katseluajankohdasta Saskia Rannan tai Sanna Laineen kanssa sähköpostitse etunimi.sukunimi@puro.fi. Mikäli mallikappaleiden ja tarjouspyynnön tuotevaatimusten välillä on eroavaisuuksia, noudatetaan tarjouspyynnön vaatimuksia.
Interne Kennung: 615940
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39518000 Krankenhauswäsche
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Tyynyliina
Beschreibung: Hankinnan kohteena on tyynyliina. Tuotteen vähimmäisvaatimukset on esitetty liitteessä 1 Hankinnan kohteen kriteerit. Tarjottujen tuotteiden on sovelluttava Puro Tekstiilihuoltopalvelut Oy:n pesuun ja viimeistelyyn. Pesuprosessin kuvaus liitteessä 3. Tarjotuista tuotteista tulee toimittaa mallikappaleet. Mallikappaleille asetetut vaatimukset ilmenevät liitteestä 1 Hankinnan kohteen kriteerit. Mallikappaleet toimitetaan tarjouksen jättöpäivään mennessä osoitteeseen: Puro Tekstiilihuoltopalvelut Oy / Saskia Ranta Isonkiventie 8, 04250 KERAVA Viite: ´Liinavaatteet 1/2026´ Tarjoukseen on liitettävä tiedot: - tuotteen valmistaja ja valmistusmaa - materiaalin valmistaja ja valmistusmaa - materiaalin technical data sheet (kankaan valmistajan laatima). - toimitusaika viikkoina tilauksesta Näytteet pestään 5 kertaa. Pesun jälkeen pesulan asiantuntijoista koottu asiantuntijaraati arvioi ja pisteyttää pestyt tuotteet. Pisteytyksen kriteerit ilmenevät liitteestä 2.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Liukulakana
Beschreibung: Hankinnan kohteena on liukulakana. Tuotteen vähimmäisvaatimukset on esitetty liitteessä 1 Hankinnan kohteen kriteerit. Tarjottujen tuotteiden on sovelluttava Puro Tekstiilihuoltopalvelut Oy:n pesuun ja viimeistelyyn. Pesuprosessin kuvaus liitteessä 3. Tarjotuista tuotteista tulee toimittaa mallikappaleet. Mallikappaleille asetetut vaatimukset ilmenevät liitteestä 1 Hankinnan kohteen kriteerit. Mallikappaleet toimitetaan tarjouksen jättöpäivään mennessä osoitteeseen: Puro Tekstiilihuoltopalvelut Oy / Saskia Ranta Isonkiventie 8, 04250 KERAVA Viite: ´Liinavaatteet 1/2026´ Tarjoukseen on liitettävä tiedot: - tuotteen valmistaja ja valmistusmaa - materiaalin valmistaja ja valmistusmaa - materiaalin technical data sheet (kankaan valmistajan laatima). - toimitusaika viikkoina tilauksesta Näytteet pestään 5 kertaa. Pesun jälkeen pesulan asiantuntijoista koottu asiantuntijaraati arvioi ja pisteyttää pestyt tuotteet. Pisteytyksen kriteerit ilmenevät liitteestä 2.
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Nostolakana
Beschreibung: Hankinnan kohteena on nostolakana. Tuotteen vähimmäisvaatimukset on esitetty liitteessä 1 Hankinnan kohteen kriteerit. Tarjottujen tuotteiden on sovelluttava Puro Tekstiilihuoltopalvelut Oy:n pesuun ja viimeistelyyn. Pesuprosessin kuvaus liitteessä 3. Tarjotuista tuotteista tulee toimittaa mallikappaleet. Mallikappaleille asetetut vaatimukset ilmenevät liitteestä 1 Hankinnan kohteen kriteerit. Mallikappaleet toimitetaan tarjouksen jättöpäivään mennessä osoitteeseen: Puro Tekstiilihuoltopalvelut Oy / Saskia Ranta Isonkiventie 8, 04250 KERAVA Viite: ´Liinavaatteet 1/2026´ Tarjoukseen on liitettävä tiedot: - tuotteen valmistaja ja valmistusmaa - materiaalin valmistaja ja valmistusmaa - materiaalin technical data sheet (kankaan valmistajan laatima). - toimitusaika viikkoina tilauksesta Näytteet pestään 5 kertaa. Pesun jälkeen pesulan asiantuntijoista koottu asiantuntijaraati arvioi ja pisteyttää pestyt tuotteet. Pisteytyksen kriteerit ilmenevät liitteestä 2.
