523801-2026 - Ergebnis
Finnland – Elektronische Nachrichten- und Informationsdienste – Mobiilidatayhteydet ja niiden oheispalvelut
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen - Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Mobiilidatayhteydet ja niiden oheispalvelut
Beschreibung: Pyydämme tarjoustanne tämän tarjouspyynnön mukaisesta tiedonsiirtopalvelusta, joka mahdollistaa äänijulkaisujen suoratoiston ja lataamisen mobiiliyhteydellä Manner-Suomessa. Tarjottu palvelu on osa julkisella avustuksella tarjoamaamme äänijulkaisujen kuuntelupalvelua. Asiakasviestinnässämme ja sisäisesti käytämme palvelusta nimeä Kuuntelukaista. Palvelumme loppukäyttäjiä ovat Manner-Suomessa asuvat näkövammaiset henkilöt painottuen 80 vuotta täyttäneisiin henkilöihin. Hankittava tiedonsiirtopalvelu tarjoaa jatkuvan IP-pohjaisen yhteyden käyttöpaikasta Tilaajan määrittelemiin palvelupisteisiin julkisessa Internet-verkossa. Palvelu toteutetaan mobiiliyhteyksillä. Palveluun ei kuulu muita tietoliikenneyhteyteen liitettäviä palveluita, kuten sähköposti tai kotisivu. Palvelukokonaisuuteen kuuluu mobiilidataliittymät tuki- ja hallintapalveluineen sekä valinnaisina palvelut, joilla rajoitetaan yhteyden käyttö pelkästään tilaajan määrittelemiin kohdeosoitteisiin julkisessa verkossa (APN, yritysverkko, palomuuri). Tilaaja hankkii erikseen palvelun kanssa yhteensopivat operaattorivapaat yhteyslaitteet. Sopimuskauden pituus on 36 kuukautta. Sopimuskauden jälkeen tilaajalla on oikeus jatkaa sopimusta 1–2 optiokaudella, joiden yhteenlaskettu enimmäiskesto on 24 kuukautta.
Interne Kennung: 603136
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tämä hankinta toteutetaan avoimena menettelynä. Avoimessa menettelyssä kaikki halukkaat toimittajat voivat jättää tarjouksen, ja menettelyssä ei käydä neuvotteluja. Tarjoajien tulee siten toimittaa suoraan paras mahdollinen tarjouksensa. Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016). Mikäli yksikään saaduista tarjouksista ei täytä tarjouspyynnössä asetettuja vaatimuksia, hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn kokonaan tai osittain. Hankintamenettely etenee seuraavissa vaiheissa: 1. Tarjousten avaaminen 2. Tarjoajien soveltuvuuden arviointi 3. Tarjousten tarjouspyynnönmukaisuuden tarkastus 4. Tarjousten vertailu 5. Hankintapäätös ja tiedoksianto 5. Sopimuksen tekeminen
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 64216000 Elektronische Nachrichten- und Informationsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 64216110 Elektronische Datenaustauschdienste, 72720000 Fernnetzdienste
5. Los
Los: LOT-0000