522905-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen – Små drifts- og akutgravearbejder
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelSmå drifts- og akutgravearbejder
BeschreibungNærværende udbud vedrører udbud af rammeaftale om små drifts- og akutgravearbejder til Novafos. Rammeaftalen omfatter mindre arbejder på det offentlige kloaksystem i Novafos’ ejerkommuner. Arbejder der som hovedregel har en økonomisk værdi på under 500.000 kr. og varighed af maksimalt af 14 dages varighed. Størstedelen af arbejderne vil være driftsarbejder. Det er Novafos forventning, at der vil være 2-3 akutarbejder årligt, hvor igangsættelse af gravearbejde skal begyndes indenfor 4 timer. Opgaverne vil hovedsagelig bestå af: • Brøndarbejde (Udskiftning og reparation) • Ledningsarbejder, Ø100- Ø500 mm (Udskiftning og reparation) • Søge ledningsoplysninger, gravetilladelser og opstille tidsplan for den enkelte opgave. • Ansøge om de relevante tilladelser hos myndighederne. • Udarbejde skilteplan for de enkelte opgaver. Rammeaftalen om små drifts- og akutgravearbejder er opdelt i følgende delaftaler: • Delaftale 1: Drifts- og akutte arbejder i Ballerup, Gladsaxe og Gentofte • Delaftale 2: Drifts- og akutte arbejder i Frederikssund, Egedal og Furesø • Delaftale 3: Drifts- og akutte arbejder, Allerød, Hørsholm og Rudersdal Det forventes, at der indgås aftale med tre entreprenører på hver delaftale, det vil sige 9 rammeaftaler i alt. Tildeling af opgaver under rammeaftalen sker efter kaskademodellen. Rækkefølgende blandt entreprenørerne i kaskademodellen (primær, sekundær og tertiær) kan ændre sig i aftale perioden. Ordregiver har to primære formål med dette. For det første ønsker Ordregiver at sikre en skærpet opmærksomhed hos entreprenørerne, således at entreprenørerne kun accepterer opgaver, som der er kapacitet til at udføre inden for de fastsatte frister. For det andet ønsker Ordregiver, at entreprenører ved gentagne fristoverskridelse midlertidigt kan rykkes ned i kaskademodellen. Som led i Novafos’ strategiske arbejde med bæredygtighed og reduktion af CO₂-udledning skal entreprenørerne, efter en indkøringsperiode, udelukkende anvende emissionsfrit maskineri og materiel (herunder håndværktøj). Kravet omfatter ikke køretøjer over 6 tons og gravemaskiner over 15 tons. De første 2 måneder af aftaleperioden, forventeligt fra den 1. november 2026 til og med den 1. januar 2027, ud gør implementeringsperioden. Formålet med implementeringsperioden er at sikre en hensigtsmæssig opstart af samarbejdet, herunder etablering af arbejdsgange, planlægningsrutiner og korrekt anvendelse af Ordregivers driftssystem (Envidrift). I perioden vil der bl.a. være fokus på opstartsmøder, systemopsætning, test af processer samt afklaring af samarbejdsforhold. Det samlede estimerede forbrug i rammeaftalens periode (2 år + 2X12 måneders mulighed for forlængelse) er: • Estimerede samlede værdi: 72 mio. kr. ekskl. moms • Maksimale samlede værdi: 100 mio. kr. ekskl. moms
Interne Kennung767389
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud, jf. udbudslovens § 56 (Lov nr. 1564 af 15. december 2015), hvilket betyder, at enhver økonomisk aktør kan ansøge om at deltage i udbuddet, men kun de ansøgere, som Ordregiver har opfordret til at tilbud, kan afgive tilbud. Udbuddet er opdelt i følgende delaftaler, som hver udgør en selvstændig rammeaftale: • Delaftale 1: Drifts- og akutte arbejder i Ballerup, Gladsaxe og Gentofte • Delaftale 2: Drifts- og akutte arbejder i Frederikssund, Egedal og Furesø • Delaftale 3: Drifts- og akutte arbejder i Allerød, Hørsholm og Rudersdal Ordregiver ønsker at indgå rammeaftale med tre økonomiske aktører pr. delaftale. Tilbudsgivere