2. Verfahren
Verfahren
Titel: Aanleg fosfaatfilter en herstel Evertandven in Grenspark Kalmthoutse Heide
Beschreibung: Het ven systeem ‘Grote Meer’, gelegen in de Nederlandse zijde van het Grenspark, kampt met hoge fosfaatconcentraties in het water. Dit beïnvloedt de waterkwaliteit en de ecologie van dit vensysteem en gaat de instandhouding van het Natura2000 habitat 3130 (‘voedselarme tot matig voedselarme wateren met droogvallende oevers’) tegen. Deze eutrofiëring is afkomstig van de instroom van voedselrijkwater uit de Steertse Heide, een voormalig landbouwgebied waar momenteel nog 29 ha (van de 130) in landbouwgebruik is. Het Evertandven is een historisch ven dat ontwaterd en verland raakte door de aanleg van de afwateringsgrachten van deze landbouwpercelen. Om deze problemen aan te pakken heeft Grenspark Kalmthoutse Heide een project geïnitieerd dat bestaat uit de bouw van een tweede fosfaatfilter, het herstel van het Evertandven, en het aanpassen van omliggende grachten om de waterstromen te optimaliseren. De belangrijkste doelstellingen van dit plan van aanpak zijn: - het verminderen van fosfaatconcentraties in het water en herstel van het Natura2000 habitattype zwakgebufferd vennen (3130); - het herstellen van de natuurlijke waterhuishouding en ecologie van het historische Evertandven; - het optimaliseren van de waterstromen door het aanpassen van grachten. Voorliggende project wordt aangevraagd door het Grenspark Kalmthoutse Heide, in nauwe samenwerking met Agentschap voor Natuur en Bos, Waterschap Brabantse Delta en Provincie Noord – Brabant (subsidieverlener). Het projectgebied situeert zich in het Grenspark Kalmthoutse Heide, aan de grens met Nederland. Toelichting uit te voeren werken: • Grachtensysteem herorganiseren waarbij de grachten doorheen het ven gedempt worden, bestaande grachten geherprofileerd worden en nieuwe grachten gegraven. Zodoende wordt het water via de grachten doorheen de fosfaatfilter gestuurd. Om het debiet van het water te controleren worden er stuwen voorzien voor de filter en na de filter. • De fosfaatfilter is een groot bekken waar grond wordt uitgegraven (10.000 m³ grondverzet) waarna een deel wordt opgevuld met ijzerzand met daarin drainagebuizen. Om het water niet via de bodem te laten stromen wordt een waterdichtscherm geplaatst aan de noord- en westzijde. • Het ven wordt opgewaardeerd door deze volledig af te graven (30.000m²).
Interne Kennung: GKH-2025-02/fosfaatfilter
Verfahrensart: Sonstiges einstufiges Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Voor deze opdracht wordt de nationale regelgeving van volgende procedure toegepast: vereenvoudigde onderhandelingsprocedure met voorafgaande bekendmaking
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45112000 Aushub- und Erdbewegungsarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44112000 Diverse Bauwerke, 45232440 Bauarbeiten für Abwasserrohre
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: GKH-2025-02/fosfaatfilter - 1
Interne Kennung: 1