See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tømmergården - fagentrepriseudbud
Beschreibung: Nærværende udbudsbekendtgørelse gælder for udbud af fagentreprise vedrørende nybyggeri af almene boliger afd. 43 i Tønder for Tønder Andelsboligforening samt 5 private penthouselejligheder for Ejendomsselskabet Trælasten ApS Projektets adresse er Nørregade 5-9, Tønder. Projektet omfatter følgende: • Der bygges 52 almene boliger med et samlet boligareal på 4.452 m2 samt 5 penthouselejligheder for privat bygherre med et areal på 684 m2, samlet boligareal 5.133 m2. Der indrettes som 2-4 rums lejligheder. Bebyggelsen opføres som 3 bygninger, med udvendig svalegang. • Boligerne etableres som etagebyggeri, hvor øverste etage vil være penthouselejligheder. • Belægninger, terrasser, stier, parkeringspladser, affaldsgård, beplantning og skure. Projektet består af almene boliger, der opføres med offentlig støtte og er underlagt den for sådanne sager gældende lovgivning med tilhørende cirkulærer og vejledninger. Opgaven udbydes i fagentrepriser for CJ A/S, som er Totalentreprenør på byggeriet, for Tønder Andelsboligforening og Ejendomsselskabet Trælasten ApS, der er delegerende bygherre og ordregiver. Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud i overensstemmelse med §§ 56-57 i Udbudsloven. Ordregiver har valgt at udbyde opgaven i fagentrepriser, jf. Udbudslovens § 49. Entreprisekontrakten er betinget af kommunal godkendelse af skema B. Såfremt opstartstidspunkt udskydes grundet forsinket byggesagsbehandling af byggetilladelse og/eller skema B godkendelse, forskydes alle sanktionsgivende datoer tilsvarende (tidsplan parallelforskydes), uden at det medfører ret til omkostninger til fagentreprenøren.
Vorherige Bekanntmachung: 736598-2024
Interne Kennung: Tømmergården - fagentrepriseudbud
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet afholdes som et offentligt udbud jf. Udbudsloven § 56-57
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0002
Titel: Jord, kloak og belægning
Interne Kennung: Jord, kloak og belægning
Los: LOT-0003
Titel: Beton
Interne Kennung: Beton
Los: LOT-0006
Titel: Pladefalse
Interne Kennung: Pladefalse
Los: LOT-0008
Titel: Mu - Flise
Interne Kennung: Mu - Flise
Los: LOT-0009
Titel: Tømrer og snedker
Interne Kennung: Tømrer og snedker
Los: LOT-0011
Titel: Støbte undergulve inkl. trægulve
Interne Kennung: Støbte undergulve inkl. trægulve
Los: LOT-0012
Titel: El
Interne Kennung: El
Los: LOT-0013
Titel: VVS
Interne Kennung: VVS
Los: LOT-0014
Titel: Ventilation
Interne Kennung: Ventilation
Los: LOT-0015
Titel: Elevator
Interne Kennung: Elevator
Los: LOT-0016
Titel: Maler
Interne Kennung: Maler
Los: LOT-0018
Titel: Stål
Interne Kennung: Stål