skal først ansøge om prækvalifikation. Ordregiver vil på baggrund af de modtagne ansøgninger udvælge op til 5 ansøgere pr. delaftale til at afgive tilbud, jf. de i udbudsmaterialet fastsatte udvælgelseskriterier. Ansøgere kan søge om prækvalifikation til én, flere eller alle delaftaler. En ansøger kan blive prækvalificeret til én eller flere delaftaler. Såfremt der er flere ansøgere, end antallet af ansøgere, som Ordregiver vil opfordre til at afgive tilbud, som opfylder minimumskravene til egnethed, og som ikke er omfattet af udelukkelsesgrunde, vil Ordregiver foretage udvælgelse på baggrund af følgende objektive og ikkediskriminerende kriterier: • Mest relevante reference(r) for lignende typer af gravearbejde udført i vejareal (fx kørebaner, fortove, cykelstier og øvrige færdselsarealer) Ordregiver vil ved udvælgelsen lægge vægt på indholdet og omfanget af fremsendte reference(r). Det afgørende er ikke antallet af referencer, men i hvilken grad de enkelte referenceopgaver er sammenlignelige med den udbudte rammeaftale. Tilbudsgiver opfordres derfor til at sikre, at referencebeskrivelserne er fyldestgørende og præcist redegør for det udførte arbejde.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45231300 Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45232440 Bauarbeiten für Abwasserrohre, 45231300 Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen, 45232000 Bauarbeiten und zugehörige Arbeiten für Rohrleitungen und Kabelnetze
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1: Små drifts- og akutgravearbejder i Ballerup, Gladsaxe og Gentofte
BeschreibungDelaftale 1 vedrører små drifts- og akutgravearbejder i Ballerup, Gladsaxe og Gentofte. Arbejder dersom hovedregel har en økonomisk værdi på under 500.000 kr. og varighed af maksimalt af 14 dages varighed. Opgaverne vil hovedsagelig bestå af: • Brøndarbejde (Udskiftning og reparation) • Ledningsarbejder, Ø100- Ø500 mm (Udskiftning og reparation) • Søge ledningsoplysninger, gravetilladelser og opstille tidsplan for den enkelte opgave. • Ansøge om de relevante tilladelser hos myndighederne. • Udarbejde skilteplan for de enkelte opgaver. Det forventes, at der indgås aftale med tre entreprenører på delaftale 1. Tildeling af opgaver under rammeaftalen sker efter kaskademodellen. Rækkefølgende blandt entreprenørerne i kaskademodellen (primær, sekundær og tertiær) kan ændre sig i aftale perioden. Ordregiver har to primære formål med dette. For det første ønsker Ordregiver at sikre en skærpet opmærksomhed hos entreprenørerne, således at entreprenørerne kun accepterer opgaver, som der er kapacitet til at udføre inden for de fastsatte frister. For det andet ønsker Ordregiver, at entreprenører ved gentagne fristoverskridelse midlertidigt kan rykkes ned i kaskademodellen. Som led i Novafos’ strategiske arbejde med bæredygtighed og reduktion af CO₂-udledning skal entreprenørerne, efter en indkøringsperiode, udelukkende anvende emissionsfrit maskineri og materiel (herunder håndværktøj). Kravet omfatter ikke køretøjer over 6 tons og gravemaskiner over 15 tons. De første 2 måneder af aftaleperioden, forventeligt fra den 1. november 2026 til og med den 1. januar 2027, udgør implementeringsperioden. Formålet med implementeringsperioden er at sikre en hensigtsmæssig opstart af samarbejdet, herunder etablering af arbejdsgange, planlægningsrutiner og korrekt anvendelse af Ordregivers driftssystem (Envidrift). I perioden vil der bl.a. være fokus på opstartsmøder, systemopsætning, test af processer samt afklaring af samarbejdsforhold.
Interne Kennung767662
Optionen
Beschreibung der OptionenOrdregiver har option på at forlænge rammeaftalen på uændrede vilkår i 2 X 12 måneder.
