See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: 21. udbud af buskørsel
Beschreibung: Udbud af offentlig kollektiv rutekørsel med busser. Der udbydes 6 udbudsenheder/pakker, heraf 3 med krav om nul-emission. Samlet 73 busser og 130.401 køreplantimer pr. år. Udførselsområdet for kørslen er i den nordlige del af Sydjylland.
Interne Kennung: 24/02849
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60112000 Öffentlicher Verkehr (Straße)
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Pakke 2107 Nordøst nul-emission
Beschreibung: Rutekørsel med bus i den nordøstlige del af Sydtrafiks betjeningsområde. i alt 14 nul-emissionsbusser og 38.372 køreplantimer pr. år. Kørslen er regionalkørsel og større kommunal rutekørsel.
Interne Kennung: 2107
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Operatøren har mulighed for at forlænge kontrakten i 2 år.
Los: LOT-0002
Titel: Pakke 2108 Billund lokal
Beschreibung: Rutekørsel med bus i Billund Kommune. i alt 4 busser med krav om minimum overholdelse af emissionsstandarden euro 5. Der er ikke krav til drivmiddel. Der er 1.565 køreplantimer pr. år.
Interne Kennung: 2108
Beschreibung der Optionen: Mulighed for forlængelse på op til 2 år.
Los: LOT-0003
Titel: Pakke 2116 Trekantområdet nul-emission
Beschreibung: Rutekørsel med bus i Trekantområdet. i alt 15 nul-emissionsbusser og 33.392 køreplantimer pr. år. Kørslen er regionalkørsel.
Interne Kennung: 2116
Los: LOT-0004
Titel: Pakke 2117 Vejen lokal
Beschreibung: Rutekørsel med bus i Vejen Kommune. i alt 16 busser med krav om minimum overholdelse af emissionsstandarden euro 6. Der er ikke krav til drivmiddel. Der er 10.849 køreplantimer pr. år.
Interne Kennung: 2117
Beschreibung der Optionen: Mmulighed for forlængelse på op til 2 år.
Los: LOT-0005
Titel: Pakke 2192 Nordvest nul-emission
Beschreibung: Rutekørsel med bus i den nordvestlige del af Sydtrafiks betjeningsområde. i alt 15 nul-emissionsbusser og 42.689 køreplantimer pr. år. Kørslen er regionalkørsel og større kommunal rutekørsel.
Interne Kennung: 2192
Los: LOT-0006
Titel: Pakke 2193 Varde lokal
Beschreibung: Rutekørsel med bus i Varde Kommune. i alt 9 busser med krav om minimum overholdelse af emissionsstandarden euro 5. Der er krav om anvendelse af biodiesel som drivmiddel. Der er 6.534 køreplantimer pr. år.
Interne Kennung: 2193