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Vuodesuoja
Beschreibung: Hankinnan kohteena on vuodesuoja. Tuotteen vähimmäisvaatimukset on esitetty liitteessä 1 Hankinnan kohteen kriteerit. Tarjottujen tuotteiden on sovelluttava Puro Tekstiilihuoltopalvelut Oy:n pesuun ja viimeistelyyn. Pesuprosessin kuvaus liitteessä 3. Tarjotuista tuotteista tulee toimittaa mallikappaleet. Mallikappaleille asetetut vaatimukset ilmenevät liitteestä 1 Hankinnan kohteen kriteerit. Mallikappaleet toimitetaan tarjouksen jättöpäivään mennessä osoitteeseen: Puro Tekstiilihuoltopalvelut Oy / Saskia Ranta Isonkiventie 8, 04250 KERAVA Viite: ´Liinavaatteet 1/2026´ Tarjoukseen on liitettävä tiedot: - tuotteen valmistaja ja valmistusmaa - materiaalin valmistaja ja valmistusmaa - materiaalin technical data sheet (kankaan valmistajan laatima). - toimitusaika viikkoina tilauksesta Näytteet pestään 5 kertaa. Pesun jälkeen pesulan asiantuntijoista koottu asiantuntijaraati arvioi ja pisteyttää pestyt tuotteet. Pisteytyksen kriteerit ilmenevät liitteestä 2.
Interne Kennung: 4-3
Los: LOT-0005
Titel: Pussilakana, vauvan
Beschreibung: Hankinnan kohteena on pussilakana, vauvan. Tuotteen vähimmäisvaatimukset on esitetty liitteessä 1 Hankinnan kohteen kriteerit. Tarjottujen tuotteiden on sovelluttava Puro Tekstiilihuoltopalvelut Oy:n pesuun ja viimeistelyyn. Pesuprosessin kuvaus liitteessä 3. Tarjotuista tuotteista tulee toimittaa mallikappaleet. Mallikappaleille asetetut vaatimukset ilmenevät liitteestä 1 Hankinnan kohteen kriteerit. Mallikappaleet toimitetaan tarjouksen jättöpäivään mennessä osoitteeseen: Puro Tekstiilihuoltopalvelut Oy / Saskia Ranta Isonkiventie 8, 04250 KERAVA Viite: ´Liinavaatteet 1/2026´ Tarjoukseen on liitettävä tiedot: - tuotteen valmistaja ja valmistusmaa - materiaalin valmistaja ja valmistusmaa - materiaalin technical data sheet (kankaan valmistajan laatima). - toimitusaika viikkoina tilauksesta Näytteet pestään 5 kertaa. Pesun jälkeen pesulan asiantuntijoista koottu asiantuntijaraati arvioi ja pisteyttää pestyt tuotteet. Pisteytyksen kriteerit ilmenevät liitteestä 2.
