523566-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Luftverkehr – Servicii de transport aerian
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de transport aerian
Beschreibung: ACORD CADRU PENTRU PRESTARE SERVICII DE TRANSPORT AERIAN Acordul cadru de servicii de transport aerian intern si international se va incheia cu toti operatorii economici ale caror oferte vor fi declarate admisibile. Durata acordului-cadru este de 36 luni, respectiv: a) până la data de 03.10.2029 dacă este semnat de către toate părțile până la data de 04.10.2026, inclusiv, și, în acest caz, produce efecte de la data de 04.10.2026, sau b) 36 luni de la data semnării de către ultima parte, dacă această dată este ulterioară datei de 04.10.2026. Acordul-cadru va stabili conditiile generale ale achizitionarii serviciilor de transport aerian intern si international. Prin reluarea competiţiei între operatorii economici semnatari ai acordului-cadru se atribuie contracte subsecvente de servicii de transport aerian intern şi internaţional de pasageri pentru destinaţiile/clasele/durata/condiţiile deplasării stabilite în etapa de reluare a competiţiei. Contractele subsecvente vor fi sub formă de comenzi ferme. Frecventa contractelor subsecvente ce vor fi atribuite: de regulă săptamânal sau ori de câte ori apare necesitatea unor deplasări interne sau externe, până la incidenţa sumei de 6.157.444,00 lei fără TVA. Cantitatea previzionata de bilete de avion care se estimeaza că vor fi achizitionate pe durata întregului acord-cadru, este de minimum 300 si maximum 4.000 bilete de avion. Pentru un singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru, cantitatea previzionată este de minim un bilet si maxim 20 bilete de avion. Contractele subsecvente vor respecta conditiile acordului cadru care va fi incheiat cu respectarea prevederilor caietului de sarcini. Termenul limita pentru depunere/solicitare clarificari: în a 15-a zi inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor. Termenul de raspuns al autoritatii contractante va respecta prevederile art. 161 din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare. Astfel, autoritatea contractanta va raspunde la clarificari cu cel putin 10 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 22099/F1/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60400000 Luftverkehr
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Acordul Cadru va stabili conditiile generale ale achizitionarii serviciilor de transport aerian intern si international. Prin reluarea competiţiei între operatorii economici semnatari ai acordului-cadru se atribuie contracte subsecvente de servicii de transport aerian intern şi internaţional de pasageri pentru destinaţiile/clasele/durata/condiţiile deplasării stabilite în etapa de reluare a competiţiei. Frecventa contractelor subsecvente ce vor fi atribuite: de regulă săptamânal si ori de câte ori apare necesitatea unor deplasări interne sau externe, până la incidenţa sumei de 9.000.000 lei fără TVA. Cantitatea previzionata de bilete de avion care se estimeaza că vor fi achizitionate pe durata întregului acord-cadru, este de minim 300 si maxim 4.000 bilete de avion. Pentru un singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru, cantitatea previzionată este de minim un bilet si maxim 20 bilete de avion. Contractele subsecvente vor respecta conditiile acordului cadru care va fi incheiat cu respectarea prevederilor caietului de sarcini. Valoarea estimata a celui mai mic contract subsecvent este de 500 lei. Valoarea estimat[ a celui mai mare contract subsecvent este de 50.000 lei. Criteriul de atribuire care urmează să se aplice pentru atribuirea contractelor subsecvente este cel mai mic preţ al serviciilor de transport aerian solicitate (TS + taxe zbor + preţ bilet); dacă se solicită mai multe bilete de avion prin aceeaşi invitaţie de participare la reofertare, criteriul va fi cel mai mic preţ total aferent tuturor biletelor de avion solicitate. In baza acestui acord cadru se vor emite si bilete aferente proiectelor cu finantare externă nerambursabilă.
Interne Kennung: 1