524108-2026 - Wettbewerb
Finnland – Schneeräumung – Huittisten kaupungin auraus- ja hiekoitustyöt, osa-alueet 1, 5, 6, 9 ja 10 talvikausi 2026-2027 + optio 2v
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Huittisten kaupungin auraus- ja hiekoitustyöt, osa-alueet 1, 5, 6, 9 ja 10 talvikausi 2026-2027 + optio 2v
Beschreibung: Huittisten kaupungin tekninen palvelukeskus pyytää tarjouksia talvikauden 2026-2027 auraus- ja hiekoitustöiden alueurakoista. Optiona hankinnassa talvikausien 2027-2028 ja 2028-2029 auraus- ja hiekoitustyöt. Option osalta sopimushinnat tarkistetaan maanrakennuskustannusindeksin Katujen ylläpito erillisindeksin (2015=100) mukaisesti. Vertailulukuna käytetään lokakuun 2026 pistelukua, jota verrataan maaliskuun 2027 lukuun. Alle +2 % ja negatiivisia yksikön muutoksia sopimushintoihin ei huomioida. Hintojen muutokset pyöristetään lähimpään sadasosasenttiin tilaajan toimesta. Tarjouksia pyydetään liitteenä olevan karttamateriaalin mukaisesti alueurakoina: 1, 5, 6, 9 ja 10. Lisäksi pyydetään tuntihinnat erikseen tilattaviin talvikunnossapitotöihin (mm. lumenajo ja polanteen puisto) urakka-alueen ulkopuolella. Tuntityöhinnat eivät ole urakka-alueeseen sidottuja eivätkä vaikuta vertailuun. Tilaaja voi teettää tuntitöitä myös urakoitsijoilla, jotka eivät tulleet valituiksi urakkaan. Tilaaja tekee korjaukset pinta-alatietoihin sopimuskauden aikana, jos alueiden pinta-alat muuttuvat. Tilaaja liittää uudet katualueet ja pihat soveltuvaksi katsomaansa urakka-alueeseen. Urakoitsijalla tulee olla töiden alkaessa käytössään riittävä kalusto ja henkilöstö urakoiden suorittamiseen. Pääsääntöisesti riittäväksi kalustoksi ja henkilöstöksi alueurakkaa kohden katsotaan soveltuva auraus- ja hiekoitusyksikkö/t (riippuen kalustosta ja alueesta) ja näille kuljettaja/t ja varahenkilö. Urakka-alueiseen 1 edellytetään tarjoajalta vähintään kahta aurausyksikköä, joista toisen on sovelluttava mm. kapeiden jalkakäytävien kunnossapitoon. Varahenkilö voi olla sama useammassa alueurakassa.
Interne Kennung: Huittinen
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista 1397/2016 vuonna 2026 voimaan tulleilla lakimuutoksilla sekä julkisten hankintojen yleisiä sopimusehtoja (JYSE 2025 Palvelut).
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90620000 Schneeräumung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90630000 Glatteisbeseitigung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Alue 1 (alv 0%)
Beschreibung: Aurausaluekartta ja alueen pinta-alatiedot tarjouspyynnön liitteenä (aurausalue 1 ja aurauslista 1)
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Alue 5 (alv 0%)
Beschreibung: Aurausaluekartta ja alueen pinta-alatiedot tarjouspyynnön liitteenä (aurausalue 5 ja aurauslista 5)
Interne Kennung: 5-1
Los: LOT-0003
Titel: Alue 6 (alv 0%)
Beschreibung: Aurausaluekartta ja alueen pinta-alatiedot tarjouspyynnön liitteenä (aurausalue 6 ja 6A ja aurauslista 6)
Interne Kennung: 6-2
Los: LOT-0004
Titel: Alue 9 (alv 0%)
Beschreibung: Aurausaluekartta ja alueen pinta-alatiedot tarjouspyynnön liitteenä (aurausalue 9 ja aurauslista 9)
Interne Kennung: 9-3
Los: LOT-0005
Titel: Alue 10 (alv 0%)
Beschreibung: Aurausaluekartta ja alueen pinta-alatiedot tarjouspyynnön liitteenä (aurausalue 10 ja aurauslista 10)
Interne Kennung: 10-4