523495-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Software-Entwicklung – Achiziție de servicii pentru dezvoltarea, testarea și punerea în funcțiune a platformei legislatie.just.ro, inclusiv servicii de instruire a personalului.
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Achiziție de servicii pentru dezvoltarea, testarea și punerea în funcțiune a platformei legislatie.just.ro, inclusiv servicii de instruire a personalului.
Beschreibung: Conform Hotărârii Guvernului (H.G.) nr. 592/2024 privind organizarea și funcționarea Ministerului Justiției, cu modificările și completările ulterioare, MJ elaborează politicile publice, strategiile și planurile de acțiune în domeniul justiției, al prevenirii și combaterii corupției și formelor grave de criminalitate, inclusiv în concordanță cu obiectivele programului de guvernare și negociază, implementează, monitorizează și evaluează programele internaționale de asistență tehnică și financiară pentru prevenirea criminalității și a corupției, indiferent de instituția beneficiară sau care le implementează. În prezent, Ministerul Justiției pune la dispoziție aplicația informatică legislativă legislatie.just.ro, un website dedicat atât persoanelor fizice, cât și celor juridice. Scopul platformei este de a facilita accesul publicului la informații oficiale privind actele normative emise de instituțiile statului român, contribuind astfel la transparența legislativă și la o mai bună înțelegere a cadrului legal în vigoare. Obiectivul general constă în modernizarea platformei legislative legislatie.just.ro, pentru a asigura transparența legislativă, accesibilitatea și o mai bună înțelegere a cadrului normativ național de către cetățeni și instituțiile interesate. Modernizarea platformei IT va contribui la: – Facilitarea accesului publicului la informații oficiale, printr-o infrastructură tehnologică actualizată, securizată și eficientă. – Creșterea calității și eficienței serviciilor publice digitale, prin alinierea la standardele europene și îmbunătățirea experienței utilizatorului final. – Interconectarea optimizată cu portaluri legislative europene (ex. N-Lex), susținând astfel integrarea într-o rețea legislativă internațională. – Creșterea numărului de utilizatori și traficului pe platforma legislativă prin implementarea unor funcționalități moderne care răspund cerințelor actuale. Impactul modernizării este complementar cu alte inițiative ale instituției prin care se dorește digitalizarea și eficientizare a serviciilor publice. Calendarul clarificărilor: Solicitările de clarificări se vor transmite prin intermediul portalului SEAP, la adresa www.e-licitatie.ro. Data limită de primire a solicitărilor de clarificări: 21 zile înainte de data limită pentru depunerea ofertelor în SEAP. Potrivit art. 161 din Legea nr.98/2016 cu modificările şi completările ulterioare, în măsura în care clarificările sunt solicitate în timp util, răspunsul autorităţii contractante la aceste solicitări se va publica în S.E.A.P în a 11 zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor candidaturilor/ofertelor. Răspunsurile la solicitările de clarificări vor fi publicate în S.E.A.P. de autoritatea contractantă, fără a dezvălui identitatea celui care a solicitat clarificările într-o singură etapă.
Interne Kennung: 4265841_2025_PAAPD1520931
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72262000 Software-Entwicklung
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectivele specifice ale achiziției vizează modernizarea platformei legislative legislatie.just.ro, astfel încât aceasta să îndeplinească cerințele actuale de performanță, accesibilitate și securitate, asigurând o experiență optimizată pentru utilizatori și facilitând gestionarea legislativă. Implementarea soluției va urmări o arhitectură modulară, scalabilă și securizată, respectând standardele europene de interoperabilitate și accesibilitate. În vederea atingerii obiectivelor stabilite de achizitor prin documentație, au fost structurate etape/activități în Caietul de sarcini astfel: 1. Activitate nr. 1 (A1)- Activități de management de proiect; 2. Activitate nr.2 (A2)- Activități de analiză și proiectare detaliată; 3. Activitate nr.3 (A3)- Activități de dezvoltare și testare a componentelor software; 4. Activitate nr. 4 (A4) -Activități de instalare și configurare medii; 5. Activitate nr.5 (A5)-Activități de tranziție la noul sistem și migrarea datelor existente; 6. Activitate nr. 6 (A6)- Activități de garanție și suport. Cerințele tehnice solicitate de Achizitor se regăsesc în Secțiunea II -Caietul de sarcini, parte a documentației de atribuire.
Interne Kennung: 1