Interne Kennung: 5-4
Los: LOT-0006
Titel: Froteepyyhe 50x65 cm
Beschreibung: Hankinnan kohteena on froteepyyhe 50x65 cm. Tuotteen vähimmäisvaatimukset on esitetty liitteessä 1 Hankinnan kohteen kriteerit. Tarjottujen tuotteiden on sovelluttava Puro Tekstiilihuoltopalvelut Oy:n pesuun ja viimeistelyyn. Pesuprosessin kuvaus liitteessä 3. Tarjotuista tuotteista tulee toimittaa mallikappaleet. Mallikappaleille asetetut vaatimukset ilmenevät liitteestä 1 Hankinnan kohteen kriteerit. Mallikappaleet toimitetaan tarjouksen jättöpäivään mennessä osoitteeseen: Puro Tekstiilihuoltopalvelut Oy / Saskia Ranta Isonkiventie 8, 04250 KERAVA Viite: ´Liinavaatteet 1/2026´ Tarjoukseen on liitettävä tiedot: - tuotteen valmistaja ja valmistusmaa - materiaalin valmistaja ja valmistusmaa - materiaalin technical data sheet (kankaan valmistajan laatima). - toimitusaika viikkoina tilauksesta Näytteet pestään 5 kertaa. Pesun jälkeen pesulan asiantuntijoista koottu asiantuntijaraati arvioi ja pisteyttää pestyt tuotteet. Pisteytyksen kriteerit ilmenevät liitteestä 2.
Interne Kennung: 6-5
Los: LOT-0007
Titel: Froteepyyhe 70x140 cm
Beschreibung: Hankinnan kohteena on froteepyyhe 70x140 cm. Tuotteen vähimmäisvaatimukset on esitetty liitteessä 1 Hankinnan kohteen kriteerit. Tarjottujen tuotteiden on sovelluttava Puro Tekstiilihuoltopalvelut Oy:n pesuun ja viimeistelyyn. Pesuprosessin kuvaus liitteessä 3. Tarjotuista tuotteista tulee toimittaa mallikappaleet. Mallikappaleille asetetut vaatimukset ilmenevät liitteestä 1 Hankinnan kohteen kriteerit. Mallikappaleet toimitetaan tarjouksen jättöpäivään mennessä osoitteeseen: Puro Tekstiilihuoltopalvelut Oy / Saskia Ranta Isonkiventie 8, 04250 KERAVA Viite: ´Liinavaatteet 1/2026´ Tarjoukseen on liitettävä tiedot: - tuotteen valmistaja ja valmistusmaa - materiaalin valmistaja ja valmistusmaa - materiaalin technical data sheet (kankaan valmistajan laatima). - toimitusaika viikkoina tilauksesta Näytteet pestään 5 kertaa. Pesun jälkeen pesulan asiantuntijoista koottu asiantuntijaraati arvioi ja pisteyttää pestyt tuotteet. Pisteytyksen kriteerit ilmenevät liitteestä 2.
Interne Kennung: 7-6
Los: LOT-0008
Titel: Froteepeite
Beschreibung: Hankinnan kohteena on froteepeite. Tuotteen vähimmäisvaatimukset on esitetty liitteessä 1 Hankinnan kohteen kriteerit. Tarjottujen tuotteiden on sovelluttava Puro Tekstiilihuoltopalvelut Oy:n pesuun ja viimeistelyyn. Pesuprosessin kuvaus liitteessä 3. Tarjotuista tuotteista tulee toimittaa mallikappaleet. Mallikappaleille asetetut vaatimukset ilmenevät liitteestä 1 Hankinnan kohteen kriteerit. Mallikappaleet toimitetaan tarjouksen jättöpäivään mennessä osoitteeseen: Puro Tekstiilihuoltopalvelut Oy / Saskia Ranta Isonkiventie 8, 04250 KERAVA Viite: ´Liinavaatteet 1/2026´ Tarjoukseen on liitettävä tiedot: - tuotteen valmistaja ja valmistusmaa - materiaalin valmistaja ja valmistusmaa - materiaalin technical data sheet (kankaan valmistajan laatima). - toimitusaika viikkoina tilauksesta Näytteet pestään 5 kertaa. Pesun jälkeen pesulan asiantuntijoista koottu asiantuntijaraati arvioi ja pisteyttää pestyt tuotteet. Pisteytyksen kriteerit ilmenevät liitteestä 2.
Interne Kennung: 8-7