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2: Små drifts- og akutgravearbejder i Frederikssund, Egedal og Furesø
BeschreibungDelaftale 2 vedrører små drifts- og akutgravearbejder i Frederikssund, Egedal og Furesø. Arbejder dersom hovedregel har en økonomisk værdi på under 500.000 kr. og varighed af maksimalt af 14 dages varighed. Opgaverne vil hovedsagelig bestå af: • Brøndarbejde (Udskiftning og reparation) • Ledningsarbejder, Ø100- Ø500 mm (Udskiftning og reparation) • Søge ledningsoplysninger, gravetilladelser og opstille tidsplan for den enkelte opgave. • Ansøge om de relevante tilladelser hos myndighederne. • Udarbejde skilteplan for de enkelte opgaver. Det forventes, at der indgås aftale med tre entreprenører på delaftale 2. Tildeling af opgaver under rammeaftalen sker efter kaskademodellen. Rækkefølgende blandt entreprenørerne i kaskademodellen (primær, sekundær og tertiær) kan ændre sig i aftale perioden. Ordregiver har to primære formål med dette. For det første ønsker Ordregiver at sikre en skærpet opmærksomhed hos entreprenørerne, således at entreprenørerne kun accepterer opgaver, som der er kapacitet til at udføre inden for de fastsatte frister. For det andet ønsker Ordregiver, at entreprenører ved gentagne fristoverskridelse midlertidigt kan rykkes ned i kaskademodellen. Som led i Novafos’ strategiske arbejde med bæredygtighed og reduktion af CO₂-udledning skal entreprenørerne, efter en indkøringsperiode, udelukkende anvende emissionsfrit maskineri og materiel (herunder håndværktøj). Kravet omfatter ikke køretøjer over 6 tons og gravemaskiner over 15 tons. De første 2 måneder af aftaleperioden, forventeligt fra den 1. november 2026 til og med den 1. januar 2027, udgør implementeringsperioden. Formålet med implementeringsperioden er at sikre en hensigtsmæssig opstart af samarbejdet, herunder etablering af arbejdsgange, planlægningsrutiner og korrekt anvendelse af Ordregivers driftssystem (Envidrift). I perioden vil der bl.a. være fokus på opstartsmøder, systemopsætning, test af processer samt afklaring af samarbejdsforhold.
Interne Kennung767702
LosLOT-0003
TitelDelaftale 3: Små drifts- og akutgravearbejder i Allerød, Hørsholm og Rudersdal
BeschreibungDelaftale 3 vedrører små drifts- og akutgravearbejder i Allerød, Hørsholm og Rudersdal. Arbejder dersom hovedregel har en økonomisk værdi på under 500.000 kr. og varighed af maksimalt af 14 dages varighed. Opgaverne vil hovedsagelig bestå af: • Brøndarbejde (Udskiftning og reparation) • Ledningsarbejder, Ø100- Ø500 mm (Udskiftning og reparation) • Søge ledningsoplysninger, gravetilladelser og opstille tidsplan for den enkelte opgave. • Ansøge om de relevante tilladelser hos myndighederne. • Udarbejde skilteplan for de enkelte opgaver. Det forventes, at der indgås aftale med tre entreprenører på delaftale 3. Tildeling af opgaver under rammeaftalen sker efter kaskademodellen. Rækkefølgende blandt entreprenørerne i kaskademodellen (primær, sekundær og tertiær) kan ændre sig i aftale perioden. Ordregiver har to primære formål med dette. For det første ønsker Ordregiver at sikre en skærpet opmærksomhed hos entreprenørerne, således at entreprenørerne kun accepterer opgaver, som der er kapacitet til at udføre inden for de fastsatte frister. For det andet ønsker Ordregiver, at entreprenører ved gentagne fristoverskridelse midlertidigt kan rykkes ned i kaskademodellen. Som led i Novafos’ strategiske arbejde med bæredygtighed og reduktion af CO₂-udledning skal entreprenørerne, efter en indkøringsperiode, udelukkende anvende emissionsfrit maskineri og materiel (herunder håndværktøj). Kravet omfatter ikke køretøjer over 6 tons og gravemaskiner over 15 tons. De første 2 måneder af aftaleperioden, forventeligt fra den 1. november 2026 til og med den 1. januar 2027, udgør implementeringsperioden. Formålet med implementeringsperioden er at sikre en hensigtsmæssig opstart af samarbejdet, herunder etablering af arbejdsgange, planlægningsrutiner og korrekt anvendelse af Ordregivers driftssystem (Envidrift). I perioden vil der bl.a. være fokus på opstartsmøder, systemopsætning, test af processer samt afklaring af samarbejdsforhold.
Interne Kennung767724