525241-2026 - Ergebnis
Rumänien – Bauaufsicht – Servicii de Supervizare a lucrarilor pentru obiectivul de investitie „Lucrari de conservare a Lacului Rosu, judetul Harghita ”
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de Supervizare a lucrarilor pentru obiectivul de investitie „Lucrari de conservare a Lacului Rosu, judetul Harghita ”
Beschreibung: Autoritatea Contractantă dorește să încheie un contract de prestari servicii in vederea asigurării serviciilor de supervizare din punct de vedere calitativ şi cantitativ, a lucrărilor de construcţii montaj pentru obiectivul de investiţii „Lucrari de conservare a Lacului Rosu, judetul Harghita ” prin diriginți de șantier atestați . Supervizarea lucrărilor va conduce la implementarea cu succes a investiției și prevederilor finanțării publice, și deci la finalizarea cu succes din punct de vedere al calității, costurilor și perioadei de timp în cadrul Proiectului, cu respectarea condițiilor de finanțare și a prevederilor legale privind calitatea lucrărilor. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/ informatiilor suplimentare in a 10-a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 20
Interne Kennung: 18264854/2026/20
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71520000 Bauaufsicht
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Autoritatea Contractantă dorește să încheie un contract de prestari servicii in vederea asigurării serviciilor de supervizare din punct de vedere calitativ şi cantitativ, a lucrărilor de construcţii montaj pentru obiectivul de investiţii ,,Lucrări de conservare a Lacului Roșu, județul Harghita”, prin diriginți de șantier atestați . Scopul serviciului de supervizare pentru obiectivul mai sus menționat este de a oferi Autoritații Contractante garanția că Antreprenorul lucrării iși va îndeplini toate obligațiile contractuale, asa cum sunt prevazute in cadrul contractului de proiectare si executie, va respectă prevederile legale, proiectele tehnice și caietele de sarcini/cerintele beneficiarului. Verificarea execuției corecte a lucrărilor de construcții, pentru obiectivul de Investiții, pentru care se solicită serviciul de supervizare, se va face prin diriginți de șantier autorizați în domeniile solicitate in cadrul caietului de sarcini. Lucrările supervizate sunt următoarele: 1. Acumularea Valea Oii de pe pârâul Oaia: • La corpul barajului: refacerea coronamentului barajului S=272,00 mp, constând în lucrări de zidărie de piatră; • Reabilitarea deversorului S=6,30 mp • La corpul barajului: repararea corpului barajului și paramentului amonte și aval S=546 mp, refacerea aripii de închidere mal drept L=2x19,50 m, constând în lucrări de zidărie de piatră; • Refacerea disipatorului de energie S=318 mp, cu protecție din anrocamente; • Refacerea scării de pești/canal by-pass L=84 m, constând în lucrări de terasamente și zidărie de piatră; • Regularizarea și consolidarea tronsoanelor de intravilan și respectiv a tronsonului dintre barajul existent și podețul tubular pe care traversează DN 12C, L=44m; • lucrări de extragere a materialului aluvionar din cuveta lacului. V=17.100,00 mc. 2. Acumularea Piatra Roșie de pe râul Bicaz: • Refacerea coronamentului barajului S= 261,75 mp, constând în lucrări de reparații betoane și supra betonare; • Refacerea pragului deversor S= 38,3 mp; • Reabilitarea corpului barajului S=1174,64 mp • Remedierea degradărilor din zona disipatorului de energie, constând în lucrări de îndepărtare a materialului aluvionar și reparații ale betonului disipatorului, în funcție de starea acestuia. • Refacerea scării de pești/canal by-pass. L=72 m; • Lucrări de extragere a materialului aluvionar din cuveta lacului V=54500 mc; • Reabilitarea aripilor lateral L=82 m. 3. Pentru zona amonte de barajul Piatra Roșie: • Refacerea pragului existent amonte de baraj L=22 m. 4. În zona Lacului Roșu: • Execuția unui prag deversor la debușarea în râul Bicaz L=13,7 m; • Realizarea unei scării de pești/canal by-pass aval de pragul deversor L=20 m; • Refacerea celor două rampe (praguri aval de Lacu Roșu) pentru pești situate aval de pragul deversor L=44,7 m; • Reabilitarea stației hidrometrice de pe râul Bicaz L=10m; • Drum tehnologic L=210 m; • Lucrări de extragere a materialului aluvionar din coada Lacului Roșu – zona conului deltaic; V=31050 mc. Pe lângă lucrările prezentate mai sus mai sunt necesare următoarele: • realizarea unor căi de acces pentru a putea efectua lucrările principale propuse. Depozitarea temporară a nămolului extras din cuveta Lacului Roșu se va face în două incinte care reprezintă construcții temporare ce se vor realiza doar pe perioada extragerii materialului și vor avea rolul de depozitare pe timp limitat până la scurgerea apei din material. Ele vor fi demontate imediat ce lucrările de extragere a materialului aluvionar se vor finaliza. Cele 2 bataluri (incinte) vor avea următoarele caracteristici:  Incinta nr 1 cu perimetrul de L=55 m • Sisteme de stucturi modulare din beton având H=3.2 m și lungimea de 55 m. • Se va utiliza geotextil G=400 g/mp pe o suprafață totală de 480 mp, ce se va aseza parțial sub materialul pompat în interiorul incintei.  Incinta nr 2 cu perimetrul de L=75 m • Sisteme de structuri modulare din beton având H=3.2 m și lungimea de 75 m. • Se va utiliza geotextil G=400 g/mp pe o suprafață totală de 590 mp, ce se va așeza parțial sub materialul pompat în interiorul incintei. În vederea monitorizării cantității de material aluvionar extras din cuvetele lacurilor, se va amenaja o platformă cu cântar pentru a se asigura o evidență clară a materialului rezultat și a fi transportat cu respectarea prevederilor legale în vigoare. Stația hidrometrică va avea prevăzut un sistem de măsurare și colectare automată a datelor, un sistem de monitorizare video și un sistem de producere a energiei electrice din surse regenerabile – fotovoltaic cu stocare.
Interne Kennung: 1